Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

Siguranta rutiera

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Arhiva
View previous topic :: View next topic  
Author Message
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Mon Jan 23, 2006 12:31 am    Post subject: Siguranta rutiera Reply with quote

Cat de sigure sunt drumurile din Romania?
De ce sunt asa de multe accidente?
Sa fie oare numai din cauza starii generale proaste a drumurilor?
Cat de mult respecta soferii din Romania legislatia rutiera in vigoare?
De ce scapa de la raspunderea penala unele persoane?
De ce este aplica legea dupa bunul plac sau anapoda?


Quote:
40.000 de oameni au murit pe soselele Romaniei, in accidente de circulatie violente, din 1989 pana la sfarsitul anului 2005. ?Locuitorilor a 15 comune le-a fost luata viata de bolizii ce gonesc pe soselele Romaniei?, spun membrii Asociatiei Victimelor Accidentelor de Circulatie.

...si cifrele cresc!

Quote:
2.500 de morti in fiecare an, fara a pune la socoteala ranitii, cei care raman infirmi sau accidentatii usor, este prea mult, mult prea mult pentru pretentiile si visurile noastre de a fi primiti in Uniunea Europeana


Mai mult de 6 morti pe zi !!!
Este infricosator !!!
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
tuffgirl
can't touch this


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 4571
Location: ;)

PostPosted: Mon Jan 23, 2006 12:45 am    Post subject: Reply with quote

Buna la toata lumea, din nou, dupa ultimul tragic accident cu Shew, dumnezeu sa o odihneasca in pace, cred ca o intrebare ar fi:

-Ce e de facut sa se previna asemenea numere shi accidente?
sau
-Ce putem noi ca (scuzati cacofonia) cetateni sau comunitate sa facem in privintza aceasta?
_________________
Those who wish to appear wise among fools, among the wise seem foolish.

- Quintilian, De Institutione Oratoria
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger
mishulina
Big Diamond


Joined: 15 Oct 2005
Posts: 1719
Location: off the beaten track

PostPosted: Mon Jan 23, 2006 5:50 am    Post subject: Reply with quote

Incep cu postul lui tuff :nush ce e de facut k sa se previna asemenea accidente...poate sporirea atentiei la volan, adaptarea vitezei la cond de mediu...si maj masurilor necesare pt a fi in siguranta....
De cand ma stiu mi-a fost frica de masini..si in masina,iar noi, k si cetateni, nu putem decat sa respectam cel putin regulile de circulatie care privesc pietonull...sau shtiu eu... Rolling Eyes
In rest, multe nu prea tin de noi...un accident se intampla..dk asha trebuie sa fie....


Nu cred k accidentele se datoreaza drumurilor...si-apoi, un sofer bun se descurca pe orice fel de drum.Multe accidente au fost din cauza vitezei,altele din cauza neatentiei...sa spunem doar k legislatia rutiera nu e repectata (cel putin asha cum ar trebui)..
Cat despre raspunderea penala si aplicarea legii...sincer, nici nu shtiu ce sa zic...e vb de sistem, care e unul defectuos....
_________________
kiss ya'
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
yyy
diamond member
diamond member


Joined: 26 Sep 2005
Posts: 821

PostPosted: Mon Jan 23, 2006 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

aceste date sunt infoiratoare;dar si factorii care le determina sunt numerosi.Cred ca in primul rand trebuie multa prudenta(nu mai stau sa enumar si altele) si atentie marita. Very Happy
_________________
Din moment ce exista un pret se va gasi si cine sa-l plateasca.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
tuffgirl
can't touch this


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 4571
Location: ;)

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 4:22 am    Post subject: Reply with quote

... poate m-ati inteles greshit... intradevar atentie sporita la volan shi altele enumerate de voi sunt un fel de a preventa aceste accidente dar v-ati gandit ca noi suntem singurii care citim acest forum (nu vorbesc despre vizitatori car se mai uita pe aici)? Da, noi stim ce trebuie facut dar altii in afara acestui forum poate nu... sau poate nu ii intereseaza pentru ca nu li s-a intamplat lor accidente. Ma refeream la ce masuri se pot lua ca cetateni sau comunitate in a schimba legile, in a marii pedeapsa pentru cei vinovati in accidente rutiere, sau cel putin ce putem face sa vedem aceste legi amarate in existentza sa fie aplicate in sensul adevarat al cuvantului. Acesta a fost sensul in care m-am referit la ce putem face.
Noi suntem multi, avem voci shi pareri, nu ne aude nimeni oare? Nu cred ca ducem lipsa de moduri de comunicare uni cu altii, cred ca daca cu adevarat dorim drumuri mai safe shi dorim sa nu ne fie teama sa trecem strada nu o sa fim ignorati daca aplicam toate resursele pe care le avem disponibile... cei din parlament sau cine face legile acolo nu poate sa ignoreze mii de oameni care doresc acelashi lucru.
Nu credeti ca cei responsabili pentru a face legile shi cei responsabili pentru a aplica aceste legi ar trebui sa munceasca pentru salriile care sunt platiti?
Stiu , o sa spuneti coruptie... eu va spun shi ce daca, ii rushinati in a face jobul lor pentru care sunt platiti, aveti ziare, aveti posturi de televiziune shi de radio, ma gandesc ca acum EU tine ochii pe noi shi nu o sa le placa ce o sa vada sau o sa auda... politicienii astia ar trebui putin fortati nu lasati de capul lor, pana la urma voi le platiti salariile.
Internetul e un lucru bun shi vestea calatoreste repede shi in toate colturile lumii Exclamation
Poate suna a propaganda politica (credeti cand va spun ca nu e), un singur lucru stiu, daca stai numai shi astepti pe altul sa faca sau spui o saracutul sau saracutza de mine ca nu pot sa schimb nimic, eu va spun da aveti dreptate, de unu singur nu poti shi daca nu esti cu adevarat interesat la fel nu poti. Oare chiar in halul asta sa fim?
Gata nu va mai plictisesc, astept doar sa vad ce aveti de spus despre asta.
_________________
Those who wish to appear wise among fools, among the wise seem foolish.

- Quintilian, De Institutione Oratoria
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger
dabriseis
membru
membru


Joined: 14 Jul 2005
Posts: 98

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 6:51 am    Post subject: Reply with quote

Oricat de multi politisti vor fi prezenti in strada, oricat de multe legi referitoare la siguranta circulatiei ar aparea, oricate masuri punitive s-ar aplica pentru soferii care incalca aceste legi, nu cred ca ne vom simti mai in siguranta pe strada. Pana nu se va apela in cele din urma la mentalitate si la bunul-simt al tuturor participantilor trafic, nu se va rezolva nimic. Atata vreme cat pietonii se vor angaja in traversare fara sa se uite in stanga si in dreapta ( unii, pur si simplu, se arunca pe trecerea pentru pietoni chiar daca vad ca masinile se apropie vertiginos ), atata vreme cat unii soferi trec pe culoarea rosie a semaforului cu un tupeu demn de o cauza mai buna, hehehe atata vreme cat foarte putini conducatori-auto respecta conditiile de trafic si atata vreme cat si mai putini sint dispusi sa dea dovada de politete in trafic, sunt foate slabe sanse sa se reduca numarul de accidente.
Dar pentru romani politetea si bunul -simt sunt deocamdata doar vorbe goale, mai avem nevoie de cateva zeci de ani sa ne apropiem de nivelul sigurantei circulatiei din tarile dezvoltate.
Fire Eyes, daca atunci cand vorbesti de cei care scapa de raspunderea penala, te referi la Carmen Paunescu, pot sa-ti spun ca parerile in legatura cu vinovatia ei si corectitudinea sentintei, sunt impartite. Desi n-as crede sa se faca vreodata lumina cu adevarat (nici) in acest caz. Rolling Eyes
_________________
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin
Back to top
View user's profile Send private message
tuffgirl
can't touch this


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 4571
Location: ;)

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 7:38 am    Post subject: Reply with quote

dabriseis, inteleg shi ceea ce spui tu, asta e inca o dovada ca suntem copleshiti de negativitatea ce ne inconjoara, trebuie sa fim putin mai idealisti, nu trebuie sa ne lasam batuti. Credeti ca poate o amenda substantiala shi niste ani de puscarie nu va potoli lumea? Nu dintr-o data shi nu pe toata lumea, dar destul sa bage frica in majoritatea... de eradicat accidentele total imposibil de cerut shi asta nu e scopul nimanui (ar fi frumos) incercam doar sa le scadem numarul. Trebuie sa nu dam inapoi shi sa mentinem o unitate puternica, suntem vestiti despre unirile care au avut loc in istorie shi sa nu mentionez revolutia la care am fost shi noi martori Wink .
Odata ajunshi in fatza parlamentului sau in fata oricarei sursa de news, poze ale victimelor de acidente shi familiile lor, face aceste numere sa devina persoane reale nu doar cifre, pui o fatza la numarul respectiv shi ii dai o identitate, nu credeti ca o sa aibe un impact asupra acestor persoane care sunt in o pozitie sa faca ceva?
Tin cont ca nu astept asta doar de la noi, cum am mai spus Internetul e o unealta puternica, dar undeva trebuie sa inceapa, de ce nu cu noi?
_________________
Those who wish to appear wise among fools, among the wise seem foolish.

- Quintilian, De Institutione Oratoria
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger
Airman04061969
Big Diamond


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 2396
Location: Addison (Texas)

PostPosted: Wed Jan 25, 2006 9:59 am    Post subject: Hac ! Parerea mea ! Reply with quote

Cred ca si conduita preventiva (stiu ! Ati auzit de prea multe ori cuvintele astea dar chiar nu e o gluma !) are rolul ei. Nu trebuie sa fii un geniu sa-ti dai seama ca dobitocul care vine cu viteza din spatele tau, va incerca sa te depaseasca pe contrasens si asta, chiar in momentul in care vine cineva. Sfatul meu (de sofer bucurestean "imputit") este sa-i considerati pe ceilalti participanti la trafic, pana la proba contrarie, ca fiind "tampiti" si sa va aruncati privirea, din cand in cand, in oglinda/oglinzile retrovizoare pentru a vedea ce este si in spate. Exista cinci principii ale conduitei preventive:
1) Priveste in departare. Zona din fata masinii are trei subzone, sa le spunem: rosie, galbena si verde. Zona rosie este reprezentata de spatiul parcurs in 2 secunde. In aceasta zona este imposibil sa reactionezi. Zona galbena este reprezentata de spatiul parcurs in urmatoarele 5 secunde. In aceasta zona ai timp sa constati, sa constientizezi pericolul si sa reactionezi dar nu neaparat sa-l si eviti. Zona verde este dincolo de spatiul parcurs in 7 secunde, pana la limita vizibilitatii, si este o zona in care sesizezi, constientizezi si chiar poti sa eviti pericolul. Limitele dintre aceste trei zone sunt insa dinamice si ele tin cont si de viteza masinii. Cele expuse anterior sunt valabile pentru circa 60 km/h. Principiul insa ramane.
2) Misca-ti tot timpul ochii. Nu ramane fixat pe un obiectiv ci, in timpul mersului, baleiaza zona din fata si laterala masinii (chiar privind si peste umeri) si verifica oglinda retrovizoare.
3) Lasa-ti loc de manevra. Pentru a evita ciocnirea cu cei din fata, pastreaza, fata de vehiculul din fata ta, un spatiu egal cu cel parcurs, la viteza masinii tale, de 3 secunde. Spatiul se poate masura la trecerea masinii din fata prin dreptul unui obiect fix. Din momentul in care bara din spate a masinii din fata pana cand bara din fata a masinii tale trece prin dreptul obiectului, trebuie sa treaca minim 3 secunde. De asemenea, cand te opresti in spatele altui vehicul, opreste astfel incat, stand normal pe scaun, sa vezi proiectia spatelui masinii din fata ta pe asfalt. Facand asta, daca cel din spatele tau nu poate opri, ai spatiu sa iesi in afara soselei (niciodata pe sens opus !!!),
4) Asigura-te ca esti vazut. Nu te sfii sa claxonezi tampitul care face la stanga fara sa se asigure prin fata masinii tale, mergi cu luminile aprinse (chiar si in timpul zilei, mai ales daca ai masina de culoare inchisa) si semnalizeaza orice manevra INAINTE de a o efectua. Daca nu ai timp sa semnalizezi, nu mai fa manevra.
5) Alcoolul si volanul NU SE AMESTECA. Si nici oboseala cu volanul. Inainte de a conduce, intreaba-te daca nu exista si o alta cale de a ajunge acolo unde vrei.
Ar mai fi si al saselea: Fii politicos. Daca vezi pe cineva din fata ta de pe o alta banda, ca semnalizeaza intentia de a intra in fata ta, nu accelera si claxona "dobitocul". Redu viteza si lasa-l sa se bage.
Pot sa va spun ca aplic cu regularitate aceste principii si n-am avut pana acum decat un singur accident usor (atunci cand a trebuit sa ies in afara soselei din cauza unui camion de pe sens opus caruia i-a explodat un pneu pe fata) si acela soldat doar cu zgarierea portierei si a barei din fata.
Da, mey, stiu, "n-am avut nici un accident dar am cauzat sute de accidente ! Twisted Evil
_________________
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Thu Jan 26, 2006 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

dabriseis wrote:
Oricat de multi politisti vor fi prezenti in strada, oricat de multe legi referitoare la siguranta circulatiei ar aparea, oricate masuri punitive s-ar aplica pentru soferii care incalca aceste legi, nu cred ca ne vom simti mai in siguranta pe strada.


Romania este una dintre tarile care are cel mai mic numar de politisti la mia de locuitori.


dabriseis wrote:
Pana nu se va apela in cele din urma la mentalitate si la bunul-simt al tuturor participantilor trafic, nu se va rezolva nimic. Atata vreme cat pietonii se vor angaja in traversare fara sa se uite in stanga si in dreapta ( unii, pur si simplu, se arunca pe trecerea pentru pietoni chiar daca vad ca masinile se apropie vertiginos ), atata vreme cat unii soferi trec pe culoarea rosie a semaforului cu un tupeu demn de o cauza mai buna, hehehe atata vreme cat foarte putini conducatori-auto respecta conditiile de trafic si atata vreme cat si mai putini sint dispusi sa dea dovada de politete in trafic, sunt foate slabe sanse sa se reduca numarul de accidente.

dabriseis wrote:
Dar pentru romani politetea si bunul -simt sunt deocamdata doar vorbe goale, mai avem nevoie de cateva zeci de ani sa ne apropiem de nivelul sigurantei circulatiei din tarile dezvoltate.


Vorba aceea, la teorie suntem toti buni, practica ne omoara. Very Happy Sunt si exceptii, numai ca acum confirmarea regulii este ca si inexistenta Very Happy Sunt optist si dau un termen de 20 de ani pana cand se va "redresa" ceva!

Romanul s-a nascut DISPERAT :d Romanul trebuie sa invete sa se calmeze:) si sa fie cat mai putin disperat, asta este situatia dragii mei Razz
Si NU glumesc DELOC!


dabriseis wrote:
Fire Eyes, daca atunci cand vorbesti de cei care scapa de raspunderea penala, te referi la Carmen Paunescu, pot sa-ti spun ca parerile in legatura cu vinovatia ei si corectitudinea sentintei, sunt impartite. Desi n-as crede sa se faca vreodata lumina cu adevarat (nici) in acest caz. Rolling Eyes


Da, asa e, la ea m-am referit. A fost si este un caz destul de intens mediatizat. Pana la urma la luat 3 ani cu suspendare. Adica NU face puscarie! DE CE ?
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
tuffgirl
can't touch this


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 4571
Location: ;)

PostPosted: Fri Jan 27, 2006 9:06 am    Post subject: Reply with quote

Bogdane, ce ai enumerat tu e corect ... dar asta s-a invatat in clasele de conducere. Noi putem spune ce trebuie sa facem ca oameni/shoferi cu constiintza, problema noastra e ca nu putem fortza pe nimeni sa fie responsabil sau sa ii intereseze shi de safety la altii de pe sosea...
Ce se poate face ca legea sa fie respectata? Daca nu au constiintza shi nu gandesc ca oameni civilizati poate o sa inceapa sa judece cand sunt atinshi la buzunar sau cand timpul lor nu le mai apartine lor ci "institutiilor de reformare sociala" ( a se citi inchisoare). Ceva trebuie sa fie, cumva trebuie sa fim auziti de cei care sunt in masura sa schimbe situatia. Se spune ca traim in o "societate civilizata".... din pacate plina de oameni necivilizati!
_________________
Those who wish to appear wise among fools, among the wise seem foolish.

- Quintilian, De Institutione Oratoria
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger
dabriseis
membru
membru


Joined: 14 Jul 2005
Posts: 98

PostPosted: Fri Jan 27, 2006 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

Fire Eyes, nu m-am documentat suficient si nu-ti pot raspunde la intrebarea de ce nu face puscarie. Dar stiu ca sunt niste prevederi legale referitoare la uciderea din culpa si pericolul social pe care il prezinta un inculpat. Probabil au fost luate in considerare si circumstantele atenuante.

Dar omeneste vorbind, daca ea totusi ar face puscarie ar tine cuiva de cald ? I-ar reinvia pe oamenii aceia ? Am avea noi sau societatea de castigat ceva din asta ? Daca nu era nevasta lui Paunescu eram la fel de indignati de pedeapsa ei cu suspendare ? Nu e singura care a primit o astfel de pedeapsa, mai sunt si alte cazuri asemanatoare, dar aceia sunt niste anonimi, deci nimeni nu e indignat...
_________________
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin
Back to top
View user's profile Send private message
Airman04061969
Big Diamond


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 2396
Location: Addison (Texas)

PostPosted: Fri Jan 27, 2006 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

Tuff, poate le-ai auzit tu la scoala de soferi ca eu nu le-am auzit decat tarziu. Pentru mine este important sa se respecte legile dar ce ne facem cu cei care nu vor sa le respecte ? Murim cu dreptatea in mana ? Mai bine sa conducem noi preventiv si sa lasam politia sa se ocupe de cei care nu respecta legea.
_________________
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tuffgirl
can't touch this


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 4571
Location: ;)

PostPosted: Sun Jan 29, 2006 7:15 am    Post subject: Reply with quote

Intradevar, instructorul meu a mentionat aceste lucruri, cat despre ce facem cu cei care nu respecta legile... pai EI sunt cei care trebuie trasi la raspundere. Legile astea ar trebui respectate shi aplicate accordingly, de cea am spus ca daca toti punem umarul shi aducem asta in fata lumi shi le aratam ca ceea ce se intampla pe shoselele noastre nu e o gluma sau capriciu, daca adaugam un interest human,poate se gandesc ca aceste victime pot sa fie familiile lor, nu doar numere shi statistici pe o hartie!
Este mai ushor de aratat cu degetul decat sa fim cu totii responsabilii shi sa schimbam lucrurile.
_________________
Those who wish to appear wise among fools, among the wise seem foolish.

- Quintilian, De Institutione Oratoria
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Tue Jan 31, 2006 7:36 pm    Post subject: Reply with quote

E de ajuns sa arunci putini cateva prinviri pe strada si sa remarci cum mamici inconstiente traverseaza cu copii de 5-6 ani strada fie prin locuri nepermise sau pe zebra cand semaforul este rosu! Copilul vede, si invata si cand se va face mare o sa faca la fel ca si mamica lui, ca asa l-a invatat.

So, pe aceasta cale haideti sa facem un apel catre toti parintii!
Traversati numai prin locurile permise si numai la culoarea verde a semaforului si numai dupa ce v-ati asigurat bine inainte sa traversati!
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Wed Feb 01, 2006 8:53 am    Post subject: Reply with quote

so....
Multa vorbarie
Prea multa....
Mihai,intreprindem ceva?
Poate un mail care sa circule, o analiza care sa fie trimisa Institutiilor insarcinate cu implementarea legislatie rutiere???
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Arhiva All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting