Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

raspuns la afirmatie
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Credinta
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nedgg
membru
membru


Joined: 19 Jun 2005
Posts: 184

PostPosted: Tue Sep 06, 2005 10:56 am    Post subject: Reply with quote

daca nu vrei sa ma intelegi nu voi mai insista pe tema asta. dar vreau sa te intreb ceva despre coranul pe care atat il respecti. acesta spune ca unui credincios ii sunt interzise alcoolul si relatiile extraconjugale dar daca va respecta regulile va ajunge in paradis unde curg rauri de bautura si sunt hurii nenumarate care-i vor satisface toate poftele. unde vezi logica si etica?
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Apteros
membru
membru


Joined: 11 Jul 2005
Posts: 100
Location: Night realm

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 8:27 pm    Post subject: Reply with quote

Nu respect Coranul mai mult ca Biblia sau orice alta scriptura, sunt la acelasi nivel inferior toate pentru mine. Ai tras gresit concluzia.Se pare ca respecti Biblia prea mult si o plasezi deasupra oricarei alte scripturi desi nu ar trebui. Ai acuzat Coranul foarte grav de lipsa de etica, logica, bunul-simt. Se pare ca nici acum nu pari a-l cunoaste, nu degeaba am scris
Quote:
ar trebui sa intelegi si contextul in care a evoluat islamul

Alcoolul insemnand vinul, din cate stiu, nu bere,whisky si alte cele. In paradisul imaginat de profet se pare ca vinul nu mai are efectul celui de pe Terra, nu mai intoxica, cei care ajung sa-l bea nu vor suporta efectele sale! Sunt de fapt 72 de hurii nici mai mult, nici mai putin. Arabii sunt firi razboinice, pun(eau) mare accent pe frumusetea femeii si pe castitatea acesteia, apa, si femeia erau bunurile cele mai de pret ale arabului in imensitatea pustiului. Pentru ele isi dadea si viata, nu e de mirare ca a ales profetul sa creeze un asemenea paradis. Nu te-ar tenta? Very Happy Vinul era, iar o marfa de pret, care avea mare cautare,dar efectele sale erau naucitoare si de aceea l-a interzis, mai ales ca avea nevoie de luptatori, stii bine, nu?Poligamia era un fapt obisnuit la semiti, dat fiind ca rata mortalitatii era pronuntata in zonele acelea cu clima calda, nu e de mirare ca a fost acceptata. Stii bine ca islamul scoate in relief accentele masculine si nu pe cele feminine(crestinism), nu e de mirare ca barbatii sunt atat de motivati de credinta asta. Logica exista, etica exista, altfel nu ar fi fost adoptat, nu? Nu mai ca tu te pui in pozitia crestinului si analizezi Coranul. Ar trebui sa lasi pozitia asta si sa treci pe una de neutralitate.
_________________
"Cruel and cold is the judgment of man, Cruel as winter, and cold as the snow." Lewis J. Bates
Back to top
View user's profile Send private message
nedgg
membru
membru


Joined: 19 Jun 2005
Posts: 184

PostPosted: Mon Sep 12, 2005 5:18 pm    Post subject: Reply with quote

da` nu critic, frate , nimic! efectiv intreb daca tie ti se pare logic sa ti se promita vin pentru a te face sa nu-l bei? tu personal crezi ca seful a facut vinul ca sa-l bem dupa moarte? si dac-am fi fanatici si n-am gusta niciodata de unde-am sti ca-i bun? chiar si numai faptul ca ti-e promis in viata de apoi te incita sa-l bei. k?
Back to top
View user's profile Send private message
Sweety
Big Diamond


Joined: 14 Aug 2005
Posts: 3200

PostPosted: Mon Sep 12, 2005 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Apteros wrote:
Arabii sunt firi razboinice, pun(eau) mare accent pe frumusetea femeii si pe castitatea acesteia, apa, si femeia erau bunurile cele mai de pret ale arabului in imensitatea pustiului. Pentru ele isi dadea si viata, nu e de mirare ca a ales profetul sa creeze un asemenea paradis..


Asta sa cred k e inventata de tine??

Mai uita-te putin la modul de viatza al unei femei islamiste!!! Cum se imbraca numai in negru isi ascund fatza k abia vad pe unde sa calce pe strada ! Si barbatul care are haremuri de nu ii ajung toate femeile din lume !! Sa nu imi zici k asta inseamna k barbatul o venereaza!
Iar cando femeie isi inseala sotzul el are drept de lege sa isi ucida sotzia ! dar el isi inseala femeia de nu stiu cate ori! Pai asta e normal?
Femeia in religia islamik este o femeie inferioara!! Ea trebuie sa stea acasa sa creasca copii sa faca mancare si sa spele hainele barbatului cik in felul asta il fak fericit pe Alah!!
Intrebarea mea acum este cum poate cineva sustine asemenea aberatzie!! adik cel putin pt mine e aberatzie!
_________________
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Back to top
View user's profile Send private message
Apteros
membru
membru


Joined: 11 Jul 2005
Posts: 100
Location: Night realm

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

Nedgg:Eu personal nu cred in existenta sefului, daramite in viata dupa moarte. Vinul e creatie umana, nu are legatura cu divinitatea. Ca asta vor unii sa creada e treaba lor. Si facem referire la confesiunea musulmana, nu la toate confesiunile religioase. Am mai scris ca e o diferenta intre ceea ce e in Rai si ceea ce e pe in realitate: uite aici http://www.comparative-religion.com/forum/archive/index.php/t-2884.html Asta ca sa o lamuresc definitiv.


Sweet_joanna:Primul post in care observ ca cineva ma acuza ca aberez, numai cu semne de intrebare si de exclamare, de parca as fi neica-nimeni. Ma abtin sa nu iti dau o replica acida, dar iti si dovedesc ca tu aberezi, fiind in necunostinta de cauza sau prost informata. Nu cred ca scriu aberatii, stiu si eu ce citesc. Daca te-ai fi concentrat pe fraza cu atentie ai fi observat diferenta.
"Exista insa un aspect aupra caruia nu ingaduia absolut nici o discutie:frumusetea neasemuita a femeilor sale. Era o frumusete intunecata,salbatica,trecatoare,demna de mii si mii de poeme, dar de o efemeritate tragica, din pricina climei calde ce o vestejea prea repede. Inainte de Mahomed,viata femeii arabe oscila intre o clipa de tandrete si un lung sir de munci chinuitoare. Ea putea fi inmormantata la nasterea sa,daca tatal dorea acest lucru;in cel mai bun caz ii deplangea venirea pe lume si-i ascundea chipul de cei din jur;intr-un anume sens avea sentimentul ca esuase in cele mai intime eforturi ale sale. Copilaria ei dragalasa ii prilejuia cativa ani de iubire;dar la sapte sau opt ani, era maritata cu un baiat din acelasi clan,al carui tata era dispus sa plateasca pretul cerut pentru mireasa. Iubit si sot erau gata sa se bata cu o lume intreaga pentru a-i apara trupul si onoarea.Dar, zeita noastra era deopotriva obiect decorativ,facea parte din bunurile tatalui,ale sotului,ori ale fiului sau si era lasata mostenire impreuna cu ele.Era indeobste servitoarea barbatului si doar rareori tovarasa barbatului. Adesea nu era decat una din numeroasele femei ale sotului care, in orice clipa o putea alunga dupa bunul plac. "Era credintei(*)-W.D.
Revenind la islam. Dupa cum scria si in text, inainte de Mahomed! Am impresia ca tu ajungi sa confunzi purdah cu hijab. Purdah este un obicei inca practicat in India si anumite state islamice, femeia e izolata de viata publica, are doar una personala , izolarea se realiza prin acoperirea totala a corpului cand iesea in public, si atunci in prezenta rudelor, si prin interdictia de a parasi casa fara acordul sotului, sau de a privi pe fereastra fara acoperamant. Hijab e obiceiul islamic instituit de Mahomed, de a purta un vesmant cat mai larg, care sa acopere aproape tot corpul, exceptie fac mainile si fata. Exista si un precedent, ca sa intelegi mai bine, aici http://www.understanding-islam.com/related/text.asp?type=question&qid=582&sscatid=450 sau http://www.usc.edu/dept/MSA/humanrelations/womeninislam/whatishijab.html . In islam un simplu barbat nu are haremuri, desi poligamia e acceptata, doar la patru sotii are dreptul, si pe toate trebuie sa le poata intretine!, altfel nu ai dreptul sa le ceri in casatorie.
Barbatul musulman nu are voie sa ucida, e interzis prin Coran, daca isi inseala sotia va primi 100 lovituri de bici, pentru a-si sustine acuzatia de adulter impotriva sotiei are nevoie de 4 martori! Dupa cate observi tu compari situatia din Occident cu cea din Orient si faci confuzie intre cele doua. De cate ori isi inseala femeia? Majoritatea barbatilor musulmani sunt monogami, ai observat nu?
Cred ca e vorba de Occident, unde barbatul saliveaza dupa formele lascive descoperite ale femeii, si nu se gandeste decat la o modalitate de a o avea cat mai repede, e simplu obiect sexual. Hijabul previne destramarea unitatii familiale; femeile nu sunt afectate de felul in care apar in public. Tine cont de faptul ca scrierea lor sfanta, Coranul, a fost redactata in sec. 7, si in acel context au fost elaborate toate afirmatiile care sunt si azi urmate de multi ad litteram. In primul rand ea nu trebuia sa stea acasa, chiar Mahomed operat modificari ale stilului de viata preislamic, anuland dreptul de proprietate al barbatului asupra femeii. Desi ii proclama superioritatea, nu a coborat-o atat de mult precum crezi. Cel mai mult a apreciat-o astfel "Raiul, este la picioarele mamelor". Are dreptul sa lucreze, in institutii ca si barbatul, mentalitatea ta e una anacronica, azi nu functioneaza; chiar si in Iran femeile lucreaza!!!!!Perioada pe care o evidentiezi a apus de mult, mai stiu pe cineva care face la fel acuzatii. Daca ai rabdare http://www.submission.org/suras/sura4.htm . Posteaza unde poti, nu unde vrei!
_________________
"Cruel and cold is the judgment of man, Cruel as winter, and cold as the snow." Lewis J. Bates
Back to top
View user's profile Send private message
Sweety
Big Diamond


Joined: 14 Aug 2005
Posts: 3200

PostPosted: Fri Sep 16, 2005 7:18 pm    Post subject: Reply with quote

Apteros!!!
deci io nu scot civintele din burta VORBESC DE CAZ REAL!!!!!! am cunostintze si chiar vecini!!! Deci ... nu stiu cine abereaza sau se ia numai dupa ceea ce scrie acolo intr-o carte sau stiri Rolling Eyes Rolling Eyes
_________________
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Back to top
View user's profile Send private message
nedgg
membru
membru


Joined: 19 Jun 2005
Posts: 184

PostPosted: Mon Sep 19, 2005 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

am banuit corect ca-mi vei da un raspuns evaziv. problema era daca e logic ca mahomed sa promita dupa moarte ceea ce interzice in timpul vietii.
si cu S_J sunt de acord. n-am citit coranul sa-mi pot da o parere avizata, dar in mod cert exista discriminare sexuala in islamism. stiu si eu cativa musulmani si-am vazut cum isi trateaza sotiile si femeile in general. am vazut unul din afganistan care a venit in europa s-o omoare pe sora-sa care se matritase cu un crestin. s-a predat si i-au dat 25 de ani...
chiar popoarele crestine care au avut influente islamice au obiceiuri cel putin ciudate. grecii stau in cafenea toata ziua dar n-ai sa vezi acolo picior de femeie. albanezii (musulmani sau crestini) au drept de viata si de moarte asupra sotiei.
chiar nu mi se pare logic.
Back to top
View user's profile Send private message
Apteros
membru
membru


Joined: 11 Jul 2005
Posts: 100
Location: Night realm

PostPosted: Sun Sep 25, 2005 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

In ciuda faptului ca incerc sa evidentiez un aspect in ansamblu si nu in particular,unii tot nu pot pricepe.
Sweet_Joanna, e un caz,sunt cateva cazuri, insa nu sunt milioane de cazuri! E o diferenta ca de la cer la pamant. Faptul ca am citat dintr-o carte(pe care o apreciez foarte mult), nu inseamna ca am scris aberatii. Am si dat niste linkuri in textul meu. Macar de aveati rabdarea necesara sa le rasfoiti, intelegeati mai bine situatia. Am scris destul de clar de ce. Mahomed, spre deosebire de ceilalti profeti a fost si un reformator pe plan politic si social, a fost si lider militar. Poate ar trebui sa aruncam o privire si aici, inainte sa aruncam cu pietre aiurea,nu?Eu scriu, eu inteleg...
Nedgg - tu numai corect nu banuiesti. De doua ori incerc sa te fac sa pricepi, dar incep sa cred ca nu poti sa pricepi. Am scris care e diferenta, te-am directionat spre o sursa sigura, unde se face o lamurire, dar vorbesc cu peretii! Nu am citit nici eu Coranul, am citit despre el, e o diferenta,alta, nu?Si faptul ca stii "cativa" nu inseamna ca toti musulmanii sau majoritatea sunt asa! Un bun musulman respecta ce scrie in Coran si nu il interpreteaza dupa bunul plac sau abuzeaza de anumite pasaje. E clar?Sau nu e?Imi citezi cateva cazuri ratacite. Fundamentalisti sunt si in crestinism, ce cauti tu sa scoti in evidenta gasim si in ograda vestica.
Quote:
albanezii (musulmani sau crestini) au drept de viata si de moarte asupra sotiei.
Crestini?Nu stiu pe ce isi fundamenteaza ei dreptul asta pe care il evidentiezi aici, dar un lucru trebuie sa stii, ca nici un barbat in nici una din religiile monoteiste, nu are drept de viata si moarte asupra ei! Crima nu e cumva sanctionata dur in toate trei religiile? Ce profet ar decreta asa ceva?Numai un nebun ar fi in stare. Cei care cred asta sunt cei care nu stiu cum sa isi afiseze mai bine statutul de mascul, unii pur si simplu sunt blocati in timp.
Un ultim link http://www.islam.ro/femeia.htm , e in romana ca sa nu mai fie o bataie de cap cu engleza. Macar un ultim efort ar merita.
_________________
"Cruel and cold is the judgment of man, Cruel as winter, and cold as the snow." Lewis J. Bates
Back to top
View user's profile Send private message
nedgg
membru
membru


Joined: 19 Jun 2005
Posts: 184

PostPosted: Mon Sep 26, 2005 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

"in vest, femeile au fost aproape reduse la statutul unui obiect de placere si capriciu" (extras din ultimul link)
cred ca cineva are o problema majora cu punctele cardinale. cate posturi de conducere sunt ocupate de femei in vest si cate in orient? chiar au femeile musulmane aceleasi drepturi cu cele din occident? Shirin Ebadi(premiul nobel pt pace) spune ca femeile din iran lupta pt drepturile lor riscand inchisoarea sau poate altele mai rele.=>drepturile lor sunt literalmente calcate in picioare. http://rador.srr.ro/stire_arhiva.shtml?categorie='2extern'%20and%20month(tm)=7%20and%20dayofmonth(tm)=2
ea insasi a fost arestata in repetate randuri pt ca militeaza pt drepturile femeii. dar ce se fac cele din state mai fundamentaliste care n-au curajul sa respire in prezenta unui barbat?
Back to top
View user's profile Send private message
Cristina_TM
gold member
gold member


Joined: 13 Jun 2005
Posts: 442

PostPosted: Thu Sep 29, 2005 5:17 pm    Post subject: raspuns la afiramtie! Reply with quote

Vreau sa particip si eu la conversatia voastra......Sper sa ma primiti! Very Happy In legatura cu islamismul pot sa spun ca am citit destul despre el pentru ca a fost o perioada in care am fost curioasa in acest domeniu. Mi-am dat seama ca nu este o religie chiar asa de rea cum pare, doar ca aparentele inseala. Noi am avut acces la contraexemple (daca le pot numi asa). La stiri am vazut imagini cu femei la care nu li se vedeau ochii, cu teroristii dornici sa distruga totul si cu o lume intoleranta. Nu e chiar asa, mie mi se pare ca la un studiu mai atent vom vedea ca si femeile din societatea islamica au o viata buna. Desigur ca depinde de barbatul lor, de cum interpreteaza el Coranul.
E adevarat ca sunt multe cazuri de femei care sunt asuprite de barabti dar asta se intampla peste tot...Ce in Romania nu ati auzit de maltratarea sotiilor? Musulmanii nu au voie sa isi agrseze sotiile decat in caz de adulter. Poate ca asta e secretul unei casnicii rezistente! LOL
Asa vad eu lucrurile si nu ma astept sa fiti de acord. Mi-am spus doar punctul de vedere!

Besos,
Criss Embarassed Embarassed Embarassed
_________________
Iubeste in fiecare moment al vietii tale si gandeste-te ca azi e ultima zi din viata!!!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aburelius
junior
junior


Joined: 30 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: Fri Sep 30, 2005 7:08 pm    Post subject: Reply with quote

sa fim serioşi, islamistii nu dau doi lei pe femei

să ne uităm aici, http://www.islam.ro/femeia.htm

"4. Ea ar trebui sa se Imbrace modest si sa poarte Hijab (basma de acoperire) cand iese undeva, sau cand va Intalni barbati adulti printre rudele ei apropiate. (33:59, 24:30-31) Ea nu trebuie sa poarte haine barbatesti."

de ce? pentru că e inferioară bărbatului

"7. Se presupune ca ea va proteja proprietatea sotului si tot ceea ce-i apartine, In absenta acestuia."

nici nu se pune problema ca bărbatul să protejeze proprietatea femeii, lol
acelaşi motiv.

dealtfel, mai jos, citim literal
"Barbatul si femeia nu sunt egali In Islam. Ei au trasaturi fizice si biologice diferite. Islamul recunoaste conducerea femeii de catre barbat (4:34, 2:228), dar nu Intelege prin aceasta dominatie."

sigur, c?tă vreme se supune, nu va fi dominată.
pe naiba, e o contradicţie ?n termeni, lol, again

am cunoscut arabi, femei şi bărbaţi. chiar sunt aşa. altă cultură, altă tradiţie. lăsaţi propaganda de pe net. şi creştinii au probleme cu acceptarea femeii, dar ?n societatea modernă chestiunea s-a estompat. nu e meritul creştinismului, ci mai degrabă influenţa materialismului
Back to top
View user's profile Send private message
Apteros
membru
membru


Joined: 11 Jul 2005
Posts: 100
Location: Night realm

PostPosted: Sun Oct 02, 2005 12:06 am    Post subject: Reply with quote

Nedgg:Nu are probleme de orientare. E o referinta subtila la decadenta morala a Occidentului. Daca nu ai observat cumva stiinta avanseaza, conduita morala regreseaza. Morala religioasa e desconsiderata, liberatea drepturilor duce la un abuz care se concretizeaza in situatia actuala din Vest. Stiai ca occidentalii au inceput sa se obisnuiasca cu celibatul? Citisem nu demult intr-un articol. Casatoriile sunt tot mai nefericite, multe sfarsesc in fiasco, femeia in ciuda emanciparii sale e inca "sclava conditiei virile"(Sabato), familia trece printr-o perioada de criza,cazurile de viol cresc, cazurile de violenta domestica sunt numeroase, materialismul actioneaza ca o forta ce produce numai dezechilibru, adulterul e foarte raspandit, pedofilia ia amploare, traficul de fiinte umane e o problema majora. Pacat, si atunci cand avem libertate nu stim decat sa abuzam de ea.
Faptul ca ocupa posturi de conducere nu inseamna ca nu poate fi obiect al placerii pentru mascul. Cate relatii nu se infiripa oare si la locul de munca?Cate femei nu au o relatie extra-conjugala?
Bineinteles ca nu au aceleasi drepturi. Dar apare si acolo o problema, fundamentalismul sau extremismul religios, creat de persoane care abuzeaza de anumite pasaje din Coran sau le interpreteaza in defavoarea ei, asemenea "greseli" s-au strecurat si legile anumitor state islamice(Iordania, Kuwait,Iran). Una e sa stii si alta e sa nu stii,dar totusi sa aplici dupa bunul plac al unora.

Cristina_TM:Te primim! Ai dreptate nu e dracul atat de negru precum pare. De citit am citit si eu, si cred ca putini stiu ca le datoram multe musulmanilor in materie de civilizatie. E o cultura bazata pe alte valori, care a urmat o alta cale de dezvoltare, prea diferita de a noastra. Cazurile de violenta domestica au luat amploare in ultima vreme in Occident, cred ca SUA e in top. In legatura cu agresarea sotiilor, in penultimul link : "The men are made responsible for the women, ** and GOD has endowed them with certain qualities, and made them the bread earners. The righteous women will cheerfully accept this arrangement, since it is GOD's commandment, and honor their husbands during their absence. If you experience rebellion from the women, you shall first talk to them, then (you may use negative incentives like) deserting them in bed, then you may (as a last alternative) beat them. If they obey you, you are not permitted to transgress against them. GOD is Most High, Supreme."(4:34) Mai jos " God prohibits wife-beating by using the best psychological approach. For example, if I don't want you to shop at Market X, I will ask you to shop at Market Y, then at Market Z, then, as a last resort, at Market X. This will effectively stop you from shopping at Market X, without insulting you. Similarly, God provides alternatives to wife-beating; reasoning with her first, then employing certain negative incentives. Remember that the theme of this sura is defending the women's rights and countering the prevalent oppression of women. Any interpretation of the verses of this sura must be in favor of the women. This sura's theme is "protection of women.
**4:34 This expression simply means that God is appointing the husband as "captain of the ship." Marriage is like a ship, and the captain runs it after due consultation with his officers. A believing wife readily accepts God's appointment, without mutiny
."
Oricat s-ar fi straduit profetul(absurd) sa puna femeia in aceleasi drepturi cu barbatul, nu ar fi reusit, a intampinat si asa destule dificultati in a-si impune religia si a uni triburile arabe, era inaccapetabil asa ceva pentru acea vreme, dar cred ca era mai intai de toate de neconceput. Miscarea feminista e de data recenta, nu? Ce inseamna Besos?Sunt curios mey.

Aburelius:Cred ca dau mai mult crestinii, 3 lei si 50 de bani, nu?
Si acum sa analizam:
4: De unde deduci tu ca ea e inferioara barbatului sau ca el ii e superior din acel text?Parca scria pe undeva pe acolo "Allah nu i-a facut pe barbat si pe femeie identici...in Islam, femeia are o identitate distincta si separata". In baza diferentelor dintre sexe exista si o diferenta in vestimentatie si nu numai. Stii bine ca toate au un punct de plecare. Am mentionat, nu mai reiau.
7:Se presupune ca "Ea este regina familiei si vegheaza asupra vietii domestice.". Cred ca ar trebui sa intelegem mai mult semnificatia textului raportand la perioada elaborarii sale, adica prin sec. VII. Citeste "honor their husbands during their absence." A nu avea relatii extra-conjugale, a se respecta legamantul fidelitatii!

La urmatorul text, din nou se interpreteaza abuziv si eronat, am pus citatul original mai sus. Dominatie insemana control, privarea de orice fel de drepturi, exercitarea autoritatii dupa bunul plac al celui care o detine. Nu e nici o contradictie. Daca ar fi o dominatie cum vrei sa o vezi s-ar anula drepturile femeii in islam. Se insista pe datoriile ei cel mai mult si de aici interpretari peste interpretari. Probabil ca nu ai inteles inca de unde am plecat si unde am ajuns din moment ce afirmi ca preluam propaganda de pe net. Nu e influenta materialismului, ci e influenta miscarii feministe, materialismul a existat de mult timp, mai ales in cadrul aristocratiei.
_________________
"Cruel and cold is the judgment of man, Cruel as winter, and cold as the snow." Lewis J. Bates
Back to top
View user's profile Send private message
Cristina_TM
gold member
gold member


Joined: 13 Jun 2005
Posts: 442

PostPosted: Sun Oct 02, 2005 3:48 pm    Post subject: Islamul! Reply with quote

Apteros,
Ma bucur mult ca m-ati primit in grup! Sa imi continui ideile....Islamul e o religie mai dura, dar totusi ce imi place mult la ei e faptul ca familiile lor sunt mult mai unite, nu sunt atatea divorturi si parca fac parte din o alta lume. Cred ca depinde mult de tara cum sunt tratate femeile.....In unele tari sunt aproape egale cu barbatul, in altele sunt tratate ingrozitor.
Imi place mult cultura lor si cred ca timpul va produce niste schimbari in mentalitatea musulmanilor si vor privi si femeia cu alti ochi!

Besos (Pupici),
Criss Razz Razz Razz Razz Razz Razz
_________________
Iubeste in fiecare moment al vietii tale si gandeste-te ca azi e ultima zi din viata!!!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aburelius
junior
junior


Joined: 30 Sep 2005
Posts: 3

PostPosted: Mon Oct 03, 2005 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

Apteros,
ce poate fi mai clar dec?t asta, citez din pagina la care ai dat link: "Islamul recunoaste conducerea femeii de catre barbat"? nu pricep ce logică ar avea ca ăla mai prost să conducă pe ăla mai destept. cu ce drept să afirmi (sau sa accepţi această afirmaţie) că femeia e mai proastă dec?t bărbatul?

"Oricat s-ar fi straduit profetul(absurd) sa puna femeia in aceleasi drepturi cu barbatul, nu ar fi reusit, a intampinat si asa destule dificultati in a-si impune religia si a uni triburile arabe, era inaccapetabil asa ceva pentru acea vreme, dar cred ca era mai intai de toate de neconceput."

right, ce nevoie avem ?n secolul XXI de o doctrină care ?ncerca să ?ndrepte niste semi-sălbatici?

cum observi şi tu (uneori dai dovadă de o surprinzătoare clarviziune), "atunci cand avem libertate nu stim decat sa abuzam de ea."
soluţia pe care o sugerezi este să renunţăm la libertate...

destul se străduieşte societatea modernă să scape de obsesiile de prin tradiţia noastră creştină, şi pentru asta se luptă cu biserica şi cu mentalitatea propagată de ea. asta ne mai lipseşte, influenţa unei mentalităţi şi mai fanatice.


Caci Coranul permite musulmanilor sa minta, in masura in care aceasta miniciuna le este utila sau este utila religiei lor.
Este vorba de principiul protejarii (principiul al-Tekiia). Acesta permite musulmanilor sa minta in voie ori de cate ori acestia cred sincer ca asta este util pentru cresterea influentei Islamului sau pentru propasirea sau protejarea propriei lor persoane. Acest principiu isi are sursa in versetul coranic 3:27: ?Sa nu permiti credinciosilor sa se imprieteneasca cu necredinciosii. Oricine face asta, nu mai are nici o legatura cu Alah, doar daca acesta nu o face pentru protejarea lui impotriva lor.? - Coran, surata 3, versetul 27.

Aceasta face extrem de dificil si nesigura orice negociere cu un om de stat islamic.
Mahomed se pretinde ca a spus (si este pastrat in ceea ce se numeste ?Traditia?, sau ?Spusele profetului? - Al-Hadith): ?Fii lui Adam sunt tinuti responsabili pentru toate minciunile, cu exceptia acelora spuse pentru a impaca 2 oameni, pentru ca un barbat sa-si linisteasca nevasta, sau in razboi, pentru ca razboiul necesita inselatoria. ?
Astfel, pasajul uciderii prin inselatorie/minicuna a lui Kab Ibn Al-Saraf de catre trimisul profetului (Ibn Muslima), este un exemplu; alt exemplu din viata profetului este minciuna folosita de Abdulah Ibn Anis cu permisiunea profetului, pentru a se face posibila uciderea de catre acesta a lui Saban Ibn Kalid al-Hazli.

[...]

Traditia (Al Haditurile) ne spune ca fiica lui Mahomed, Um Kaltum, zice despre tatal sau ca acesta nu a mintit sau acceptat minciuna, decat in trei situatii (Al Gazali, Ihia ulum al-Din, vol. 3):
Pentru impacare intre oameni.
In razboi.
In cuplu, pentru a mentine linistea in familia sa.

In astfel de conditii poti sa te intrebi ce relevanta pot avea rezultatele unor sondaje de opinie occidentale cand e vorba de populatia musulmana din tarile Vestului. Si totusi:

?Fundamentalismus t?rkischer Jugendlicher?
http://www.oeko-net.de/kommune/kommune7-97/ZZMARTIN.html

Iata un sondaj de opinie realizat in Germania de catre W. Heitmeyer, J. Mueller si H. Schroeder de la Universitatea Bielefelder, sondaj al carui rezultate sunt prezentate sub numele de ?Fundamentalismul seducator: Tineretul turc in Germania?, ce ne prezinta o situatie nu tocmai roz; era de presupus ca turcii sunt mai putin radicali in materie de Islam decat arabii si este de presupus ca insusi principiul islamic al protejarii face sa avem si asa, rezultate ?machiate? de atenuarea ce intervine datorita acestuia. Totusi, in ciuda acestor factori care ar atenua fundamentalismul acestor tineri, datele ne arata diferente clare intre ei si mediul german.

Sa vedem ce zice sondajul:
Doi din trei tineri turci din Germania (la a 2 generatie de turci in tara), sunt de parere ca: ?Islamul este singura religie drept-credincioasa, adica adevarata. Toti ceilalti de pe pamant, sunt necredinciosi. O jumatate dintre tinerii turci din Germania, cred ca dupa caderea comunismului, capitalismul insusi merge la vale, viitorul apartinand numai Islamului singur.

La intrebarea daca ?Vi s-a intamplat in ultimele 12 luni sa distrugeti sau deteriorati in mod intentionat bunurile altuia??, 23,9 procente dintre turci au raspuns ?da?, dar doar 9,8 dintre tinerii germani in totalitate (adica turcii inclusiv).
La ?Ati batut pe cineva?? s-a raspuns: ?da?, 26 procente turci din Germania, dar doar 12,2 procente pentru intreg tineretul german (turcii inclusiv).
La ?Ati amenintat pe cineva??: da, 18,1 p. zic turcii, 7,5 intreg tineretul in totalitate. La ?Ati luat cu forta un lucru cuiva??: da, 17, 6 p. turcii germani, 7,7 p. intreg tineretul.

Cu afirmatia ?Daca serveste intereselor comunitatii musulmane, sunt gata sa umilesc pe altcineva?, sunt de acord 17, 4 procente, si total de acord 8,3 procente.

Tot asa, 17,6 procente sunt de acord ca ?este justificata folosirea fortei pentru propasirea credintei musulmane?, si 10, 9 total de acord.
Unul din patru turci din Germania este de acord ca ?daca cineva combate Islamul, aceste trebuie omorat.?

O alta concluzie a sondajului de opinie, este ca se afla in crestere cota de tineri turci care nu au contact cu germani in timpul lor liber.

Nici o mirare atunci, ca revista Der Spiegel aparuta la mijlocul lunii aprilie avea pe coperta titlul: ?Periculos de strain - Societatea multiculturala a esuat?.

Aceasta polarizare constatata de cercetatorii germani, este intarita si de faptul ca scade chiar si cota tinerilor turci care au contacte ocazionale cu tinerii germani.
100 la suta dintre cei intrebati de catre Metin Guer intr-un sondaj prcedent la iesirea de la moschee, declarau ca ar fi impotriva casatoriei fiicei lor cu un german, daca s-ar pune aceasta problema.
Tinerii din sondajul actual, impartasesc opinia mai batranilor lor piosi: un tanar de origine turca, Cemal, vorbeste provocator de germani, numindu-i cheflii/bautori si infulecatori de porc, care se exhiba goi pe plajele tarii lui vara.
Astfel, o majoritate dintre tinerii turci (50 procente), in acelasi procent ca si batranii lor, declara ca pun un mare pret pe faptul ca ai lor copii sa traiasca diferit de cei mai multi dintre germanii pe care ii cunosc. Peste 50 la suta spun ca vor sa-si trimita copii in scoli coranice. Separarea sexelor in activitatile sportive este aprobata de 25 la suta dintre tinerii turci.

In 1981 citeau un ziar din tara lor (Turcia) un procent de 40 la suta dintre tinerii germani de oirigine turca; astazi, cota a crescut la 90 la suta; asta in conditiile in care a aparut o generatie care vorbeste mai bine germana decat limba turca . . . . Viziunea despre lume a acestor ziare, ne spun universitarii care au realizat sondajul, este ingusta: prieten-dusman, bun-rau, alb-negru. Maniheism tembel adica, la inceput de nou mileniu 3.
Centrul Essener pentru studii turcesti raporteaza ca 57 la suta dintre turcii din Germania nu privesc niciodata la un post de televiziune german, desi privitul la televizor este inca cea mai populara activitate de petrecere a timpului liber. Atfel ARD, ZDF, SAT1 si RTL au cote de audienta intre 3.5 si 1,5 procente in caminele turcilor germani, cu tendinta spre scadere.

textul verde de la http://www3.sympatico.ca/ws7n/Index20.htm

din c?te ştiu, turcii nu-s cei mai cei dintre musulmani
deduc eu de aici, fie religia asta e bună dar n-a reusit să-i ?ndrepte fiindcă sunt greu de tot de ?ndreptat, fie ceva nu e-n regulă cu religia Exclamation LOL
ori ambele

sunt deschis interpretărilor, sunt deschis discuţiilor, dar am nevoie de logică şi de respect pentru realitatea faptică.

mie ?mi pare că islamismul este nici mai mult nici mai puţin dec?t un pericol. at?t ca realitate culturală-politică, c?t şi dpdv ideologic

mă uitam azi pe net după nişte cărţi şi am dat, poate deloc ?nt?mplator, peste asta:

Versetele Satanice
"Midnight's Children" este considerata de catre foarte multi specialisti drept cea mai buna, cea mai coerenta si inaltatoare lucrare a sa, dar nici una dintre creatiile sale post-1989 nu a fost atat de criticata si nu a starnit atata controversa precum "Versetele satanice", influentata pe cat se pare de catre celebrul roman al lui Mikhail Bulgakov, "Maestrul si Margareta".

Dupa publicarea "Versetelor Satanice" in septembrie 1988, Salman Rushdie a capatat o apasatoare celebritate internationala odata cu sentinta de condamnare la moarte pronuntata impotriva lui de catre un tribunal islamic pentru pretinsa blasfemie la adresa Islamului. In India, cartea lui Rushdie a fost interzisa pe 5 octombrie, in Africa de Sud pe 24 noiembrie, iar in Pakistan, Arabia Saudita, Egipt, Somalia, Bangladesh, Sudan, Malaysia, Indonesia si Qatar cateva saptamani mai tarziu. In februarie 1989, la Radio Teheran, ayatollahul Ruhollah Khomeini, liderul religios al Iranului, a pronuntat "fatwa" impotriva lui Rushdie (condamnarea la moarte). Khomeini i-a chemat apoi pe toti "musulmanii zelosi" sa-l caute si sa-l execute pe autorul basfemiei impotriva Islamului si a profetului Mahommed. Mai mult decat atat, pe 24 februarie, Khomeini anunta o recompensa de trei milioane de dolari americani pentru cel care ii va lua viata lui Rushdie, care a fost plasat imediat sub protectia serviciilor de securitate britanice.

De atunci si pana in prezent, mai multi colaboratori apropiati ai scriitorului si-au pierdut viata sau au fost raniti in diferite atentate si conflicte care au avut legatura directa cu indemnurile ayatollahului Khomeini, care au ramas valabile chiar si dupa moartea acestuia (cu toate ca oficialii iranieni au incercat la un moment dat sa normalizeze relatiile cu Marea Britanie). In 1999, o fundatie iraniana islamica a anuntat ca pune 2,8 milioane de dolari americani pe capul lui Rushdie iar la inceptul acestui an, in mesajul adresat pelerinilor musulmani prezenti la Mecca, ayatollahul Ali Khamenei a precizat ca "fatwa" impotriva lui Rushdie nu poate fi ridicata decat de cel care a pronuntat-o, adica de Khomeini.


pentru ce? pentru că a scris o carte?
nu cred că pe dan brown l-a condamnat oficial cineva la moarte, deşi papa a inclus codul lui da vinci ?ntre cărţile "interzise".

şi mai scrie acolo

Celebrul scriitor britanic Salman Rushdie spune ca atat India, cat si Pakistanul trebuie sa ia masuri urgente pentru a pune capat asa numei "culturi" a violului ale carei victime sunt nenumarate femei din aceste tari. "Cultura violului care exista in India si Pakistan se sprijina pe niste anomalii sociale profunde, determinate de duritatea unui cod moral stravechi bazat pe asa-numitele concepte ale onoarei si rusinii", scrie Rushdie intr-un editorial publicat duminica in "New York Times". "Din cauza rigiditatii acestui cod, femeile violate ajung sa se spanzure in paduri sau sa se arunce in apele raurilor. Stiu ca schimbarea nu poate interveni brusc, ca trebuie sa treaca multi ani pentru asta. Totusi, trebuie facut ceva in acest sens", mai spune Rushdie. Femeile din Pakistan sunt adesea victimele unor orori precum crima, violul sau arderea cu acid clorhidric, iar cel mai adesea cazurile lor nici macar nu ajung la tribunal. In luna iunie a acestui an, autoritatile pakistaneze au fost aspru criticate de catre Statele Unite pentru atitudinea avuta fata de Mukhtaran Mai, victima unui viol in grup petrecut in urma cu trei ani, si pe care au incercat s-o opreaza sa plece din tara si sa le vorbeasca organizatiilor internationale pentru apararea drepturilor omului despre drama sa.

Majoritatea femeilor pakistaneze sunt prea rusinate dupa ce sufera acte de violenta dictate de sistemul traditional rural de justitie, dar Mukhtaran Mai (saraca si analfabeta) a avut curajul sa spuna public ce i s-a intamplat si a devenit in Pakistan un model de curaj, pentru unii, si o persoana care strica imaginea tarii, pentru altii. Sfatul batranilor din satul ei a ordonat violul, ca pedeapsa pentru presupuse legaturi amoroase intre fratele mai mic al lui Mukhtaran Mai, in varsta de 12 ani si o femeie dintr-un clan local bogat si puternic. Mukhtaran Mai se pare ca este pe punctul sa ajunga o deschizatoare de drumuri pentru ca, saptamana trecuta, Curtea Suprema din Pakistan a ordonat rearestarea celor 13 barbati implicati in acest caz si a suspendat achitarea lor de catre instantele inferioare.

Rushdie a criticat si tara natala, India, precizand ca sistemul legislativ nu ar trebui sa recunoasca deciziile expertilor in legi islamice cum sunt cele adoptate de catre seminarul islamic Darul-Uloom, care le refuza femeilor drepturile in cadrul comunitatii. "Trebuie sa fiu de acord ca orice tara care se pretinde moderna, democrata, trebuie sa scape de vederile sale arhaice si sa-si adapteze si modernizeze sistemul legislativ. Iar o data pentru totdeauna sa nu mai permita unor institutii medievale precum Darul-Uloom sa creada ca au putere de viata si de moarte asupra femeilor!", a conchis Rushdie.
http://www.oron.ro/index.php?news_more=true&id=85907&kateg=4
Back to top
View user's profile Send private message
Cristina_TM
gold member
gold member


Joined: 13 Jun 2005
Posts: 442

PostPosted: Wed Oct 05, 2005 4:01 pm    Post subject: raspuns la afirmatie! Reply with quote

Aburelius chiar mi s-a parut interesant ce ai postat si am descoperit niste lucruri despre musulmani pe care nu le stiam desi am citit multe despre ei. E adevarat ca sunt o religie dificila, greu de inteles si pe care noi o vedem cam invechita, insa sunt aspecte din religia lor foarte profunde si la multe versete depinde de interpretare.
Daca e sa o luam asa si cei din Jihad pretind ca ei urmeaza invataturile Coranului, dar acesta nu mentioneaza niciunde ca trebuie sa ii extermini pe cei de alta religie. Asadar acesti fanatici sustin sus si tare ca sunt islamisti, insa de fapt pacatuiesc in fata lui Allah!

Besos,
Criss Razz Razz Razz Very Happy Very Happy
_________________
Iubeste in fiecare moment al vietii tale si gandeste-te ca azi e ultima zi din viata!!!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Credinta All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting