Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

Shewanna ...
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Shewanna - veveritza
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mishulina
Big Diamond


Joined: 15 Oct 2005
Posts: 1719
Location: off the beaten track

PostPosted: Tue Jan 17, 2006 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

Citesc....mai trece 1/2 de ora si iar citesc...incredibil..si as fi vrut eu, neadevarat.... Rolling Eyes

Eu chiar ma intreb unde e acel dumnezeu acum..si de ce este nedrept(daca se poate spune asha)...sunt dezamagita...trista..si plang!!
:cray:
_________________
kiss ya'
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
zozolina1
Guest





PostPosted: Tue Jan 17, 2006 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

ma certam destul de des cu ea, nici n-am mai intrat de mult pe forum iar cand am primit mail am crezut ca nu mai e membru, s-a plictisit sau s-a enervat...

era o fata inteligenta, frumoasa. nu o cunosc prea bine dar parea desteapta si energica.

dumnezeu s-o odihneasca in pace
Back to top
maybe
may be


Joined: 21 Sep 2005
Posts: 4833

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 7:41 am    Post subject: Reply with quote

Shew, fata frumoasa

sunt mai calma azi, ori mai degraba instare sa-ti vorbesc, desi durerea surda de ieri e de-acuma asezata pentru multa vreme in inima mea
-ieri am negat-o, ieri inca ma razvrateam in fata jocului crud si stupid pe care viata si moartea il fac cu noi mereu

imi lipsesti chiar din ziua disparitiei tale -fara s-o stiu

iti amintesti? am lasat in vant cuvinte despre "Carti citite" care ne-au intors destul de repede spre noi insine, cu intelegere, curiozitate si mai ales sansa unei noi prietenii

acuma imi vin in minte alte cuvinte, rostite de Preda (ori Sorescu?, nu ma pot aduna) cu putin inainte de propria-i disparitie:
"Ma tem, ca trupul meu este prea greu pentru aceasta scara subtire, suflete, mergi singur inainte..."

si nu mai stiu decat ca te voi purta cu mine-n gand, timp dupa timp, eu, asemenea altora care te-au iubit, asa incat clar, sufletul tau va merge inainte!
Back to top
View user's profile Send private message
brigadierul silvic
diamond member
diamond member


Joined: 25 Aug 2005
Posts: 1116

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 11:56 am    Post subject: Reply with quote

cat de nedreapta e viata asta uneori!!!

desi nu am vb decat de cateva ori.....mi-a lasat o superinpresie si desi uneori am avut cateva discutii contradictorii.....nu erau din cauza ei ci datorita caracterului meu dificil Sad Sad

insa degeaba apar acuma regretele fiindca e prea tarziu si de aceea trb sa traim viata la maxim pt k nu stii niciodata cand se va sfarsi :cray: :cray: :cray:

dumnezeu sa o ierte!!!
Back to top
View user's profile Send private message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 11:58 am    Post subject: Reply with quote



Sa imi zambesti mereu...
_________________
Ne-am mutat la Cafenea
Vino si tu! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Sweety
Big Diamond


Joined: 14 Aug 2005
Posts: 3200

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

:cray: ...imi e greu sa imi si gasesc cuvintele Sad

Cristina ai sa fii mereu aici printre noi ... eu nu imi pot imagina forumul fara tine ...
_________________
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Back to top
View user's profile Send private message
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 4:45 pm    Post subject: Reply with quote


_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

Am cautat pe net....si iata ce am gasit

Quote:
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte si cum poate fi el ajutat

Parintele Mitrofan


Tiparit cu binecuvantarea
I.P.S. NICOLAE CORNEANU,
Mitropolitul Banatului




--------------------------------------------------------------------------------

- C U P R I N S -

Scurta lamurire pentru cititori
CE SE INTAMPLA CU SUFLETUL DUPA MOARTE

Taina mortii.
Moartea dreptului si moartea pacatosului.
A treia zi si vamile.
Semnificatia zilelor a noua si a patruzecea
CUM POT AJUTA CEI DE PE PAMANT SUFLETELOR DIN LUMEA DE DINCOLO
Rugaciunea
Mijlocirea Bisericii
Milostenia

--------------------------------------------------------------------------------

SCURTA LAMURIRE PENTRU CITITORI

Textele care urmeaza sunt estrase din lucrarea Parintelui Mitrofan (calugar rus din secolul trecut), Viata repausatilor nostri si viata noastra dupa moarte (talmacita in romaneste de Mitropolitul Iosif Gheorghian). Parintele Dumitru Staniloae scria despre ea: "Cartea aceasta este socotita de mare folos credinciosilor si Bisericii intregi, pentru intretinerea legaturii dintre cei in viata si cei plecati dintre ei [...]. Intr-o epoca in care gandul la moarte, sub influienta mentalitatii occidentale, este constant reprimat in favoarea unei atentii acordate exclusiv vietii pamantesti, cartea de fata reprezinta o indrumare nepretuita pentru sustinerea in inimile crestinilor ortodocsi a perspectivei pe care ne-a daruit-o Revelatia." (din prefata volumului 1 al editiei integrale, aparut in 1993 la Editura "Anastasia").
Fie ca Dumnezeu sa ne pomeneasca intru imparatia Lui, cu toti cei pe care-i purtam in ganduri si in inimi, vii sau mutati de la noi.




--------------------------------------------------------------------------------

CE SE INTAMPLA CU SUFLETUL DUPA MOARTE
TAINA MORTII.
MOARTEA DREPTULUI
SI MOARTEA PACATOSULUI

Biserica Ortodoxa invata ca moartea este "despartirea sufletului de trup"; odata aceasta despartire savarsita, trupul este dat pamantului si putrezeste. Asadar, ultima menire a omului pe pamant este moartea, despre care Sfanta Scriptura marturiseste astfel: "Si se va intoarce tarana in pamant, de unde s-a luat, si duhul se va intoarce la Dumnezeu, la Cel ce l-a dat pe el" (Eccl.12,7).
Moartea il rapeste pe om cand a ajuns la termenul predestinat de judecata lui Dumnezeu pentru indeplinirea rostului ce-i este impus. Acest termen acordat omului contine - prin prevederea dumnezeiasca - tot ce este folositor omului; deci moartea este de folos omului.
Sfantul Antonie cel Mare, vrand sa patrunda adancurile scopurilor providentei, adresa intr-o zi lui Dumnezeu urmatoarea rugaciune: "Doamne, pentru ce unii mor de tineri, pe cand altii ajung la cea mai adanca batranete?". Si Dumnezeu ii raspunse: "Antonie, vezi numai de tine! Aceasta este judecata lui Dumnezeu, ce nu ti se cade tie a cunoaste.".
Dumnezeu a harazit sufletul sa treaca prin trei stari diferite, care constituie viata sa vesnica: viata in pantecele mamei, viata pe pamant si viata de dincolo de mormant.
Sufletul, la iesirea sa din trup, trece in imparatia fiintelor asemenea lui, adica in imparatia spirituala a ingerilor. Dupa faptele sale bune sau rele, sufletul se uneste cu ingerii cei buni in rai sau cu ingerii cazuti in iad. Acest adevar ni se descopera noua de catre Iisus Hristos, in parabola bogatului si a lui Lazar, ne invata ca sufletele, dupa ce s-au despartit de trup, intra in aceeasi zi in rai sau in iad. "Adevar zic tie ca astazi vei fi cu Mine in rai." (Lc. 23, 43), a zis Hristos talharului celui bun.
Astfel fiecare suflet despartit de trupul sau va fi in rai sau in iad. Cand? Astazi, a zis Mantuitorul. Ce intelegem prin cuvantul astazi si cum impacam aceasta expresie cu invatatura Bisericii despre vami si despre a treia, a noua si a patruzecea zi dupa moarte?
Pe pamant sunt zile, nopti, si ani; dincolo de mormant nu este decat vesnicie, luminoasa sau intunecata. Deci, cuvantul astazi desemneaza timpul de dupa moarte, adica vesnicia. A treia, a noua si a patruzecea zi nu sunt decat pe pamant, caci dincolo de mormant imparatia timpului nu exista; acolo nu sunt alte zile decat cea de astazi. Misterul mortii este poarta prin care sufletul, despartindu-se de trup, intra in vesnicie.
Noi stim si vedem ce devine trupul; cat despre suflet, noi nu-l putem vedea, dar stim cu desavarsire ce i se intampla prin marturisirea Sfintei Biserici - stalpul si confirmarea adevarului - care nu a cazut niciodata din invatatura sa si nici nu poate cadea, pentru ca este invatata de Duhul Sfant.
Astfel descriu Sfintii Parinti ce se intampla in momentul in care sufletul se desparte de trup: "Ingerii - buni si rai - se vor infatisa inaintea sufletului. Vederea acestora din urma va pricinui sufletului o nesfarsita tulburare, dar va gasi o mangaiere la vederea si protectia ingerilor celor buni. Faptele bune ale omului si constiinta curata sunt in acel moment de un mare ajutor si reprezinta o mare bucurie pentru dansul. Ascultarea, umilinta, faptele bune si rabdarea sunt sprijin sufletului, care urca spre Domnul intr-o mare bucurie si insotit de ingerii cei buni; in acest timp sufletul plin de pasiuni si pacate este condus de demoni in iad unde va suferi vesnic." (Sfantul Teodor Studitul).
Sfantul Grigorie, ucenicul Sfantului Vasile, o intreba intr-o vedenie pe Sfanta Teodora asupra imprejurarilor ce au insotit moartea sa si a ucenicilor sai. "Cum pot sa-ti spun, zise ea, despre suferinta fizica si simtamantul de apasare a celor ce mor? Starea sufletului in timpul despartirii sale de trup este asemenea senzatiei celui ce ar cadea gol in mijlocul flacarilor si s-ar fi facut cenusa. Cand veni ceasul mortii mele, duhurile cele rele ma inconjurara din toate partile. Unele mugeau ca niste fiare salbatice, altele latrau ca niste caini, insa altele urlau ca lupii. Ele erau furioase, ma amenintau, se pregateau a se arunca asupra mea si scrasneau din dinti, privindu-ma. Eram nimicita de groaza cand, deodata, am vazut doi ingeri stand la dreapta patului meu si vederea lor imi dadu indrazneala. Abia atunci demonii se indepartara putin de patul meu. Unul din ingeri intreba cu manie pe demoni: "Pentru ce ajungeti voi intotdeauna inaintea noastra langa patul muribunzilor, pentru a inspaimanta si tulbura pe tot sufletul ce se pregateste a se desparti de trupul sau? Voi n-aveti a va bucura aici: mila lui Dumnezeu a patruns acest suflet si voi n-aveti nici o parte din el.". Atunci demonii se tulburara si incepura a arata faptele mele cele rele, savarsite in tineretea mea, si strigau: "Ale cui sunt deci aceste pacate, n-a facut ea cutare lucru si cutare lucru?". In sfarsit veni moartea, grozava la vedere. Se aseamana omului, insa nu are carne si nu alcatuieste decat din oase omenesti. Ea aduse cu sine mai multe instrumente de tortura: sabii, sageti, lanci, seceri, furci, securi si altele. Umilitul meu suflet tremura de frica. Sfantii Ingeri au zis catre moarte: "Fa-ti treaba ta si scapa usor acest suflet de legaturile trupesti, caci el nu are mare povara de pacata.". Moartea se apropie de mine, lua o mica secure si-mi taie mai intai picioarele, apoi bratele; apoi, cu ajutorul altor instrumente, ea slabi toate madularele mele si le desparti din incheieturi. Perdui astfel bratele si picioarele mele, tot trupul meu era mort si nu puteam sa ma misc. Pe urma imi taie capul si n-am putut sa-l mai misc, ca si cum ar fi incetat sa fie al meu. Dupa aceasta, ea pregati o bautura intr-un vas pe care-l apropie de buzele mele si m-a facut sa o beau cu de-a sila. Aceasta bautura era atat de amara incat sufletul meu nu putu sa o suporte, se infiora intr-atat si se arunca afara din trup. Atunci ingerii l-au primit in bratele lor.
Cand m-am intors, am vazut trupul meu ce zacea neinsufletit, fara miscare si fara viata, si l-am privit ca unul care ar privi un vesmant de care s-a dezbracat; si m-am mirat. Ingerii ma tineau si demonii s-au apropiat de noi, aratand pacatele mele. Ingerii incepura a cauta faptele mele cele bune si, din mila lui Dumnezeu, le-au gasit. Ingerii adunau faptele mele cele bune, facute in viata mea cu ajutorul lui Dumnezeu, si se pregateau a le pune in cumpana in fata faptelor mele cele rele, cand deodata se arata Sfantul nostru Parintele Vasile, care zise catre Sfintii Ingeri: "Acest suflet a facut mult bine batranetilor mele, m-am rugat lui Dumnezeu pentru el si Dumnezeu mi l-a dat.". Zicand aceste cuvinte, a scos de la san o punga plina cu aur si a dat-o ingerilor, spunand: "Cand veti trece prin vamile vazduhului si duhurile rele vor incepe a chinui sufletul sau, rascumparati-l cu aceasta. Eu sunt bogat din mila lui Dumnezeu, am adunat mari visterii prin munca si sudoarea mea si dau aceasta punga sufletului care m-a slujit.". Dupa ce a ispravit de vorbit, s-a dus. Duhurile cele rele fura inmarmurite; incepura a scoate gemete tanguitoare si se indepartara. Apoi iarasi se arata Sfantul Vasile, purtand niste vase pline cu miruri curate si pretioase. Deschise vasele, unul dupa altul, si varsa acele miruri asupra mea; pe loc m-am simtit inundata de miresme duhovnicesti si m-am simtit schimbata si luminata. Sfantul zis catre ingeri: "Cand veti fi implinit pentru acest suflet tot ceea ce este trebuincios, il veti duce in locuinta pe care a pregatit-o Domnul pentru mine.". Apoi sfantul se facu nevazut. Ingerii m-au luat si ne-am indreptat spre Rasarit.".
Oamenilor luminati de Dumnezeu li se incredinteaza ca, la cea de pe urma suflare, faptele lor sunt puse in cumpana si:


Daca partea dreapta e mai ridicata decat cea stanga, sufletul este este primit in rai, in mijlocul ingerilor;
daca cele doua parti ale cumpanei sunt deopotriva, atunci fireste ca mila lui Dumnezeu capata biruinta;
cand cumpana se apleaca spre partea stanga, dar nu cu mult, mila dumnezeiasca inlocuieste lipsa (astfel sunt cele trei judecati ale Domnului: judecata dreapta, judecata omeneasca, si judecata milostiva);
cand faptele cele rele apleaca cumpana prea mult in partea stanga, atunci judecata cea mai dreapta rosteste hotararea in functie de pacate.
Acestea sunt imprejurarile care insotesc moartea omului.


Aceastea este o parte din scrisurile Parintelui Mitrofan,
mai multe puteti gasi la linkul de mai jos.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pr_mitrofan.html
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 5:07 pm    Post subject: Reply with quote

shew wrote:
"Eu cred ca vroiam sa fiu un pic din toate, in special artista ca mai toate fetele. Dupa ce m-am dus la scoala vroiam sa devin profesoara, apoi aveam o perioada in care vroiam sa devin *pompier* dar nu a tinut mult!
Da' cea mai tare chestie era ca pe la 10-11 ani vroiam sa devin tamplar! (Exista piatra aceea calcaroasa nu stiu cum i se spune) care se framanta foarte usor si toata ziua lucram la ea, faceam tot felu' de chestii, scaune, mese, diverse "unelte" si ma simteam extraordinar...
Cand am mai crescut putin vroiam sa devin jurnalist la o revista pentru femei, apoi [...] nu am mai vrut sa devin nimic...
Dar, pana la urma m-am hotarat..."


........................................................................................................................................
Comunitatea eros-sore.org
_________________
Ne-am mutat la Cafenea
Vino si tu! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

Cand a spus asta si....ce a mai spus apoi ?
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

19.08.04
Topic :Vreau sa fiu mare

Apoi.... apoi nu a mai spus nimic!

postul apartine : Comunitatea eros-sore.org
_________________
Ne-am mutat la Cafenea
Vino si tu! Smile
Back to top
View user's profile Send private message
maybe
may be


Joined: 21 Sep 2005
Posts: 4833

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 5:55 pm    Post subject: Reply with quote

imi face bine ca vorbiti despre ea, voi care ati cunoscut-o mult mai bine decat mine

eu i-am cautat cuvintele pe itbox doar, inca de la inceputurile mele pe-aici

acum ne va lipsi si nu mai putem decat sa ne-o amintim cat mai des

probabil chiar zambind, dupa un timp, fiindca intotdeauna in memorie ne raman amintirile frumoase
Back to top
View user's profile Send private message
Bursuky
Guest





PostPosted: Wed Jan 18, 2006 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

Hadeti sa ne rugam pentru ea, fiecare dupa putinta sa ii fie bine acolo sus unde este ea, in ceruri, vineri la ora 12. Zic vineri ca sa aiba timp toti dintre noi sa citeasca si sa ne rugam in acelasi timp.
Back to top
maybe
may be


Joined: 21 Sep 2005
Posts: 4833

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

da, am probat puterea rugaciunii -oare de ce intotdeauna instinctiv, in momente de cumpana?

ultima oara a fost ieri seara, la miezul noptii, cand, mi-a intrat mie in cap de pe la Eliade parca, cerul este deschis

desigur in gandul meu a fost Shew

va fi si vineri, cum spui tu
Back to top
View user's profile Send private message
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Wed Jan 18, 2006 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

Veveritzo, te voi pastra mereu in sufletul meu ! am tinut la tine mereu si voi tine chiar si acum cand esti acolo sus printre ingerii cei buni si stiu ca au grija de tine! Imi e tare dor de tine veveritzo.

Imi e dor de tine in zilele in care povesteam ...
Imi e dor de tine in zilele in care ne tachinam ...
Imi e dor de tine in zilele in care ne "certam" ...
Imi e dor de tine in zilele in care vorbeam prostii si spuneai ca burusku a luat-o razna..."bursuky...ce ai patit?"
Imi e dor de tine in zilele in care ne buzzuiam...
Imi e dor de tine in zilele in care ... cand vorbeam...imi e dor de tot...
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Shewanna - veveritza All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
Page 2 of 12

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting