Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

Vise
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Astrologie si Horoscop
View previous topic :: View next topic  
Author Message
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Wed Jun 16, 2004 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

E luminos? E intunecat?
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
skullpder
silver member
silver member


Joined: 13 Dec 2003
Posts: 326
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jun 16, 2004 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

Cosmarurile pe care le-am avut eu, de cand ma stiu pe lumea asta, se pot numara pe degetele de la o mana.

Apropo, am citit intr-o carte ca omul isi aminteste doar o parte din multele vise pe care le are intr-o noapte si anume acelea pe care le-a avut imediat inainte de a iesi din starea de somn. Cu alte cuvinte noi visam la greu si habar n-avem ce anume am visat, cu exceptia viselor dinainte de trezire. Tot in cartea se mai spunea ca majoritatea viselor dureaza fractiuni de secunda, desi noi avem impresia ca ar dura mai mult.
Bafta.
_________________
Cind oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei, se imita unul pe altul.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Catalin
Manelist Inrait


Joined: 12 May 2003
Posts: 912
Location: UVT-Timisoara/Tg-Jiu

PostPosted: Thu Jun 17, 2004 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

de cosmaruri nu prea am parte ... chiar deloc .. am avut cand eram mic ... acum nu mai am Very Happy
_________________
Bine a zis , cine a zis , cand a zis si ce a zis !
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Higure
junior
junior


Joined: 16 Jun 2004
Posts: 12

PostPosted: Thu Jun 17, 2004 3:55 pm    Post subject: Reply with quote

generally cosmarurile sunt manifestari ale unor temeri temporare, de care se poate scapa daca pers. le rezolva sau le indeparteaza (spre ex. eu visam infiorator de urat profi cu capete de monstri si pe profa de politologie incercand sa ma tarasca in razboi - cum am gatat cu sesiunea, cum am dormit ca un prunc:)..
dar sunt si comsmaruri mai aiurea, dintr-alea ce te urmaresc nopti in sir si chiar sapt. intregi..alea-s cele ce sperie, actually. Shocked sunt semne ale stresului si surmenarii psihice, sau chiar ale "deranjamentelor" mai grave. . Smile?
Cu dintr-alea nu trebuie sa joci, sunt serioase. Tratarea lor e preferabil a fi preluata de profesionisti, nu se pune buna-mea sau vecina sa-mi "explice" ea sau sa arda chibrituri in pahare cu apa neinceputa.. LOL
da' sper ca niciunul de pe-aici sa nu sufere de dintr-alea...mai bine insomniaci:))
_________________
Fall seven times, stand up eight
Back to top
View user's profile Send private message
virus
silver member
silver member


Joined: 15 May 2003
Posts: 317
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Thu Jun 17, 2004 7:01 pm    Post subject: Reply with quote

Oricare viseaza..., insa ca nu'si aminteste e alta poveste Smile Cel mai nasol a fost sa visez cum pic de pe bloc, si ma trezeam exact cand ma ciocneam cu pamantul LOL
_________________
Time pays us only with a cold and silent grave.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Thu Jun 17, 2004 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Aha,....
chestia cu.... deschisul parasutei..... Wink Wink Wink

Eu nu prea rememorez visele, dar de obicei sunt un mofturos dimineatza cand tre sa ma trezesc imediat dupa un vis in care detin titlul de "Don Juan" "Casablanca".... Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Imi place sa visez ...... e un mod de a trai o viata din care nimeni nu prea doreste sa se trezeasca la realitate, mai putin in cazul cosmarelor!
Uneori visez si .... faptul ca ma trezesc din cosmaruri...dar de fapt cand incerc sa reintru in normal atunci imi dau seama ca doar visasem ca m-am trezit, si ca trezirea se intampla in vis,..... si asa m-i se ofera ocazia sa ma mai trezesc inca o data, dar de data aceasta incep sa am retineri in a crede ca totul s-a terminat sau cosmarul continua!
Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
Higure
junior
junior


Joined: 16 Jun 2004
Posts: 12

PostPosted: Fri Jun 18, 2004 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

zice-se ca atunci cand visezi ca te trezesti in somn actually subconstientul da semne ca vrea sa scape din starea de stres la care e suspus...mai pe scurt, it wants off, ca nu-i dupa tine... cum adica! Confused

am citit si eu undeva ca cica actually nu se poate visa in culori....voi visati color sau alb-negru?

nu stiu care istetzi zic ca a visa in culori denota inteligenta...beah!
stiintific studiata problema, se pare ca nici nu ai cum sa visezi color, si ca iti reconstruiesti in culori visul in starea de veghe, sau atunci cand rememorezi visul...
oare cainii viseaza?Smile alb-negru sau color?...
_________________
Fall seven times, stand up eight
Back to top
View user's profile Send private message
Shewanna
Sexy Biatch


Joined: 23 Nov 2003
Posts: 2100
Location: All around baby, all around

PostPosted: Fri Jun 18, 2004 5:33 pm    Post subject: Reply with quote

Eu visez color... eu asa imi amintesc ca era color. De fiecare data.
Si normal, cainii viseaza, nu ai vazut cum da din labute cateodata in timp ce doarme? Viseaza Smile
_________________
Rap me tender coz im sensitive.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
virus
silver member
silver member


Joined: 15 May 2003
Posts: 317
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Jun 18, 2004 5:49 pm    Post subject: Reply with quote

Cica visele sunt alb negru..., insa creierul nostru ne reda amintirile color... O fii defect ?!? LOL
_________________
Time pays us only with a cold and silent grave.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Higure
junior
junior


Joined: 16 Jun 2004
Posts: 12

PostPosted: Sat Jun 19, 2004 2:46 am    Post subject: Reply with quote

no way defect...ce, sutem toti cazuti in cap, sau cum?Smile
despre culori, nu stiu cum o fi...am studiat si eu odata manualul de anatomie intr-amanunt si culorile sunt percepute de catre retina doar in punctul central, restul imaginii panoramice fiind reconstruita si completata prin intuitie si asociere. Asa ca, la faza asta ne bat albunitzele:) ele vad de tzsphe ori mai multe culori decat fiinta umana si pe deasupra, panoramic..sic!

despre caini, da, cred ca dau din labute, dar pote ca sunt doar reflexe musculare sau mai stii....poate chiar viseaza, vanatori de pisici si carnati afumati...hehe!Smile
_________________
Fall seven times, stand up eight
Back to top
View user's profile Send private message
Catalin
Manelist Inrait


Joined: 12 May 2003
Posts: 912
Location: UVT-Timisoara/Tg-Jiu

PostPosted: Sat Jun 19, 2004 4:53 pm    Post subject: Reply with quote

virus acum depinde si de ce placa video ai .. ahahahahahahah Very Happy
_________________
Bine a zis , cine a zis , cand a zis si ce a zis !
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Shewanna
Sexy Biatch


Joined: 23 Nov 2003
Posts: 2100
Location: All around baby, all around

PostPosted: Thu Jun 24, 2004 5:17 pm    Post subject: Reply with quote

Aseara am visat ca eram pe irc si dintr'o data a venit net splitu asta teribil care m-a despartzit definitif de cei cu care povesteam, pentru totdeanuna. Era ca o prapastie, eu incercam sa ma tzin de ceva si splitu ma tot tragea in el, vedeam cum in fatza ochilor ceilaltzi se duc si ei in *split*.
Of, ce vis teribil Smile
_________________
Rap me tender coz im sensitive.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Shewanna
Sexy Biatch


Joined: 23 Nov 2003
Posts: 2100
Location: All around baby, all around

PostPosted: Sat Jun 26, 2004 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

Am gasit niste chestii interesante despre Vise si m-am gandit sa v-o zic si voua.

Ce sunt visele?

Freud spunea despre vise ca ele reprezinta calea regala spre inconstient. Dar inconstientul este ca un sac fara dimensiuni precise si, in consecinta, este imposibil des spus unde conduce aceasta cale regala. Imaginile lumii viselor difera de cele ale gandirii creatoare, ale imaginatiei, reveriei, hipnozei sau drogurilor. Toate acestea din urma sunt legate, intr-un fel sau altul, de constiinta. Dar nu si visul. C. G. Yung privea visul ca pe o aventura intr-o lume primordiala arhetipala, un fel de inconstient colectiv, in care actioneaza simboluri comune tuturor religiilor si mitologiilor.

Anumiti teoreticieni considera ca activitatea constienta creeaza in creier unele toxine, pe care visele urmaresc sa le dizolve si sa le elimine. Pentru altii, visul serveste la debarasarea creierului de reziduurile depuse in timpul zilei. Stimulii interiori si exteriori formeaza un fundal pe care se tes majoritatea viselor oamenilor. O persoana care doarme si ale carei picioare iesite de sub patura sunt supuse frigului noptii, va visa poate ca se afla intr-o expeditie in Antarctica.

Freud credea ca visele protejeaza somnul si incearca sa satisfaca partial cele mai secrete dorinte ale noastre, care in starea de veghe sunt cenzurate si reprimate de mentalul constient. Dar visele mai au si alte functii. Pe de o parte, ele ajuta la dezvoltarea creativitatii, iar istoria literaturii, muzicii, artelor plastice si stiintelor abunda in exemple de moduri in care inspiratia poate veni sub forma de vis, aproape similar mesajelor divine in care credeau cei din vechime. Un rol important al viselor ar mai fi si acela ca pe perioada visarii, corpul astral al fiintei se reincarca energetic, ceea ce face din vis un instrument absolut necesar regenerarii structurilor subtile ale fiintei umane.


Sursa: www.yogaesoteric.net
_________________
Rap me tender coz im sensitive.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Shewanna
Sexy Biatch


Joined: 23 Nov 2003
Posts: 2100
Location: All around baby, all around

PostPosted: Sat Jun 26, 2004 5:20 pm    Post subject: Reply with quote

Oamenii au privit mereu visele ca pe un fenomen de necontrolat. Cercetari stiintifice recente au inceput insa sa confirme faptul ca, printr-un efort sustinut, noi putem dobandi controlul deplin asupra viselor noastre.

Visarea constienta poate fi invatata si exista numeroase tehnici de inductie a acestei stari, este nevoie de un efort sustinut pentru a obtine rezultate. In general, sunt doua modalitati prin care subiectii pot intra in starea de vis constient. Majoritatea spun ca erau in mijlocul unui vis normal cand un fapt mai neobisnuit i-a facut sa-si dea seama ca viseaza. Mai rar, subiectii spun ca s-au trezit pentru scurt timp dintr-un vis, adormind apoi din nou si reintrand direct in acelasi vis, fara intreruperea constiintei.

Astea tzin de *Visul constient* un subiect mai lung si elevat pe care am zis ca nu il mai postez (decat daca sunt doritori)

Cercetatorii moderni cauta metode de obtinere a acestei stari prin anumiti stimuli externi indusi in timpul somnului paradoxal (REM). Acesti stimuli au rolul de a aduce aminte subiectului ca viseaza. Cei mai eficienti se pare ca sunt stimulii luminosi. Se pot folosi insa si sugestii verbale inregistrate sau stimuli tactili.
_________________
Rap me tender coz im sensitive.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Shewanna
Sexy Biatch


Joined: 23 Nov 2003
Posts: 2100
Location: All around baby, all around

PostPosted: Sat Jun 26, 2004 5:22 pm    Post subject: Reply with quote

Ce inseamna ce visez?...

Carl Jung atrage atentia ca un dictionar de simboluri pentru vise nu poate fi universal valabil. Un acelasi vis pe care l-au avut persoane diferite poate fi interpretat altfel si semnifica altceva pentru fiecare dintre ele. Daca prietena ta se viseaza cazand pe scari, aceasta se poate datora unor probleme in casnicia ei, pe cand la tine poate fi, pur si simplu, un avertisment ca trebuie sa-ti repari balustrada.

Prin urmare, cu mentiunea ca fiecare vis pe care il avem trebuie interpretat in contextul in care el apare, in functie de situatia de viata in care ne aflam, mai jos este prezentat intelesul catorva vise care apar si chiar se repeta la majoritatea oamenilor.

Moarte: Cel mai adesea, un asemenea vis indica incheierea unui capitol in viata noastra si trecerea spre o noua etapa. Uneori poate insemna ca a sosit momentul sa renunti la anumite conceptii invechite. Poate semnifica, de asemenea, dorinta de a accede la un nivel mai profund de intelepciune. Daca visezi moartea altcuiva, poate insemna ca te eliberezi de grijile pe care ti le faceai in legatura cu acea persoana.

Examen: In filmul "Afacere riscanta", Tom Cruise are in repetate randuri un cosmar in care el ajunge prea tarziu la un examen. "Viata mea s-a sfarsit, nu voi intra niciodata la colegiu !". Si S.Freud a avut vise legate de examene. Visam fie ca intarziem foarte mult, fie ca ne dam seama brusc de faptul ca am uitat sa citim un anumit curs important sau atmosfera in care se desfasoara examenul este atat de tensionata, incat devenim incapabili sa dam raspunsurile corecte. De regula, un asemenea vis apare atunci cand suntem pe punctul de a lua o decizie majora in viata.

Caderea: Visele in care cadeti semnifica, in general, teama de a nu cadea in dizgratie, de a nu pierde controlul asupra unei anumite situatii sau teama de a patrunde in necunoscut. De asemenea, pot pune in evidenta o tulburare emotionala, sentimentul ca nu esti stapan pe situatie sau dorinta de a scapa de unele responsabilitati. De exemplu, daca cineva care detine un post de conducere se viseaza cazand pe scari intr-o perioada in care se confrunta cu anumite probleme de serviciu, acest vis reflecta teama sa de a nu-si pierde statutul. Pe de alta parte, o adolescenta educata intr-un spirit strict catolic a avut o serie de vise in care cadea, dupa ce si-a inceput viata sexuala cu prietenul sau. In acest caz, visul ei scoate la iveala sentimentul de vinovatie generat de abaterea de la un anumit standard moral.

Gasirea unor obiecte de valoare: Multi oameni se viseaza castigand la loterie sau gasind comori. In mod obisnuit, aceste vise vin ca o consolare, in timpul somnului, in perioadele marcate de greutati materiale. Uneori, insa, ele au un inteles profund. In special cand traversati o perioada de criza interioara, un vis in care gasiti obiecte pretioase poate fi calea prin care subconstientul dumneavoastra va asigura de faptul sa posedati resurse interioare pentru a trece cu bine impasul.

Pierderea obiectelor de valoare: Printr-un asemenea vis uneori subconstientul va avertizeaza, pur si simplu, ca ati pierdut ceva de valoare, dar ati fost prea preocupat pentru a observa aceasta. La un nivel mai profund, un vis in care pierdem obiecte valoroase poate semnifica, de fapt, pierderea unor valori morale. Spre exemplu, un scenarist a muncit ani de zile pana a reusit sa vanda o piesa. Aceasta a devenit un film de succes si el a fost asaltat de oferte. In acel moment a inceput sa aiba o serie de vise in care pierdea lucruri de valoare, pe care le adunase o viata intreaga: o colectie de discuri cu muzica jazz, cartile, casa. Aceste vise simbolizeaza teama sa de a nu se lasa sedus de superficialitatea specifica Hollywood-ului, abandonandu-si astfel propria scara de valori.

Goliciune: Visul clasic in care iesim pe strada si brusc realizam ca am uitat sa ne imbracam poate avea cateva interpretari diferite. El poate reflecta un conflict interior legat de viata sexuala, cum ar fi sentimentul de vinovatie sau indoiala referitoare la propria potenta. Poate indica, de asemenea, teama de a ne expune, sentimentul de a fi vulnerabil sau dorinta de a abandona conventionalismul si a ne dezvalui pe noi insine asa cum suntem. Cheia interpretarii visului o ofera contextul in care el apare. Sa zicem ca visati ca mergeti pe o strada complet gol. Nimeni nu a observat, inca, dar va simtiti stanjenit. Aici mesajul este acela ca aveti un secret, care va temeti sa nu fie dezvaluit. Daca, insa, starea din vis este aceea de anxietate sau chiar manie, este posibil sa va aflati in viata obisnuita intr-o situatie amenintatoare pentru dumneavoastra. Este posibil, de asemenea, ca visul sa dezvaluie un sentiment de inferioritate pe care il aveti (goliciunea va expune toate defectele).

Pierderea dintilor: Grecii antici credeau ca un asemenea vis prezice moartea unei persoane dragi. Interpretii contemporani sustin ca el poate semnifica pierderea puterii sau a autoritatii, teama de maturizare sau de imbatranire. De asemenea, poate simboliza transformarea, moartea si renasterea.Un vis in care suferiti extractia unui dinte poate prefata indepartarea unui obstacol din viata dumneavoastra. Daca visati ca aveti scos un dinte din fata, aceasta poate insemna ca va temeti sa nu va uratiti sau sa nu deveniti nedorit.

Bagaje: Daca va visati carand greutati sau bagaje, inseamna ca o anumita problema cu care va confruntati in viata obisnuita trebuie rezolvata sau abandonata. Poate fi vorba chiar si despre o relatie pe care o aveti cu o anumita persoana.

Zborul: Indica fie sentimentul ca toate va merg din plin, ca "va aflati la inaltime", fie lupta impotriva obstacolelor, pentru a va ridica deasupra nesansei. Pentru a interpreta acest vis trebuie sa va analizati care este starea pe care o aveti: va aflati in culmea fericirii sau, din contra, visul este marcat de pericole si anxietati.

Casele: Acordati atentie stilului arhitectonic. Daca va visati intr-o casa specifica evului mediu, poate ca subconstientul va avertizeaza asupra unor atitudini specifice acelei epoci, pe care inca le mai aveti. Camerele din casa sugereaza domenii in care visatorul are anumite probleme sau preocupari. Dormitorul poate avea legatura cu viata sexuala sau anumite probleme intime, camera de zi, cu familia sau conditiile de trai, demisolul sau mansarda, cu parti ale psihicului inconstient sau cu anumite refulari. Casa distrusa indica o criza interioara: senzatia inutilitatii intregii vieti, depresie, angoasa, senzatia de impas, de frica si ingrijorare pentru ziua de maine. Un asemenea vis este un semnal de alarma. El arata ca trebuie sa luam masuri pentru a ne transforma ca personalitate, abandonand cat mai repede ceea ce este negativ. Daca este distrusa de flacari, inseamna ca aceasta transformare trebuie realizata urgent, daca vrem sa evitam pedeapsa divina, care este iminenta.

Apa: Asemenea vise sunt, de obicei, in legatura cu viata sexuala. Este foarte important sub ce forma este apa: lac, rau, ocean, mare. Poate simboliza un sentiment profund de neliniste sau senzatia ca, intr-un anumit domeniu al vietii tale, "nu esti in elementul tau".

Pierderea trenului, a avionului etc.: Visul in care ramanem blocati in trafic in drumul spre gara, aeroport etc. simbolizeaza frustrarile din viata noastra. Rezolvarea acestei situatii in vis poate fi semnificativa. De pilda, o scriitoare a acceptat, la un moment dat, mai multe comenzi decat ar fi putut realiza. Intr-o noapte a visat ca a pierdut un zbor important si nici nu a putut lua un avion mai tarziu, deoarece avea un bilet special, cu reducere. Noaptea urmatoare a visat ca, totusi, pana la urma, a reusit sa plece cu un alt avion. Ea a interpretat acest vis prin aceea ca ea insasi - si nu editorii - si-a incarcat programul exagerat de mult. Astfel, a hotarat sa solicite amanarea unui termen, eliberandu-se de presiunea sub care ar fi fost nevoita sa lucreze.


Sursa: www.yogaesoteric.net
_________________
Rap me tender coz im sensitive.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Astrologie si Horoscop All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 2 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting