Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

Avortul!
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Dragoste
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Shewanna
Sexy Biatch


Joined: 23 Nov 2003
Posts: 2100
Location: All around baby, all around

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 11:35 am    Post subject: Reply with quote

Bine atunci macar nu avem opinii diferite de la cer la pamant Mr. Green
Well draga, nu am stat sa numar de cate ori, insa nu cifre exacte te intereseaza pe tine, in genere de putine ori, asta inseamna pana in 20. Nu ma prea impac cu prezervativul clasic, acuma am auzit ca au aparut tot felul de minuni, care mai de care asa ca sunt sigura ca daca asta este metoda aleasa, atunci fiecare isi gaseste pe placul lui.
_________________
Rap me tender coz im sensitive.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 11:37 am    Post subject: Reply with quote

fain shew,
Atunci spune-mi, tu ai facut-o fara prezervativ deoarece nu esti impotriva avortului?



apropos, aceasta intrebare vine de fapt sa aduca o explicatie in special celor care s-au importivit avortului Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Shewanna
Sexy Biatch


Joined: 23 Nov 2003
Posts: 2100
Location: All around baby, all around

PostPosted: Thu Sep 15, 2005 11:40 am    Post subject: Reply with quote

marius wrote:
fain shew,
Atunci spune-mi, tu ai facut-o fara prezervativ deoarece nu esti impotriva avortului?


Sunt adepta altor metode contraceptive Mr. Green
_________________
Rap me tender coz im sensitive.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
RavenX
La Usa Cortului


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 127
Location: Chalfon St. Peter, UK

PostPosted: Sun Oct 02, 2005 12:34 pm    Post subject: Reply with quote

am stat si am citit toate posturile....Shewanna..in legatura cu ce zice biserica:
„Să nu p?ngăriţi ţara unde veţi fi, căci s?ngele celui nevinovat p?ngăreşte ţara; şi ispăşirea s?ngelui vărsat ?n ţară nu se va putea face dec?t prin s?ngele celui ce-l va vărsa. Să nu p?ngăriţi deci ţara ?n care veţi merge să locuiţi, şi ?n mijlocul căreia voi locui şi Eu, căci Eu sunt Domnul, care locuieşte ?n mijlocul copiilor lui Israel.” Numeri 35:33-34

judecata lui D-zeu impotriva ucideri vieti nevinovate este din cauza dragostei lui pentru rasa umană. pacatul uciderii este doar o ofensa adusa impotriva vieţi. cand sunt probleme si necazuri oamenii strigă „Unde este Dumnezeu?” dar ei refuza sasi i-a responsabilitatea calcari legi lui care ne-au fost date pentru protectie si pentru a ne fi bine. fiecare pacat pe care il comitem nu este doar un simplu şi izolat incident, el va fi urmat de alte reacti ale altor păcate daca nu chiar el va comite altele. De cand sa legalizat avortul, abuzul de copia a crescut de 100 de ori. aceasta este chiar opusul asteptarilor celor care au legalizat avortul, g?ndinduse initial că doar copi nedoriti vor fi avortati.

in Psalmul 109 D-zeu vorbeste special ?mpotriva ucideri copiilor şi bebeluşilor inocenti. el spune poporului Lui:
„Ei s-au amestecat cu alte naţiuni şi au adoptat obiceiurile lor. Ei se ?nchină idolilor lor care au devenit o cursă pentru ei. Ei ?şi sacrifică fii şi fiicele demonilor. Ei varsă s?nge nevinovat, s?ngele fiilor şi fiicelor lor pe care ?i sacrifică idolilor Canaanului şi ţara a fost p?ngărită de s?ngele lor."

astazi noi poate putem sa luam ?n batjocura, sau să ne miram de necredinţa cuiva, ?n special de cineva care spune ca il urmează pe D-zeu dar care-si jertfeste copii unui idol sau a unui demon. un idol poate fi orice caruia noi ne inchinam si nu lui D-zeu. astazi copii sunt sacrificaţi idolului egoismului, celor care nu vor sa-si asume responsabiliatea pentru faptele facute cu sau fara prea multa judecata.

cand incepe viatza?asta nu o putem clasifica sau decide noi.
in Exod 21:22 D-zeu da legi specifice privitoare la ordinea sociala pentru izraeliti. el a specificat ca daca doi barbati care se lupta lovesc o femeie ?nsarcinata cauzandu-i o nastre prematura, ei trebuie să platească pentru orice daună adusa copilului,daca D-zeu a dat o lege specifica care se refera la dreptul unui copil nenascut atunci cu sigranta acesta ?nseamna ceva pentru El.

a fost declarat ca "Dacă uterul ar avea ferestre, atunci nu ar mai fi avort. Ca oameni, noi nu suntem omniprezenţi şi nu putem ca să ştim ?ntregul scop al unei vieţi umane, şi valoarea lui. Noi nu putem ca să trăim ?n uter ?mpreună cu un fetus, nici să-l vedem cum se maturizează. Dar Dumnezeu poate."
si cu asta inchid punctul de vedere a biserici.

din punct de vedere stintific la doar 18 zile de la concepere inima copilului incepe sa bata. la sase saptamani undele creierului pot fi masurate. la opt saptamani organele vitale functioneaza si se formeaza amprentele digitale. la noua saptamani copilul nenascut poate sa simta durerea. peste 700.000 de avorturi au loc in aceasta perioada de sarcina. la inceputul luni a doua copilul nenascut asa mic cum este incepe sa ia forma unui om iar mama poate ca inca nici nu este sigura ca este ?nsarcinata. intre timp copilul are 11 saptamani el sau ea respira, inghite, digera, doarme, viseaza, se trezeste, simte gustul, aude, si simte durerea. copii nscuti prematur pot supravietui ?n afara uterului la varsta de 20-25 de saptamani. deci tot ce trebuie unui copil ca sa devina un om mare exista deja din momentul conceperi. tot ceea ce ii trebuie este timp ca sa se maturizeze.

"Primul general chirurg, Dr. C. Everett Koop a declarat: „ Noi ştim că viaţa ?ncepe deoarece test-tube baby dovedeşte că viaţa ?ncepe o dată cu conceperea. Ce se găseşte ?năuntru? Un ovul şi un spermatozoid. Ce mai adaugi ca să ai un copil? Nimic.” Chiar dacă este mititel, el este o persoană reală, aşa cum făr?mitură de p?ine, este totuşi o p?ine reală. Nimeni care a primit dreptul de a trăi, nu ar trebui să ?ndrăznească să desconsidere un mic ?nceput. Am uitat chiar aşa de repede că şi noi am fost odată mici?"

la fiecare 20 de secunde un copil este avortat si se pare ca putini sunt cei care obs acest lucru. statistic unul din trei dintre noi va muri prin avorts si nu vom sti niciodata ce sa pierdut prin viata respectiva. tarile lasa pe cei care fac legile ca sa decida daca macelul ar trebui sa mai continue. Noi am fost mintiti prin ideea ca cei de care scapam nu sunt persoane reale. este aceeasi minciuna care a fost folosita pentru a tine sclavia legala si sa extermine mase de oameni ?n holocaust peste tot pe păm?nt.

"Noi ar trebui să fim ?n stare să ?nvăţăm de la trecut, dar ca de obicei, cei mai mulţi dintre noi lăsăm circumstanţele şi curentul cultural să ne dicteze ce să acceptăm şi ce nu." Maria Burger

in concluzie ca sa nu mai intind atata nu sunt de acord cu avortul si nici cu cei care hotarasc cand incepe viatza si dreptul asupra ei
_________________
Life is war, and every day's a battle to me
I'm on the brink of insanity, between extreme intelligence and split personalities
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Princess
membru
membru


Joined: 04 Oct 2005
Posts: 52
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Oct 04, 2005 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ca nu o fac numai din dragoste pt partener,ci se gandesc la ele,iau acea decizie in functie de ceea ce cred ele ca ar putea oferi sau nu acelui copilash,pt a avea un copil este nevoie de o oarecare maturitate.
Nu sunt pro dar nu sunt nici contra pt ca ma gandesc la ele,la ceea ce simt atunci cand aleg calea avortului.
Sufera pentru ca renunta la o fiinta ce se dezvolta in pantecul lor,au loc niste schimbari dupa un avort dar daca alta cale nu exista decat avortul ar trebui sa nu le judecam ci sa le sprijinim....
Back to top
View user's profile Send private message
RavenX
La Usa Cortului


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 127
Location: Chalfon St. Peter, UK

PostPosted: Tue Oct 04, 2005 4:12 pm    Post subject: Reply with quote

Princess wrote:
Sufera pentru ca renunta la o fiinta ce se dezvolta in pantecul lor,au loc niste schimbari dupa un avort dar daca alta cale nu exista decat avortul ar trebui sa nu le judecam ci sa le sprijinim....

deci sa le sprijinam in uciderea unei fiinte?nu ar fi mai bine sa le sprijinim in cresterea copilului sau educarea lui?...prin anumite programe..care de altfel se si fac...
_________________
Life is war, and every day's a battle to me
I'm on the brink of insanity, between extreme intelligence and split personalities
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Princess
membru
membru


Joined: 04 Oct 2005
Posts: 52
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Oct 04, 2005 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

Nu sa le sprijinim in uciderea acelei fiinte,pentru ca nici mie nu imi place asta dar nu sa le criticam dupa ce au facut acest lucru.
Back to top
View user's profile Send private message
Sweety
Big Diamond


Joined: 14 Aug 2005
Posts: 3200

PostPosted: Tue Oct 04, 2005 8:21 pm    Post subject: Reply with quote

RavenX...

Hai sa luam problema in felul asta .. faci sex de 3, 4 ori pe saptamana
LOL LOL , cum apuci adik , nu folosesti nici o metoda de contraceptzie !! si aici specific nu te descarci afara !!! k si aia este o metoda de contraceptzie!!

No si atunci zi-mi si mie tu catzi plozi ai mai pana acum? Copilul cat e mic nu iti cere multe! Dar creste ! Dak il iubesti cu adevarat vrei sa ii oferi o viatza pe care tu nu ai avut-o cand ai fost mik!! Pai ce viatza ii mai oferi tu la copilul tau cand vezi k tot vin tot vin si cer si dinaia si dinailalta !! si te frustrezi nu ? Si el la fel .. si zice parintzii mei nu ma iubesc! Ca niciodata nu ai posibilitatea sa ii oferi o viatza de povesti, mai ales uite la banii din ziua de azi! Cateodata iti ajunge numai tie sa traiesti! Nu mai vorbesc de si de cardul de copii care urmeaza!!

Deschide ochii si invatza!! Adutzi aminte de copilaria ta si de frustrarile care le aveai in copilarie! Vrei k copilul tau sa fie fericit? Sau sa aibe o viatza k un tigan ?

Multe fete sunt legate la ochi nu se gandesc departe .. stiu cazuri care nu au decat 20 de ani si au deja 4 copii k dehh cik dak faci copii te iarta Dumnezeu de pacate!! E cea mai mare tampenie care am auzit-o in viatza mea!!!

Concluzia la tot ce am palavragit aici este asta: Fa un copil cand ai posibilitatea sa ii oferi o viatza buna!!
_________________
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Back to top
View user's profile Send private message
RavenX
La Usa Cortului


Joined: 25 Sep 2005
Posts: 127
Location: Chalfon St. Peter, UK

PostPosted: Wed Oct 05, 2005 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

sweet_joanna wrote:
Deschide ochii si invatza!! Adutzi aminte de copilaria ta si de frustrarile care le aveai in copilarie! Vrei k copilul tau sa fie fericit? Sau sa aibe o viatza k un tigan ?

nu aveam frustari in copilarie
mersi ca mai facut tigan
_________________
Life is war, and every day's a battle to me
I'm on the brink of insanity, between extreme intelligence and split personalities
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
UltrasKaka
membru
membru


Joined: 29 Sep 2005
Posts: 182
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Oct 05, 2005 11:08 pm    Post subject: Reply with quote

RavenX wrote:
sweet_joanna wrote:
Deschide ochii si invatza!! Adutzi aminte de copilaria ta si de frustrarile care le aveai in copilarie! Vrei k copilul tau sa fie fericit? Sau sa aibe o viatza k un tigan ?

nu aveam frustari in copilarie
mersi ca mai facut tigan


Hahahahha! LOL
_________________
Juve pezzo di merda
Chi no salta e juventino !
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
nicky
diamond member
diamond member


Joined: 19 Sep 2005
Posts: 1188
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Oct 10, 2005 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Hmmmm ...Parerile despre avort sunt pro si contra si asa vor fi intotdeauna .La 16 consider o inconstienta a avea un avort deja .De ce?Deoarece corpul unei fete inca nu este pe deplin matur si in urma acelui avort nu pot exista numai urmari fizice ci si psihice .Si hai sa fim seriosi , exista o multime de metode contraceptive acum asa ca .....
O fapta imorala?Daca il folosesti pur si simplu doar pentru a scapa de copil , da .La 21 de zile , unui embrion deja incepe sa-i bata inima , stiati?Daca faci un avort din teama ca nu ai ce sa-i oferi acelui copil , ca nu il poti creste , ca nu va fi sanatos , atunci nu mai e imoral .Decat sa nasti copilul si apoi sa-l arunci de colo colo sau sa-ti bati joc de el ( gen verisoara mea cu bebita crescuta de mine ) mai bine faci avort .
_________________
Me,myself and I

La extrema oricarui gand este un suspin. (Paul Valery)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
CRUX
membru
membru


Joined: 19 Mar 2007
Posts: 191

PostPosted: Fri Mar 23, 2007 5:20 pm    Post subject: Reply with quote

Avortul schimba mult o femeie.Am observat ca un avort lasa urme adanci,psihicul unei femei care a facut deja un avort este grav afectat.
Este usor sa spui "pastreaza-l" dar oare faci bine daca il pastrezi? Un copil implica foarte multe,sunt multe responsabilitati pe care ar trebui sa ti le asumi si trebuie sa fii constient de ceea ce implica fiecare responsabilitate in parte.
O pustoaica de 18 ani nu stiu daca poate educa un copil la fel de bine cum o poate face o femeie matura,la 25 ani.Nu spun ca la 18 ani nu esti matur,dar vezi total diferit viata.Trebuie sa te implici total in viata acelui copil si sa ii oferi ce ai tu mai bun. Iar aici, primeaza situatia materiala. Eu, personal, nu sunt de acord cu avortul.

Acum va urez... lectura placuta!

Mama, as fi vrut sa te cunosc !
5 octombrie - Astazi a inceput viata mea. Parinti mei inca nu stiu. sunt mai mica decat un samburas de mar, dar de acum sunt eu insami. o fiinta umana. Si desi asa de putin formata e sigur ca voi fi fetita. Voi avea parul blond si ochi albastri si stiu ca voi indragi florile.
10 octombrie - Am mai crescut putin, dar sunt inca mica si nu pot face nimic, mama face aproape totul pentru mine. Cea ce este curios este faptul ca inca nu stie ca ma poarta in pantece si ca ma hranesc cu sangele ei.
23 octombrie - A inceput sa mi se formeze gura, ia ganditiva putin! peste un an am sa rad, mai tarziu am sa vorbesc. Cine poate sustine ca nu sunt o adevarata persoana ? Sunt cineva, asa cum firmitura de paine, orcat de mica ar fi, este totusi paine.
27 octombrie - Inima mea a inceput sa bata de la sine. de acum inainte ea va bate mereu in tot cursul vieti mele, fara sa se opreasca vreodata ca sa se odihneasca. Si apoi dupa multi ani ea va obosi si se va opri si eu voi muri. Dar pana atunci eu sunt la inceputul eternitati mele, nu la sfarsitul ei.
2 noiembrie - Cresc putin in fiecare zi. Bratele si picioarele mele prind sa capete forme. Dar va trebuie sa astept inca o buna bucata de vreme pana cand picioarele mele sa ma poarte si eu sa ma arunc in bratele mamei mele, sa-l pot imbratisa si pe tatal meu.
12 noiembrie - Acum a inceput sa se formeze micutele degete la mainile mele. E de mirare cat sun de mici si totusi ele vor fi minunate! Ele vor sti sa mangaie un caine, sa arunge o minge, sa culeaga o floare, sa atinga o alta mana... poate ca intr-o zi voi picta un tablou...
20 noiembrie - Astazi pentru prima oara, doctorul i-a spus mamei sa sunt acolo, intradevar plina de viata... Esti fericita mama ???
25 noiembrie - Tatal meu si mama mea nici nu stiu ca sunt o fetita. Poate ca ei vor astepta un baietel. Dar eu am sa le fac o surpriza si o sa ma cheme Ecaterina ca pe mama mea
10 decembrie - mi s-a format si fata, sper ca o sa seman cu mama
13 decembrie - Am inceput chiar sa vad, dar e inca intunecat totul in jurul meu. In curand insa ochi mei se vor deschide la lumina soarelui, a florilor. N-am vazut inca nici marea, nici muntele, nici curcubeul, oare cum vor fi in realitate ?
14 decembrie - Mama aud cum iti bate inima, ma intreb daca si tu auzi inima mea care bate asa de incet tap-tap tap- tap ! O sa ai o fetita sanatoasa si voinica mama... ai sa vezi! Abia astept sa ma cuibaresc in bratele tale, sa-ti mangai fata. Sa te privesc in ochi. Si tu ma astepti asa cum te astept si eu, nu-i asa ?
20 decembrie - Mama mama de ce i-ai lasat sa puna capat vieti mele? Am fi fost asa de fericite impreuna....................
Sa dea bunul Dzeu sa vegheze asupra fiecarui pui nenascut....sa nu ajunga in gunoi...ochisorii lui mici...sa nu se umple cu resturi din hazna...obrajorii lui...sa straluceasca de bucurie si sanatate....buzele lui sa spuna : MAMI< Iti multumesc ca m-ai nascut...iti multumesc...ca ai indurat 9 luni de chin, ca erai sa mori din cauza mea....ca ti-a fost rau..Iti multumesc...ca nu te-ai uitat, ca nu ai bani...ca ti-ai pus increderea in Dzeu Tatal tau si al meu..ca ochisorii mei au vazut razele soarelui si mi-au mangaiat manutele, piciorusele si vantul se juca cu puful meu din cap...mami ce mult te iubesc.. cand am sa cresc mare...mami...am sa-ti intorc necazul in bucurie..noptile nedormite...zilele grele...oboseala, eu am sa ti-o ridic de pe umerii tai cazuti....mami, nu ai sa mai suferi...m-am facut asa mare datorira tie......ca ai hotarat ....SA-MI DAI VIATA!
_________________
"Durerile mici au ferestre...cele mari au intuneric."
"Cel mai dureros lucru in dragoste este atunci cand te simti in plus in locul unde altadata erai totul."
Back to top
View user's profile Send private message
Daydreamer
junior
junior


Joined: 29 Apr 2007
Posts: 18

PostPosted: Wed May 02, 2007 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

Este o fiinta in momentul nasterii, in rest este dreptul mamei de a decide.
Back to top
View user's profile Send private message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Wed May 02, 2007 2:37 pm    Post subject: Reply with quote

Daydreamer wrote:
Este o fiinta in momentul nasterii....

Conform caror studii afirmi asta?
Quote:
in rest este dreptul mamei de a decide

Decizia de a naste sau nu ....este un drept?
Back to top
View user's profile Send private message
jolie_jojo
irecuperabila


Joined: 28 Nov 2006
Posts: 5725
Location: La Cuca Macaii :D

PostPosted: Wed May 02, 2007 2:41 pm    Post subject: Reply with quote

traim intr-o lume in care metodele contraceptive sunt atat de cunoscute si cu toate astea educatia sexuala culmea nu este accesibila tuturor!
avortul ramane un subiect delicat......fie din inconstienta(cu toate ca riscurile sunt cunoscute) fie din lipsa educatiei ,fie din accidente....se ajunge la o sarcina...Avortul trebuie privit din diferite ipostaze!
Ca ''ea '' este tampitzica si tot ce zboara se mananca - gen nu pot sa raman insarcinata prima oara sau mai stiu eu ce versiuni de genul asta ...asta este alta mancare de peste!! are 18 ani si a facut o greseala, fie a fost documentata fie nu....nu cred sa poata face fata unui copil cand ea este numai un copil!
Apoi mai sunt persoane care o fac cu buna stiinta...acelea sunt de condamnat!!
Eu vad avortul ca pe o masura de exceptie si poate ca ar trebui sa fie controlat!! nu stiu....sunt prea multe persoane care spun ''asta e ..avortez si gata''!!!!
_________________
Hai si tu la discutii in cafenea ! intra pe http://cafenea.itbox.ro
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Dragoste All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Page 9 of 10

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting