Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

Dumnezeu si filosofia
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Filosofie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Anaisse
membru
membru


Joined: 21 Oct 2004
Posts: 85

PostPosted: Sun Jul 10, 2005 9:08 am    Post subject: Dumnezeu si filosofia Reply with quote

Ca sa putem vb despre Dz, ar fi bine mai intai sa il cunoastem, mai mult sau mai putzin.
Oamenii nu au avut intotdeauna aceleasi conceptzii despre Dumnezeu ; astfel in vechile religii "Atotputernicul" aparea intr-o lumina cu totul si cu totul diferita fatza de cea in care il concep crestinii, islamicii si iudaistii astazi.
De pilda, vechii gresi aveau ca zeitate suprema pe Zeus, fiul lui Cronos (timpul) si al Gheei (zeitza pamantului). Ei bine, olimpianul Zeus nu avea catusi de putzin atribute asemanatoare cu ale lui Dumnezeu.
Zeus era razbunator, sotz infidel si nu intotdeauna drept , fapt care a starnit critica unui cunoscut discipol al lui Socrate, Xenofon care si-a exprimat dezacordul cu religia politeista din vremea aceea.
Dupa Xenofon Dumnezeu ar fi trebuit sa fie perfect, indivizibil, nemiscat si neschimbator.
pana acum , filosofi din toate timpurile i-au atribuit lui Dumnezeu caracteristici specifice lumii careia ii apartzine, dar pe care noi, oamenii apartenentzi la lumea simtzurilor nu le intzelegem.
Toma de Aquino credea ca a gasit chiar 5 cai de a demonstra existentza lui Dumnezeu, in sprijinul teoriilor sale vine ideea ca nici o cauza nu poate fi propria sa cauza si ca toate cauzele si efectele care le corespund au la baza o prima cauza (ok, si prima cauza aia n-ar trebui sa aiba shi ea o cauza? Rolling Eyes ).
Unii filosofi (cu mine in frunte Wink LOL LOL , nu au considerat valabile argumentele aduse de teologul filosof italian in "Summa teologica".
Ateistii spun ca lipsa oricarui argument logic care sa dovedeasca existentza lui Dumnezeu, este dovada logica , ca (scuzatzi cacofonia) acesta nu exista.
Agnosticii sustzineau ca faptul ca nu exista inca o dovada a existentzei lui Dumnezeu nu este o dovada ca Dumnezeu nu exista. Intr-adevar, cum potzi sa spui ca nu exista lumina daca te-ai nascut orb?
Printre ganditorii care au dorit sa explice conceptul de Dumnezeu se numara si misticii care spuneau ca dovada existentzei lui Dumnezeu se poate impune in stare de extaz cand, spun ei, traiesti o iluminare a spiritului.l
Iata deci ca daca il cautzi pe Dumnezeu in filosofie , n-ai sa il gasesti...so....pana la urma conteaza daca vrei sau nu sa crezi, daca ai sau nu nevoie de El....singurul loc in care potzi sa-l cautzi si probabil sa-l gasesti pe Dumnezeu este in propriul eu.
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Anaisse
membru
membru


Joined: 21 Oct 2004
Posts: 85

PostPosted: Sun Jul 10, 2005 9:24 am    Post subject: Reply with quote

Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa
raspunda la urmatoarea intrebare:
> "Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?"...
> Un student a raspuns ferm:
> "Da!"
> Profesorul a pus o noua intrebare:
> "Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol.
Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre
actiuni), inseamna ca Dumnezeu e cel rau? "
> Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, lasand profesorul
sa concluzioneze ca el a "demonstrat" ca "credinta in Dumnezeu" este o
poveste pentru copii, deci prea putin credibila.
> Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare.
> Studentul s-a ridicat in picioare si a intrebat:
> "D-le Profesor, starea de frig exista?"
> "Bininteles!", i-a raspuns profesorul.
> "Ce fel de intrebare este aceasta?", a continuat profesorul... Cu
siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?
> Proaspatul student raspunse:
> "De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii,
ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice
lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie
(caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar
starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen
care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism."
> Si, continua studentul,
> "intunericul exista"?
> "Bineinteles!" raspunse profesorul.
> De aceasta data studentul zise:
> "Va inselati din nou, domnule Profesor. Nici intunericul nu exista.
Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi
studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul,
lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe
care ajunge raza de lumina. Intunericul este un termen inventat de
oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina."
> In sfarsit studentul il intreba pe profesor,
> "Domnule Profesor, exista raul absolut?"
> profesorul ii raspunde :
> "Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei,
vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt
intruchiparea raului."
> Studentul raspunse
> "Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in
celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a
descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului."
> Dupa toate acestea, profesorul si-a dat jos palaria si nu a mai spus
nimic.Numele acestui tanar este ALBERT EINSTEIN.
Back to top
View user's profile Send private message
comosicus
membru
membru


Joined: 10 Nov 2004
Posts: 35

PostPosted: Sun Jul 10, 2005 10:40 pm    Post subject: Reply with quote

Frumos...... Filosofiile genul Toma de Aquino,Bruno Bauer care au elaborat sisteme logice care sa demonstreze existenta lui D-zeu nu mai sunt luate in considerare intr-o discutie filosofica pe aceasta tema de catre filosofia contemporana.
Aceste teorii sunt intradevar impresionante dar numai pentru cei care abia descopera frumusetea filosofiei.
Anaisse:
"....in sprijinul teoriilor sale vine ideea ca nici o cauza nu poate fi propria sa cauza si ca toate cauzele si efectele care le corespund au la baza o prima cauza (ok, si prima cauza aia n-ar trebui sa aiba shi ea o cauza? )."

NU.Cauza aceea prima la care se refera Toma este D-zeu.
Back to top
View user's profile Send private message
Anaisse
membru
membru


Joined: 21 Oct 2004
Posts: 85

PostPosted: Sun Jul 10, 2005 10:49 pm    Post subject: Reply with quote

...asta pentru unul care considera existentza lui Dz un fapt, o certitudine...mai greu merge la mine prima cauza asta.
Back to top
View user's profile Send private message
comosicus
membru
membru


Joined: 10 Nov 2004
Posts: 35

PostPosted: Mon Jul 11, 2005 9:17 pm    Post subject: Reply with quote

Corect. Pentru el era o certitudine,el doar vroia sa demonstreze altora ceea ce el credea deja.
Back to top
View user's profile Send private message
dabriseis
membru
membru


Joined: 14 Jul 2005
Posts: 98

PostPosted: Mon Jul 18, 2005 7:11 am    Post subject: Reply with quote

" In aparenta, Brahma Creatorul nu-si cunoaste profunzimile propriei sale fiinte. El nu manifesta naiva siguranta de sine a Creatorului lumii din "Vechiul Testament", care desparte, in cea mai netulburata ordine, lumina de intuneric, uscatul de ape, iar apoi produce intr-o cuvenita progresie vegetatia si animalele: intai, pestii si pasarile, apoi hipopotamii, girafele si alte patrupede, iar la urma, ca o slava apoteotica, pe om in gradina sa. In cea de a saptea zi, Iehova declara: "Plaudite, amici, comoedia finita!" si se relaxeaza foarte multumit de lucrarea sa, ca sa descopere, insa, destul de curand, ca "incipit tragoedia", ca totul merge rau. Adam se plictiseste du unul singur in Paradis, iar Eva se plictiseste cu Adam in gradina Raiului; doar Sarpele mai dezmorteste nitel atmosfera. Cate insa din toate acestea fusesera intentionate? Doi pomi si , fireste, cuplul tocmai fructul celui rau il culege. Lucrurile merg din rau in mai rau; Dumnezeu insusi isi distruge Raiul si supararea lui e netarmurita, temperata doar de o indepartata fagaduinta eshatologie - partea argintie a unui nor cumplit. Apoi, El se retrage inciudat, reaparand brusc in Creatia Sa, cu alte izbucniri de furie, ori de cate ori ea isi mai dezvaluie cate o greseala a imperfectiunii ei inerente. Ce mit grotesc, intr-adevar! Plin de interes omenesc, dar lipsit de concordanta sau legatura cu orice altceva. Asemenea discrepante il costa pana la urma respectul unui cerc extrabisericesc considerabil si in rapida expansiune.
Heinrich Zimmer
_________________
"Iubeste si fa ce vrei!" Sf. Augustin
Back to top
View user's profile Send private message
Riverdance
gold member
gold member


Joined: 31 Mar 2005
Posts: 436

PostPosted: Sun Oct 30, 2005 10:12 pm    Post subject: Reply with quote

mda, Aneisse dar observ - doar acum - ca tu ai citat doar acei filosofi (pe care ii cunosti?) lasand o gramada din ei pro sau contra la o parte. Si de fapt care era intrebarea ta de fond? te refereai oare la raportul filosofi-Dumnezeu? Pai ai mentionat doar pe Xenofon si RdA ( care era mai degraba teolog)!


... concluzia 'ta' ca nu il vom gasi pe Dumnezeu in filosofie, ar putea fi partial adevarata, dar ai ajuns prea repede la ea si destul de neconvingator! Trebuie sa macini multi filosofi si filosfie ca sa ajungi la o astfel de concluzie sau afirmatie!


Deci, cand incepi un subiect sau o tema, clarifica bine ceea ce vrei sa intrebi sau sa analizezi!
_________________
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings
Back to top
View user's profile Send private message
Boztorgai
junior
junior


Joined: 08 Jan 2006
Posts: 13

PostPosted: Sun Jan 08, 2006 10:20 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Ca sa putem vb despre Dz, ar fi bine mai intai sa il cunoastem, mai mult sau mai putzin.
Oamenii nu au avut intotdeauna aceleasi conceptzii despre Dumnezeu ; astfel in vechile religii "Atotputernicul" aparea intr-o lumina cu totul si cu totul diferita fatza de cea in care il concep crestinii, islamicii si iudaistii astazi.
De pilda, vechii gresi aveau ca zeitate suprema pe Zeus, fiul lui Cronos (timpul) si al Gheei (zeitza pamantului). Ei bine, olimpianul Zeus nu avea catusi de putzin atribute asemanatoare cu ale lui Dumnezeu.
Zeus era razbunator, sotz infidel si nu intotdeauna drept , fapt care a starnit critica unui cunoscut discipol al lui Socrate, Xenofon care si-a exprimat dezacordul cu religia politeista din vremea aceea.


In romaneste ?i spune Xenofan. Nu ?Xenofon?.
Daca Zeus era razbunator, acelasi lucru se poate spune despre Dumnezeul Bibliei, carte care daca chiar ai citit-o, e ?n prima ei portiune (Vechiul Testament) un lung sir de crime si abominatii la care nu rar zeul crestin/ iudaic participa vartos.
Daca Zeus este un sot infidel, Dumnezeu este un zeu razbunator; chiar el spune asta! Sau ma rog, Biblia . . .

Quote:
Dupa Xenofon Dumnezeu ar fi trebuit sa fie perfect, indivizibil, nemiscat si neschimbator.


Din perfectiunea lui Dumnezeu, asa cum ?l ?ntelege Xenofan, decurge ca acesta este sferic; daca tot ?ti place at?t acest filozof al ?nceputurilor, accepti chestia ca Isus e sferic?

Quote:
pana acum , filosofi din toate timpurile i-au atribuit lui Dumnezeu caracteristici specifice lumii careia ii apartzine, dar pe care noi, oamenii apartenentzi la lumea simtzurilor nu le intzelegem.
Toma de Aquino credea ca a gasit chiar 5 cai de a demonstra existentza lui Dumnezeu, in sprijinul teoriilor sale vine ideea ca nici o cauza nu poate fi propria sa cauza si ca toate cauzele si efectele care le corespund au la baza o prima cauza (ok, si prima cauza aia n-ar trebui sa aiba shi ea o cauza? ).
Unii filosofi (cu mine in frunte, nu au considerat valabile argumentele aduse de teologul filosof italian in "Summa teologica".
Ateistii spun ca lipsa oricarui argument logic care sa dovedeasca existentza lui Dumnezeu, este dovada logica , ca (scuzatzi cacofonia) acesta nu exista.


Slaba specie de atei mai cunosti, daca ?i definesti asa . . .
Spun asta ?ntruc?t ateii respung existenta lui Dumnezeu cu pentru un pic mai mult decat simpla lipsa a unui argument logic care sa probeze existenta lui Dumnezeu, caci logica e una, realitatea poate sa fie alta. Daca te pasioneaza filozofia (nu se poate sa nu citesti despre Aristotel!), atunci stii ca poti construi silogisme ?n logica formala care sa fie corecte intern, ?nsa rupte de realitate.

Quote:
Agnosticii sustzineau ca faptul ca nu exista inca o dovada a existentzei lui Dumnezeu nu este o dovada ca Dumnezeu nu exista. Intr-adevar, cum potzi sa spui ca nu exista lumina daca te-ai nascut orb?
Printre ganditorii care au dorit sa explice conceptul de Dumnezeu se numara si misticii care spuneau ca dovada existentzei lui Dumnezeu se poate impune in stare de extaz cand, spun ei, traiesti o iluminare a spiritului.l
Iata deci ca daca il cautzi pe Dumnezeu in filosofie , n-ai sa il gasesti...so....pana la urma conteaza daca vrei sau nu sa crezi, daca ai sau nu nevoie de El....singurul loc in care potzi sa-l cautzi si probabil sa-l gasesti pe Dumnezeu este in propriul eu.


Ca mare dreptate ai aici!
Cred ca orice ateu poate zice cu acelasi oprobiu despre un ticalos ca ?nu are nici un dumnezeu!?

P.S.: Oricum, al 2-lea mesaj al tau, ala cu ?elevu? Einstein? dovedeste ca nu ai citit nici o biografie a acestuia si ?n plus nici nu prea te pricepi la fizica; altfel, nu ai fi reprodus aberatia . . .
Back to top
View user's profile Send private message
Boztorgai
junior
junior


Joined: 08 Jan 2006
Posts: 13

PostPosted: Sun Jan 08, 2006 10:36 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
... concluzia 'ta' ca nu il vom gasi pe Dumnezeu in filosofie, ar putea fi partial adevarata, dar ai ajuns prea repede la ea si destul de neconvingator! Trebuie sa macini multi filosofi si filosfie ca sa ajungi la o astfel de concluzie sau afirmatie!


Un mileniu si jumatate de filozofie care a incercat sa-l "gaseasca pe Dumnezeu" prin ratiune si a sf?rsit prin a accepta ca nu l-a gasit, nu-ti ajunge!? Twisted Evil
Personal consider ca Dumnezeu nu trebuie cautat cu filozofia si nici cu ratiunea. Nici o sansa ca faptura umana sa-l gaseasca astfel . . . caci el este doar o plasmuire a imaginatiei noastre, de care toti, sau aproape toti, avem nevoie pentru a putea sa ne ducem mai departe existenta trista; trista, ca e efemera si astfel fara prea mult sens.
Back to top
View user's profile Send private message
Aneisse
100% unknown species


Joined: 07 Oct 2004
Posts: 3093
Location: Somewhere close

PostPosted: Tue Jan 24, 2006 7:03 pm    Post subject: Reply with quote

Riverdance wrote:
mda, Aneisse dar observ - doar acum - ca tu ai citat doar acei filosofi (pe care ii cunosti?) lasand o gramada din ei pro sau contra la o parte. Si de fapt care era intrebarea ta de fond? te refereai oare la raportul filosofi-Dumnezeu? Pai ai mentionat doar pe Xenofon si RdA ( care era mai degraba teolog)!


... concluzia 'ta' ca nu il vom gasi pe Dumnezeu in filosofie, ar putea fi partial adevarata, dar ai ajuns prea repede la ea si destul de neconvingator! Trebuie sa macini multi filosofi si filosfie ca sa ajungi la o astfel de concluzie sau afirmatie!


Deci, cand incepi un subiect sau o tema, clarifica bine ceea ce vrei sa intrebi sau sa analizezi!


Haide mey Riverdance , chiar trebuie? ce sa fac dak sunt mai precoca mai dezghetzata?!? Just Kidding!

River...ce sa fac...n-am cum sa astern tot ce am citit pe forum, in primul rand ca nu mai tzin minte si apoi...am tras si eu concluzia ca doar deh...era mai usor de retzinut decat tot ce-au scris ei si ce-am citit eu...ca sa nu mai zic ca-i shi al dreak de greu de intzeles cateodata....
Anyway...nu aia era ideea , ca nu-l poti gasi pe Dz in filosofie ci ca....pur si simplu credinta e un act de vointa si de nevoie....dak vrei sa crezi gasesti o gramada de scuze pentru lucrurile inexplicabile stiintific din Biblie, dak nu vrei sa crezi....poate cineva sa-ti si demonstreze ca tu tot ai sa zici ca-i vreo iluzie optica ceva...Si nu-i concluzie trasa in pripa River , e pur si simplu experienta mea de viata.
_________________
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! Smile))
http://theoldjukebox.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ferdinand
gold member
gold member


Joined: 22 Jan 2006
Posts: 453
Location: Montreal

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

Riverdance si Bostorgai,

Am citit si eu ce s-a scris aici. Mi-au placut mult explicatiile pe care le-ati dat prietenei noastre Aneisse. Foarte bine ! Bagati-o la-nghesuiala, sa vedem pe unde scoate camasha... LOL Ah, fetele astea...filosoafe... Rolling Eyes

Aneisse, scumpete,
ai grija cu exemplele si citatele pe care le dai fiindca pe forumul asta sunt oameni care rumega bine ceea ce citesc si gandesc cu capul lor...deci, take care ! :kiss:

Mitologia greaca este incitanta...Cum isi manca acest "haplea" de Cronos copiii ( ora care-si maninca secundele)...cum a scapat Zeus, ca prin urechile acului...cum se preschimba el in taur ( Rolling Eyes ) ca sa-si insele nevasta...descurcaretz si... cam "ateu" acest Zeus... Razz ...si iubitor de frumos... :sex: ... in fine...ajungem incet incet la cuvintele lui Bostorgai, cele referitoare la plasmuirea unei zeitatzi care ne salveaza de la tristetzea existentziala...nu stiu cat de sanatos este sa palpam acest adevar, dar tare logic mai apare a fi !
Dar in fatza tristetzii existentziale, se salveaza cine poate si cum poate...ca si din fatza mortzii: indiferent cat de mult o analizezi si studiezi si din ce punct de vedere o faci...in fatza ei fiecare se descurca cum poate...parca asa spunea Cioran.
Deci ideea Inutilitatzii si a Mortzii scoate "untul" din noi si ne face sa cautam sau sa inventam in disperare Fortze Superioare care sa ne justifice Neantul...Golul...Tristetzea fara nume... :cray: ...care ne conduce prin viatza chiar si atunci cand radem cu lacrimi... :selemb:
Back to top
View user's profile Send private message
Ella
membru
membru


Joined: 27 Jan 2006
Posts: 76

PostPosted: Mon Feb 06, 2006 10:09 pm    Post subject: Reply with quote

Iata ce-am inteles eu Aneisse din postarile tale la aceasta rubrica :
A fost odata ca niciodata o fata care si-a dorit sa ajunga la ocean si a ajuns. Si-a expus epiderma la soare si-a obtinut bronzul de care avea nevoie ca sa demonstreze celor care ar fi indraznit sa nege ca ea si-a atins visul cu ochii: aruncatul cu privirea in ocean. Intoarsa acasa, turista noastra evident ca a inceput sa emita pareri despre ocean, doar ii permisese oceanului sa-i atinga picoarele. Si ce ne spune ea: oceanul nu-i deloc adanc, abia daca-mi ajungea pana la glezne ; in ocean nu exista viata, pestii sunt simple inventii, va spune cea care a vazut oceanul si n-a gasit in el decat nisip; oceanul e apa de ploaie si nu-si merita renumele. Apoi incepe fata sa se intrebe ce-a obtinut din calatoria asta si concluzioneaza: nimic, deceptie mare. Din moment ce oceanul este atat de anost, ei ii revine sarcina eroica de-al discredita, de-al scoate din circuitul turistic.
Back to top
View user's profile Send private message
Sweety
Big Diamond


Joined: 14 Aug 2005
Posts: 3200

PostPosted: Tue Feb 07, 2006 9:43 am    Post subject: Reply with quote

Ella si in cazul in care gusti oceanul si vezi ca e sarat , il scuipi LOL
_________________
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Back to top
View user's profile Send private message
Scaevola
membru
membru


Joined: 10 Mar 2006
Posts: 28

PostPosted: Fri Mar 10, 2006 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Ca sa putem vb despre Dz, ar fi bine mai intai sa il cunoastem, mai mult sau mai putzin.


Sa Il cunoastem, sigur. Mai ramane de clarificat sensul acestei 'cunoasteri'. Sa stim ce muzica asculta, ce mancare ii place, ce preferinte are in materie de fotbal ?...

Quote:
Oamenii nu au avut intotdeauna aceleasi conceptzii despre Dumnezeu ; astfel in vechile religii "Atotputernicul" aparea intr-o lumina cu totul si cu totul diferita fatza de cea in care il concep crestinii, islamicii si iudaistii astazi.


Divergente de opinie exista si in sanul celor trei religii pe care tu le-ai singularizat cu privire la felul in care Dumnezeu se manifesta fata de oameni si creatia Sa.

Quote:
fapt care a starnit critica unui cunoscut discipol al lui Socrate, Xenofon care si-a exprimat dezacordul cu religia politeista din vremea aceea.


Faci referinta probabil la Xenofon, soldat, mercenar si istoric, care a trait intr-o conjunctura istorica ce i-a permis sa fie contemporan cu Socrate. A-i acorda lui Xenofon statutul de discipol al lui Socrate, insa, ne impinge la a crede ca el a impartit aceeasi profesiune ca maestrul sau, in speta aceea de filosof. Ceea ce datele istorice ne infirma. Mai cuminte si mai in concordanta cu informatiile detinute ar fi sa-l plasam pe Xenofon intr-un grup nevinovat de admiratori ai lui Socrate, fapt atestat si de cateva din scrierile sale - singurele documente antice din acea vreme ce urmaresc desfasurarea dialogului sub obladuirea metodei socratice in afara de, bineinteles, Dialogurile scrise de Platon.

Quote:
Dupa Xenofon Dumnezeu ar fi trebuit sa fie perfect, indivizibil, nemiscat si neschimbator.


Ar fi interesant sa ne impartasesti si sursa acestei informatii. Dupa umila mea pregatire, primul care a enuntat aceasta exigenta cu privire le fiinta suprema a fost Xenofanes din Colofon (570-480 i.Hr.), poet satiric si critic religios. El a denuntat, intr-adevar, practica politeista si viziunea antropomorfa a zeilor vremurilor sale.

Quote:
pana acum , filosofi din toate timpurile i-au atribuit lui Dumnezeu caracteristici specifice lumii careia ii apartzine, dar pe care noi, oamenii apartenentzi la lumea simtzurilor nu le intzelegem.


Filosofii din toate timpurile nu erau si ei "apartenentzi la lumea simtzurilor" ?

[quote]o cauza nu poate fi propria sa cauza si ca toate cauzele si efectele care le corespund au la baza o prima cauza (ok, si prima cauza aia n-ar trebui sa aiba shi ea o cauza? Rolling Eyes )[/quote

He he, pai daca e prima...

Quote:
Iata deci ca daca il cautzi pe Dumnezeu in filosofie , n-ai sa il gasesti...so....pana la urma conteaza daca vrei sau nu sa crezi, daca ai sau nu nevoie de El....singurul loc in care potzi sa-l cautzi si probabil sa-l gasesti pe Dumnezeu este in propriul eu.


In acest caz Dumnezeu nu ar avea decat valabilitate subiectiva, ceea ce I-ar reduce drastic din maretie. 'A crede in Dumnezeu' si, prin aditie, 'a crede ca crezi' implica mult mai mult decat simpla acceptare a unei stari conditionate, asa cum ai afirmat tu, de conjunctura sau nevoi. Cand iti afirmi credinta in existenta lui Dumnezeu, admiti permanenta Sa in orice conditii, facand caz de panenteismul cauzei supreme si al Creatorului omnipotent. Daca Dumnezeu s-ar manifesta la nivel subiectiv asa cum zici tu, atunci eu (un eu impersonal) nu as mai putea emite nici o pretentie la viata de apoi sau la mantuirea sufletului meu, in conditiile in care o simpla refutare a 'dumnezeului launtric' ar duce la nici mai mult nici mai putin decat la 'vidul de Dumnezeu'.

Incearca sa intelegi ca intentia mea nu e aceea de a parasi campul subiectiv al lumii ca experienta posibila, fiindca, in primul rand, asa ceva nu e posibil si, in al doilea rand, nu e nici cuminte. Nu imi arog dreptul de a ma amesteca in credintele tale cu scopul de a sterge pe jos cu ele, mai ales in notiuni extrem de delicate ca natura divina sau nu. Ceea ce vreau sa scot in evidenta e metoda cu care o astfel de problema se abordeaza si se explica, mai ales in raport cu pareri contrarii. Oprindu-ne la existenta lui Dumnezeu, vreau sa imi arat ca acceptarea Sa se vrea mai mult decat o simpla aplecare meditativa inspre sinele interior - se vrea forma unei directii clare si asumate. Credinciosul trebuie sa vrea ca Dumnezeu sa depaseasca granitele propriei sale fiinte si sa capete dimensiunile cosmice pe care le merita, omul religios nu e religios decat daca dumnezeul pe care il martriseste ca experienta subiectiva este o realitate obiectiva, transcendenta, "all pervasive", cum spun englezii. Credinta in Dumnezeu, asadar, implica intr-o anume masura si putina aroganta.
Back to top
View user's profile Send private message
adymacsut
diamond member
diamond member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 1029
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 06, 2006 11:41 am    Post subject: Raspuns Reply with quote

Scuze ca intru in discutie.Filosofia este dragoste de intelepcinune si am putea spune ca Dumnezeu este Inteleptul Suprem care a creat lumea si implicit ne-a creat si pe noi oamenii dupa chipul si asemanarea lui
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Filosofie All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting