Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

...si daca exista?!?
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 14, 15, 16  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Credinta
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Mon May 23, 2005 11:15 am    Post subject: Reply with quote

parerea ta mey!

Mai are careva pareri?
Ne mai lipsesc 4 pareri si am umplut pagina cu "pareri"
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
strumf
junior
junior


Joined: 10 May 2005
Posts: 24

PostPosted: Tue May 24, 2005 4:06 am    Post subject: Reply with quote

O asemenea discutie nu are rost deoarece cei care spun ca cred in Dumnezeu n-o spun de la ei, ci primesc putere sau intelegere de la insusi Dumnezeu sa spuna asta, iar ceilalti care declara ca nu cred sunt pur si simplu nevinovati.
Back to top
View user's profile Send private message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Tue May 24, 2005 9:25 am    Post subject: Reply with quote

mey strumf,
M-ai dat gata mey

Daca "D-zeu e graiul".... atunci cum iti explici faptul ca toti oamenii graiesc?
Cum ramane cu ateii?
Back to top
View user's profile Send private message
Aneisse
100% unknown species


Joined: 07 Oct 2004
Posts: 3093
Location: Somewhere close

PostPosted: Tue May 24, 2005 9:28 am    Post subject: Reply with quote

Eh, mei daca te-ai nascut intr-o asa familie si educatzia pe care ai primit-o nu implica credintza....ce vina potzi sa portzi?
Mey Marius , "fiecare pasare pe limba ei piere" !
_________________
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! Smile))
http://theoldjukebox.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Tue May 24, 2005 9:31 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Mey Marius , "fiecare pasare pe limba ei piere" !

Unele mai pier si pe camp!
Back to top
View user's profile Send private message
strumf
junior
junior


Joined: 10 May 2005
Posts: 24

PostPosted: Tue May 24, 2005 6:18 pm    Post subject: Reply with quote

1 Cor.12:3 "Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul", decat prin Duhul Sfant".

Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
nedgg
membru
membru


Joined: 19 Jun 2005
Posts: 184

PostPosted: Fri Jun 24, 2005 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

Am intrat mai tarziu in discutie si nu stiu daca va mai citi cineva si varianta mea. Este totusi o chestie care ma apasa si insist s-o pun aici, fie si numai pt mine.
Am crescut intr-o familie religioasa (nu habotnica) si am fost invatat de mic ca Doamne-Doamne exista si ne iubeste. Pe la 13-14 ani il ajutam pe popa sa faca slujba in biserica. Asta facea totul sa tina copiii aproape de biserica (ne dadea bani, bomboane,vorbea cu noi...) si-l iubeam sincer. Pana cand am observat ca-si apleaca urechea la barfitoare si nu sta sa judece obiectiv, tinand cont de toate variantele. Pt mine a fost un soc, intrucat nu-l credeam capabil de greseala sau, mai rau , nedreptate.
Din acel moment am devenit sceptic si am inceput sa ma documentez despre tema din carti , reviste, ziare, tv si tot ce-mi cadea in mana. Fiind comunism pe vremea aia am fost repede convins cu argumente solide ca SEFU` e o inventie a celo ce au vrut de-a lungul vremii sa manipuleze poporul cel necunoscator(de-aia au introdus si maxima "crede si nu cerceta", care nu exista de fapt in biblie). De remarcat o greseala frecventa: il cofundam pe popa cu biserica si implicit cu insusi D-zeu.
Dupa vreo 10-12 ani am inceput sa discut cu un grup de oameni care erau decisi sa ma covinga de existenta SEFULUI. Le-a fost destul de greu, eu fiind sceptic "pana la dumnezeu". Au insistat insa si dupa 3 ani de discutii asidue au reusit. M-I L-AU DEMONSTRAT MATEMATIC SI LOGIC.
Acum cred din toata inima ca SEFU` exista si ca Biblia este cuvantul lui desi nu urmez prea mult indrumarile sale.
Problema insa este alta. cei ce m-au convins au facut-o pentru a ma atrage spre religia lor(nu vreau sa spun care) si, in acest scop mi-au aratat toate neconcordantele dintre doctrinele bisericilor(nu doar cea ortodoxa)si cuvantul lui D-zeu. Eu insa am observat si locurile in care religia lor calca in strachini.
Iata asadar problema mea fata de chestiunea in cauza: STIU ca exista dar nu stiu cum trebuie sa ma port cu el. Trebuie oare sa ma duc la biserica, sa-mi fac cruce, sa postesc? Nu cumva fac o blasfemie prin acestea? In Biblie scrie ca ceea ce faci din convingere si din toata inima este corect si ca doar ce faci cu indoiala este un pacat. Eu deci orice as face sunt in offside. FERICITI CEI SARACI CU DUHUL CA A LOR ESTE IMPARATIA CERURILOR.
Oricum credinta mea in existenta sa este bine documentata (nu iau de bun tot ce m-i se spune daca nu are baza si sustinere logica) si mi-ar face placere sa discut cu oricine are dileme pe aceasta tema. Dar nu scriu repede si ma descurc mai bine cu vorbele decat cu tastatura.
Asa ca 0743685648
Daca a citit cineva pana la capat ii multumesc
Back to top
View user's profile Send private message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Fri Jun 24, 2005 10:17 pm    Post subject: Reply with quote

mey, daca tie tzi l-au explicat matematic la ora de matematica?
si nr de tel este doar pt fete sau si pt baieti?
Back to top
View user's profile Send private message
tuffgirl
can't touch this


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 4571
Location: ;)

PostPosted: Fri Jun 24, 2005 10:25 pm    Post subject: Reply with quote

Marius , Marius tsc tsc tsc, iar te ti de prostii? LOL

Am citit shi eu chestia asta shi daca tu stii adevarul, de ce nu asculti de constiintza ta sa faci decizii?
_________________
Those who wish to appear wise among fools, among the wise seem foolish.

- Quintilian, De Institutione Oratoria
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger
Anne
diamond member
diamond member


Joined: 18 Jun 2005
Posts: 1420
Location: candyworld

PostPosted: Sun Jun 26, 2005 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

ce discutie lunga , dar mi-am facut temele si am citit-o pe toata .. eu nu cred in Biserica dar in Dumnezeu cred , oricum s-ar numi el , indiferent de religie din care este el, eu cred in Dumnezeu dar Biserica este creeata de om si omul slujeste in ea , iar omul nu este demn de incredere .

zicala "crede si nu cerceta" te indeamna la mediocritate , sa iei totul de-a gata , sa nu gandesti deloc .. la fel ca religia , religia te indeamna sa nu faci nimic in viata asta , sa te multumesti cu putin ,sa stai , sa te rogi si sa astepti ca-ti da Domnul ...

Dumnezeu cand a creat pe Adam si Eva sta ca pune si pacat in ei , stia ca sarpele este acolo si ca-i ispiteste si ca ei nu vor putea face fatza ispitei , pt ca el este atotstiutor nu ?
daca Dumnezeu este cel atotputernic de ce nu spune diavolului sa dispara si s-au rezolvat toate problemele ? de ce a mai creat viata pe pamant daca pana la urma tot la el se ajunge , de ce le-a zis cresteti si va inmultiti daca a dat si moartea , iadul si raiul?

daca ramaneau Adam si Eva in gradina edenului oare aveau loc daca nu exista moarte ? sa se inmultesca asa la nesfarsit ? dar iadul , raiul , diavolul existau toate din-nainte , deci inca o data dumnezeu stia ca ei vor pacatui si ca asta urma sa se intample .
de ce sa nu cunoasca ei ? era rau sa cunoasca realitatea ? de ce vroia dumnezeu sa-i tina in mediocritate ? fiind prostiti puteau sa fie fericiti ? noi avem acum calitatea pentru care au fost izgoniti ei din rai , cunoastem , gandim , ar trebui sa o folosim si sa o fructificam din plin , de fapt noi acum ne apropiem mai mult de Dumnezeu , cunoastem si noi ce stie si el , nu inainte cand eram legati la ochi .

apoi noi suntem nascuti din offtopic repetat ? se stie ca se nasc copii handicapati in urma incestului , deci noi suntem handicapati fata de aspectul fizic al lui Adam si al Evei initial ...
cum se poate ca din Adam si Eva sa se fi nascut atatea rase de oameni ? negrii , asiaticii , caucazienii ?

de ce ofera Dumnezeu doar unora minuni evidente sa creada ? face discriminare ?
nu ar fi mai simplu sa apara o data si sa-si demonstreze existenta evident pt a nu ne mai indoi ? de ce ne lasa asa?

de ce a trebuit sa de rastigneasca Iisus pe cruce ? daca El este Dumnezeu , Dumnezeu atotputernic nu era mai simplu sa zica , sau nici macar sa zica ca este iertat pacatul stramosesc?

pt preoti nu am consideratie . cu ce sunt ei mai presus decat noi ? de ce ii alege pe ei Dumnezeu ca intermediari ?eu cred ca avem toti aceeasi capacitate de comunicare cu El , asa ar fi normal
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Riverdance
gold member
gold member


Joined: 31 Mar 2005
Posts: 436

PostPosted: Mon Jun 27, 2005 10:52 am    Post subject: Reply with quote

..oho. Eu am multe dileme mai nedgg dar sunt timid si nus tiu daca am curaj sa-ti dau telefon. Pot sa te sun si noaptea la orice ora? si la 3.17 si la 4.42??????


....ok dincolo de infantilitati de genul aista, obserb ca tu vii sa pledezi despre existenta lui dumnezeu -- recunosc, ca o faci intr-o maniera foarte patetica, cu scopul de a face 'evaghelizare' pe aici.

Mai nu tine modul asta asa 'plangacios' de 'confesiune de credinta' pt a ne atrage ca sa-ti dam tie telefon. Insa tu nu esti pea sincer baiete. Scopul tau este precis, doresti sa n ajuti inspre credinta si o anumita credinta!!!

Tu cred ca esti cu martorii lui Yehova ..... voi aveti stilul acela cu 'sola scriptura' si alte bazaconii de tonul acesta pseudo-polemic. Eu observ ca tu nu prea gandesti. Si modul tau de 'atragere' este ne-convingator si nu destul de 'smecher'.

Daca cumva crezi in Dumnezeu .... incearca sa studiei mai mult sensul Bibliei. Tu esti indoctrinat si pana nu iesi din indoctrinare nu vei putea gandi liber. Multe din sectele neo-protestante tind sa critice biserica ox si cat -- si f bine fak - cua rgumente potrivite sau aiurea.

Ancorajul la 'cuvantul loui D' din biblie, voi deseori il faceti intr-o manierea puerila. Incearca sa studeizi ermeneutica, sa fii capabil sa analizezi un text in maniera inteligibila. Biblia nu vrea sa demosnteze 'existenta lui D' .... daca nu intelegi astae mortal. Credinta nu e credinta pt ca iti demonsteaza ca 2 + 2 face 4, si deci Biblia nu este Biblie pt ca iti demonstreaza pe Dumnezeu!

Credinta e astfel pt ca si atunci cand nu vezi bine, cand nu intelegi tot, decizi sa risti, sa crezi. Credinta este un risc, o saritura cu parasuta! Eu asta cred ca in mod logic este credinta in ceva. Altceva este certitudinea. Cand eu cred intr-o persoana, nu a toata certitudinea ca se va comporta intr-un anumit mod, dar cunoscand ceva din ea, cred in ea, si cred ca nu ne vom dezamagi unul pe altul. Intelegi?

Deci, nu tine modul de tau de a afirma ca acum ai inteles ca Dumnezeu exista in mod logic. Asta nu e credinta, ci e ideologie, fanatism.


Nu uita ca orice credinta ai avea in viata .... asta nu te scuteste ca sa gandesti, pt ca numai astfel vei putea sa o interiorizezi mai mult. Rolling Eyes
_________________
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings
Back to top
View user's profile Send private message
nedgg
membru
membru


Joined: 19 Jun 2005
Posts: 184

PostPosted: Mon Jun 27, 2005 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca ma facut o prostie cu nr de tel. Nu mi-am dat seama ca se va interpreta. Dar voi reveni la tema pt unele explicatii.
"Unde nu exista dubii, nu exista nici cunoastere' zice unul. Dar am zis in mai multe randuri ca am avut multe dubii si inca mai am. "Ma indoiesc deci cuget, cuget deci exist". Asta ar putea sa-ti demonstreze ca nu sunt indoctrinat nici fanatic. Problema mea sunt tocmai multele dubii pe care le am. De aia se zice ca semistiinta este mai rea decat nestiinta.
Pe de alta parte nu am nici o intentie sa fac evanghelizare nici sa va atrag spre vreo religie. Am zis foarte clar ca nu am reusit sa gasesc o doctrina care sa nu se abata deloc de la carte. Iar in viziunea mea credinta nu este un salt cu parasuta. In chestia asta nu poti sa risti nici sa ai dubii sau nesigurante daca vrei sa valoreze ceva. In concluzie nu apartin nici unei religii, nici unei secte, nici unei doctrine religioase. Pe bune.
P.S.
Nu ma asteptam sa-mi raspunda atata lume si asa de repede.MS
Back to top
View user's profile Send private message
Riverdance
gold member
gold member


Joined: 31 Mar 2005
Posts: 436

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 4:55 pm    Post subject: Reply with quote

...ok!


Insa daca credinta nu e un risc ...atunci credinta nu este credinta.

Care e diferneta intre stiinta si credinta? ..... de ce stiinta nu este o credinta? Intelge bine, ce zic, pt ca termenul credinta are un sens profund. Credinta nu este astfel pt ca tu stii toate raspunsurile. Iubirea nu este o stiinta, pt ca in iubire nu se pot aplica regulile stiintei ... din fericire!

Asadar, credinta este deseori o analogie cu iubirea. Cand iubesti crezi in celallt, te incredintezi lui. Tu nu stii in mod stintific toate raspusnurile lui la toate situatile, insa speri si crezi ca vei putea fi iubit si aceptat.

La fel,cred eu, este si cu credinta. Nu este doar un crez in dogme, in cuvinte, in teorii. Eu cred, ca o credinta care nu te ajuta sa iubesti mai mult, este ceva gol, este doar un set de propozitii care iti formeaza o anumita viziune despre viata, om, etc.

Tocmai de aceea diferitele credinte propuse mi-se par aiurea, pt ca deseori omul care crede si are o anumita credinta nu ajunge sa iubeasca mai mult, ci dimpotriva, divide mai mult, uraste mai mult, devine mai intolerant.

Eu cred ca orice credinta vei gasi, oricat de mai apropae de stiinta sau mai paradoxala, daca nu te ajuta sa iubesti ...-. cred ca atunci e doar o simpla teorie despre misterle lumii, lucuri despre care tratateaza deja atat filosofia cat si stiinta! Rolling Eyes
_________________
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings
Back to top
View user's profile Send private message
nedgg
membru
membru


Joined: 19 Jun 2005
Posts: 184

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 9:02 pm    Post subject: Reply with quote

DOUA ADEVARURI NU SE POT CONTRAZICE. Deci daca socotim continutul Bibliei un adevar ea nu va putea contrazice stiinta care ESTE un adevar. Chiar daca unele chichite ale credintei nu le pot intelege (si asta da misterul despre care vorbesti), celelalte trebuie sa se verifice stiintific. Si se verifica. Si daca in urma cu niste ani se puteau argumenta stiintific mult mai putine chestii de acolo, sper ca in viitor se va putea demonstra si ceea ce a mai ramas.
Analogia cu iubirea este foarte potrivita si pot argumenta si pe tema asta. Desigur in dragoste crezi fara sa ai argumente stiintifice. Dar daca ai dovezi ca aceasta nu este ceea ce se declara... Crezi deci, dar o poti si verifica. Nu pot exista contradictii flagrante intre vorbe si fapte.
Iar scopul credintei (nu totdeauna al religiilor) este tocmai acela de a-ti insufla dragoste. Apostolul Pavel spune "Şi acum răm?n acestea trei: credinţa, nădejdea, dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea". Iar evanghelistul Ioan:"Dumnezeu este dragoste". Nu spune ca are dragoste asa cum are mila , dreptate, judecata etc. Ioan mai spune "Daca nu-ti iubesti aproapele, pe fratele tau, care este in nevoie, cum sa credem ca dragostea lui Dumnezeu locuieste in tine?" .
Iata deci ca Biblia promoveaza iubirea , fapt care ne face sa n-o putem identifica cu nici o religie.(scuzati cacofonia)
Back to top
View user's profile Send private message
Riverdance
gold member
gold member


Joined: 31 Mar 2005
Posts: 436

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

.....


Mey .... in momentul cand tu decizi sa crezi in Biblie, deja faci o profesiune de credinta in care nu tot ce crezi este probat stintific. Daca tu crezi in Biblie, atunci ar trebui sa crezi si in Coran, si in Torah, etc.

Dar, ca sa reiau .... in momentul cand crezi in Biblie, tu accepti si toate lucuruile pe care nu le poti verifica. In primul rand crezi intr-un Dumnezeu, precum cel descris de Biblie. Cine-ti spune ca Biblia e adevarat? Cine-ti spune ca Dumnezeul din Biblie exista? Cine? .....asadar vezi ca e nevoie ca sa crezi in Biblie pt ca sa accepti tot ce-ti zice. Dar cxare e pasul care te face sa creezi in Biblie?


.... intelegi despre ce vorbesc? .... Tu accepti Biblia pt ca zici ok, ce se zice in Biblie e adevarat! Insa, de unde stii ca e adevarat? .... ai demonstrat tu? ... dar cand altul iti demonstreaza alt adevar?


....asta pt mine inseamna risk. Tu crezi in Biblie, chiar daca nu o inetlegi toata, chiar daca nu stii suta la suta ca ceea ce scrie in ea e adevarat. Insa profesezi un act de credinta ... care nua copera toata cunaosteerea ta.

Dumnezeu nu ti-a aparut ca sa-ti zika ca exista, insa tu crezi ca ce spune in Geneza si in celelalte carti e adevarat. Dar foarte logic nu e, pt ca credinta .... ca sa fie credinta .... e ratioanla, dar trebuie sa fie si irationala, sa depaseasca logica noastra. Intelegi?


Eu vorbeam despre iubire .... ca o 'proba' .... a verificarii acelei credinte, si de aceea faceam analogia dintre credinta si iubire. In iubire nu cunsoti totul isna iubesti, la fel si inc redinta nu stii totul, iei ca devarat unele afirmatii si crezi. Chair daca uneori nu intelegi tot.

Zic tot asta .... impotriva modului tau de a argumenat ca credinta in general e logica. Nici iubirea daca e iubire nu e logica, intelegi? Pt ca iubirea logica e atunci cand eu iubesc pe cineva care imi face bine, insa e cu totul i-logica atunci cand eu reusesc sa iubesc si pe acela care ma uraste, si pe acela care da in mine, si pe acela care nu e ca mine. Asta da i-logic!
_________________
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Credinta All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 14, 15, 16  Next
Page 6 of 16

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting