Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

Viata- in pericol?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Societate
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Wed May 02, 2007 11:47 am    Post subject: Viata- in pericol? Reply with quote

Care din urmatoarele 10 puncte sunt adevarate?

1.Cercetatorii au descoperit ca in ultimii ani, ghetarii se topesc cu mai multa repeziciune fata de anii precedenti

2.Disparitiilor multor dintre speciile regnului animal, provoaca dezechilibru in perpetuarea vietatilor florei si faunei

3.Gaura din stratul de ozon provoaca schimbari in structura climei si ameninta viitorul omenirii?

4.Cutremurile sau intensificat fata de anii precedenti iar vulcanii au devenit mai activi?

5. Tehnlogia (robotizarea) atat de indispensabila , ne ofera confort existential pe deoparte dar pe de alta parte dezavantajeaza ?

6. Actiunile brutale ale omului asupra naturii reprezinta factorii principali care se fac vinovati de modificarile actuale din structura naturii?

7.Sresul (social, profesional, familiar, emotional ..in toate formele sale) afecteaza si imbolnaveste organismul, uneori slabind imunitatea si provocand moartea?

8.Fumatul, provoaca moarte atat in randul fumatorilor (in mod direct) cat si in randul nefumatorilor (uneori copii), iar actiunile de prevenire nu trebuiesc sa fie :interzicerea fumatului in institutiile publice, ci stoparea neconditionata a acestuia ?

9.Religia a fost conceputa pt a servi ca mijloc de manipulare a maselor iar Zeii sunt concepte spirituale?

10.Sua vor ataca Iranul, Razboiul Sfant va lua amploare, proliferarea armelor de distrugere in masa nu va fi stopata ci va lua amploare?

Adevarat sau fals?

Cati dintre noi constientizam pericolul care se apropie cu pasi marunti dar repezi??
Care este pozitia voastra fata de acest sistem din care facem parte , il analizam si acceptam?
Participam ca partasi la distrugerea universului, a viitorului omenirii , sau suntem victime ale unei perpetuari neconditionate fata de care nu putem sa ne exprimam consimtamantul???
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
tuffgirl
can't touch this


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 4571
Location: ;)

PostPosted: Thu May 03, 2007 12:37 am    Post subject: Reply with quote

Din pacate sunt aprope toate adevarate, ma abtin la punctul 10 iar la punctu 5 nu prea sunt sigura, ma uit doar la parte buna a decoperirilor. O sa mai elaborez saptamana asta.

Marius, Felicitari apreciez intrebarea shi pot sa spun ca ai avut o idee minunata. Nu stiu de ce dar cred ca acest subiect poate ar trebui discutat in forumul deschis fiind asha de elaborat shi in acelashi timp important pentru toata lumea.
_________________
Those who wish to appear wise among fools, among the wise seem foolish.

- Quintilian, De Institutione Oratoria
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger
ValiSS
Nenea` Rau


Joined: 23 May 2005
Posts: 2765

PostPosted: Thu May 03, 2007 9:37 am    Post subject: Reply with quote

La 1, 3 si 6 raspunsurile vin de la sine. Inconstienta in care preferam, in continuare, sa stam cu capul in jos ne-a adus deja intr-un punct, pare-se, fara cale de intoarcere. Si nici macar acum nu se pune piciorul in pragul maretilor petrolisti. De, sunt multi si-au bani.
Zicea un slogan ceva de genul: abia cand ultimul pom se va usca, cand va seca ultimul rau si ultimul peste va fi prins, vom realiza ca NU PUTEM MANCA BANI!
"Disparitiilor multor dintre speciile regnului animal, provoaca dezechilibru in perpetuarea vietatilor florei si faunei." Corect, si reciproca este valabila deasemeni.
Daca s-au intensificat cutremurele sau daca au devenit vulcanii mai activi n-am idee. Si cred ca mi-e teama sa stiu. LOL
Confortul oferit de tehnologie ar trebui sa aiba menirea sa ne usureze statutul de OM. Din pacate uitam asta si ne lasam in paragina, punandu-ne in final sperantele tot in dezvoltarea tehnologica. Psihic ne-am pierdut bratele (uau, ce-am zis-o).
Stresul e boala secolului; fara el esti privit de ceilalti semeni ca un bolnav sau dezechilibrat psihic.
La 9 propui o chestie pe care n-am acuma timpul s-o dezvolt cum ar trebui. Scurt: da.
la 10; SUA ar ataca orice pentru a-si face de cap cu ce intrebai la 1,3 si 6. LOL Norocul nostru ca tot ei fac filmele in care Bruce Willis salveaza lumea. Macar incearca ceva. LOL
La 8 te contrazic categoric. Cata vreme aleg sa fumez, ma priveste. Daca iar vine vorba de fumat pasiv si/sau poluare o sa deschid botul larg si-o sa va inghit. Oricare dintre voi care a mers cu masina mai mult de cativa km a poluat cat n-o sa pot eu polua, fumand, nici in 1000 de ani.

Suntem partasi la distrugerea omenirii, categoric. Si da, stam degeaba. Pentru ca sa declari ca vrei sa faci ceva e nasol; ti se spune de regula: go hug a tree. E cool sa fii gay in schimb! :smoke:
_________________
Dragostea de tara naste prosti!
Back to top
View user's profile Send private message
jolie_jojo
irecuperabila


Joined: 28 Nov 2006
Posts: 5725
Location: La Cuca Macaii :D

PostPosted: Thu May 03, 2007 10:50 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Suntem partasi la distrugerea omenirii, categoric. Si da, stam degeaba. Pentru ca sa declari ca vrei sa faci ceva e nasol; ti se spune de regula: go hug a tree. E cool sa fii gay in schimb!

Frumox spus valiSS numai ca majoritatea se gandesc la aceste probleme numai si numai atunci cand altcineva deschide subiectul!!
Ne distrugem ushor, ushor...si ne gendim ''lasa ca se gaseste cineva care sa aiba o solutie pt poluare, pt topirea ghetarilor etc''
Adevarat ce pot face Eu o singura persoana??....poate candva , pe la inceputuri, mobilizarea ar fi fost o solutie...dar acum unele probleme au evoluat atat de mult incat nici 1000000 de oameni nu ar mai putea schimba situatia!....Dar ne punem sperantele in altii...ce ironic.
Suntem mult prea preocupati de alte lucruri (nu mai dau exemple...sunt cunoscute) ca sa ne mai batem capul prea mult cu punctele de mai sus!!
_________________
Hai si tu la discutii in cafenea ! intra pe http://cafenea.itbox.ro
Back to top
View user's profile Send private message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Thu May 03, 2007 11:05 am    Post subject: Reply with quote

tuffy,
Referitor la punctul 5, pt a nu fi inteles gresit, in ce priveste dezavantajul am sa dau cateva exemple din fuga Wink , exemple fata care din pacate ...nu prea avem ce schimba si anume:

- Tehnologizarea proceselor agricole care dezavantajeaza producerea recoltelor de odinioara( fructele si legumele aduse la maturitate pe cale artificiala, fara gust si fara arome)
-Sau alt aspect legat de mediul rural cum ar fi ;inlocuirea sau imitarea produselor artizanate cu produse confectionate pe cale tehnologica de ultima generatie, a defavorizat continuitatea mestesugaritului artizanat si de aici s-a ajuns astazi la disparitia culturii traditionale (vezi portul si arta traditionala, arta mestesugaritului lemnului si pamantului)
-Sau succesele tehnologice care au revolutionat modernizarea la nivel urban, a dus astazi la aglomeratia turnurilor zgarie-nori unde odinoara dainuia.... natura
-Sau tehnologizarea industriei prin intermediul careia astazi omenirea se preocupa (cu disperare) de fabricarea armelor de distrugere in masa….
-Sau ajutorul incontestabil dat de calculatorul indispensabil elevilor, care insa vine impotriva folosirii cultului memoriei
-Sau vezi aglomeratia aparatelor de uz casnic(microunde, cuptoare turbo) telefonie celulara si antene de receptie, infrarosu, xeroxuri , existente la fiecare pas, toate astea reprezentant produse tehnologice, produse in scop util insa provocatoare de radiatii, etc etc
-Sau constructiile, vezi cimentul si azbestul Arrow radonul, unul din factorii principali(dupa tutun) ai provocatorilor de cance p**a...

Ceea ce se merita de retinut, este faptul ca toate aceste "facilitati au fost gandite cu scop de a participa la progresul tehnologic de care astazi am devenit indispensabili si fata de care nu avem de ce sa fim nemultumiti, insa analizand acest progress cred ca omenirea face un salt inainte in ce priveste evolutia si 2 pasi inapoi in ce priveste celelalte aspecte ...
Mai trist este faptul ca popoarele care intarzie sa adopte acest mod de confort existential, ori sunt condamnate la pierderii identitatii ori sunt date la o parte din egoism si nesabuinta. Iar aici trebuie mentionat exemplul tarilor slab dezvoltate pt care mai marii modernizati se bat de la ciolan uneori ajungand chiar la razboaie, sau chiar modul de viata din mediul rural fatza de care urbanismul a prins dizgratie, ceea ce uneori duce la amploarea conflictelor sociale.... (sunt multe de spus si aici)
Nu deunazi cineva m-a intrebat "Cum oare se descurca aia de la tara fara x,y,z?"
Eiiii, se descurca si ei, insa nu asta e aspectul ci trebuie remarcat diferenta de culoare dintre cei de la tara si cei de la oras. Numai oprindu-ma la culoarea rosie din obraji... si deja ma opresc aici Razz
Si totusi mergem inainte, suntem nemultumiti de unele aspecte, insa continuam sa participam si sa aducem aport progresului

Avem oare alta varianta?? Rolling Eyes
Quote:
Nu stiu de ce dar cred ca acest subiect poate ar trebui discutat in forumul deschis fiind asha de elaborat shi in acelashi timp important pentru toata lumea.
Il vom muta ,cu siguranta, insa pt inceput vroiam sa il discutam aici, intre noi cei care dorim sa purtam o discutie fireasca.... Totusi nu uita ca noi am propus un "joc"!
Si acest topic face parte din acel joc antiplictiseala Wink
Intre timp, au aparut si ceilalti, deci..... hai la dialog Wink
Back to top
View user's profile Send private message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Thu May 03, 2007 11:58 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
La 8 te contrazic categoric. Cata vreme aleg sa fumez, ma priveste. Daca iar vine vorba de fumat pasiv si/sau poluare o sa deschid botul larg si-o sa va inghit. Oricare dintre voi care a mers cu masina mai mult de cativa km a poluat cat n-o sa pot eu polua, fumand, nici in 1000 de ani.
Nu trebuie sa ma contrazici ci doar sa imi spui unde si dc afirmatia mea este eronata....
Oarecum insa, fumatul pasiv dauneaza. Noi fumam in prezenta copiilor, al nefumatorilor, sau in locuri publice Legea care interzice fumatul in locurile publice, nu s-a votat fara o explicatie cu siguranta, iar faptul ca fumatul dauneaza asta o stim cu totii Nu e nici vb de democratia care ne permite sa ne exprimam punctul de vedere, precum nu e vb nici de obligatia individuala pe care o avem legata de corpul sau sanatatea noastra...
Este vb despre modul in care noi aducem daune celor din jur, asa prin micile cerculete de Kent sau LM
Daca insa am fi fost putin mai realisti si mai pasatori, cred ca am fi boicotat si noi interzicerea fumatului..... insa nu suntem si prea putin ne pasa de cei din jur, precum nici masinilor nu le pasa de noi. Sau dc sa nu aruncam vina pe cei care produc carburantii poluanti....

Quote:
??....poate candva , pe la inceputuri, mobilizarea ar fi fost o solutie...dar acum unele probleme au evoluat

Vroiam sa adaug aici ceva legat de pt 9 si ceea ce ai afirmat tu
Nu sunt impotriva niciuneia dintre religii, ci doar impotriva celor care in loc sa pastreze traditia, au transpus-o pe hartie cu creionul Si anume la ce ma refer? La inceput , religia tinea de domeniul "traditional" si se trasmitea pe cale orala, pana nu de mult cand mai marii traducatori au inceput a-i da sens in functie de interesul fiecaruia
In Vechiul Testament de ex se specifica ceva in legatura cu altarele de jertfa .Era interzis ca aceste altare sa fie ridicate din materiale confectionate prin procedee tehnologice.... (Am sa caut citatul si am sa il postez) Probabil inca de pe acele vremuri, "pe la inceputuri" (dupa cum afirmi si tu) religia intentiona interzicerea revolutionarii tehnologiei, a progresului, intocmai pt a pastra o anume identitate sau cultura arhaica
Asta inseamna deopotriva ca religia era o forta manipulatorie cum de altfel si astazi
Daca religia ar fi luat amploare si nu tehnologia, cu siguranta mobilizarea ar fi fost o solutie.. Intre timp se pare ca amundoua s-au folosit una de cealalta , o mana a spalat pe cealalta, si amundoua au spalat obrajii, insa nu in folosul unui viitor linistit ci in folosul interesul existent "la inceputuri"

so,
Nu mai posteaza nimeni? Razz
Back to top
View user's profile Send private message
jolie_jojo
irecuperabila


Joined: 28 Nov 2006
Posts: 5725
Location: La Cuca Macaii :D

PostPosted: Thu May 03, 2007 12:11 pm    Post subject: Reply with quote

Suntem influentati atat de religie cat si de tehnologie! daca influenta religiei ne afecteaza intr-o mai mica masura...tehnologia a devenit indispensabila!
S-a plecat de la o idee si de aici lucrurile au evoluat! Corect...spui Marius, s-a urmarit interesul....diferitelor parti!
_________________
Hai si tu la discutii in cafenea ! intra pe http://cafenea.itbox.ro
Back to top
View user's profile Send private message
jolie_jojo
irecuperabila


Joined: 28 Nov 2006
Posts: 5725
Location: La Cuca Macaii :D

PostPosted: Thu May 03, 2007 12:31 pm    Post subject: Reply with quote

poate sar de la una la alta...dar acum 10 - 15 ani cand s-a pus prima oara problema incalzirii globale.....cei care au incercat sa avertizeze au fost luati peste picior....acum ca gluma se ingroasa nimeni nu mai spune nimic???


Asa...cat despre tutun...eu sunt fumatoare...si deci pt mine stoparea neconditionata a fumatului este un motiv de revolta, cu toate ca sunt constienta de riscurile la care ma expun. A fost alegerea mea ... problema o pun altfel! acum ma dau exemplu pe mine deci....acasa toti ai mei fumeaza, la birou slava domnului la fel...dar am prieteni nefumatori iar cand iesim undeva prefer sa ies afara sau sa ma retrag intr-un loc mai ferit, astfel incat ei sa nu fie nevoiti sa 'pipeze' alaturi de mine! O fac din bun simt So ...nefumatorii striga '' stop fumatul'' iar fumatorii spun ''ce bah???'' Wink
_________________
Hai si tu la discutii in cafenea ! intra pe http://cafenea.itbox.ro
Back to top
View user's profile Send private message
Anne
diamond member
diamond member


Joined: 18 Jun 2005
Posts: 1420
Location: candyworld

PostPosted: Thu May 03, 2007 2:07 pm    Post subject: Re: Viata- in pericol? Reply with quote

marius wrote:
7.Sresul (social, profesional, familiar, emotional ..in toate formele sale) afecteaza si imbolnaveste organismul, uneori slabind imunitatea si provocand moartea?

8.Fumatul, provoaca moarte atat in randul fumatorilor (in mod direct) cat si in randul nefumatorilor (uneori copii), iar actiunile de prevenire nu trebuiesc sa fie :interzicerea fumatului in institutiile publice, ci stoparea neconditionata a acestuia ?

9.Religia a fost conceputa pt a servi ca mijloc de manipulare a maselor iar Zeii sunt concepte spirituale?

10.Sua vor ataca Iranul, Razboiul Sfant va lua amploare, proliferarea armelor de distrugere in masa nu va fi stopata ci va lua amploare?

Adevarat sau fals?

Cati dintre noi constientizam pericolul care se apropie cu pasi marunti dar repezi??
Care este pozitia voastra fata de acest sistem din care facem parte , il analizam si acceptam?
Participam ca partasi la distrugerea universului, a viitorului omenirii , sau suntem victime ale unei perpetuari neconditionate fata de care nu putem sa ne exprimam consimtamantul???


intrebarea 7 nu e adevarata ..
am observat ca de ce tehnologia e mai avansata de ce se gasesc mai multe boli si nu pt ca ele ar exista .. dar mi se pare ca secolul asta creeaza mai intai un medicament si dupa gaseste o boala ce s`ar putea vindeca cu acesta Rolling Eyes

da, fumatul provoaca moartea .. dar nu cred ca e un factor de risc atat de important .. sunt altele mai vitale ce nu sunt luate in consideratie .
atatia fumatori mor .. calcati de masina Rolling Eyes

religia nu a fost conceputa ca un mijloc de manipulare ..asta a devenit

pericolul in constientizam cu totii .. dar nu vad ce putem cu adevarat sa facem .. sa ne lamentam ? pt ca oricum de schimbat nu putem sa schimbam nimic .. asta e secolul in care traim si daca nu inaintam cu aceeasi viteza si nu ne supunem acelorasi concepte o sa fim striviti , calcati in picioare..
il constientizam in masura in care constientizam moartea .. stiu ca voi muri dar este o perspectiva indepartata si pe cat de real pe atat de neverosimila in clipa asta ..

ciclul asta de viata se va autodistruge pana in 2100 ..
sper mai devreme caci vreau sa prind sf lumii ..
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
tuffgirl
can't touch this


Joined: 10 Feb 2005
Posts: 4571
Location: ;)

PostPosted: Fri May 04, 2007 4:03 am    Post subject: Reply with quote

Eu zic ca 7 e foarte adevarata, stresul ucide, in average barbatii la varsta de 40 de ani + sunt cei mai in pericol de a face infarct cardiac. Suntem stresatii din cauza muncii , din cauza facturilor, din cauza familiei din atatea cauze de facem overload la creier. In loc ca , creierul sa faca "scanurile" organismului necesare, shi sa vindece pe cale naturala problemele minore care ne bantuie pe fiecare, e prea ocupat cu stresul... shi de aici incepe o avalansha de probleme cand tu in loc sa stai in pat sub plapuma bei un ceai cald shi transpiri raceala afara din tine, trebuie sa iei pastile cu pumnul ca de, seriviciul e mai important pentru ca am facturi... sau fiind stresat, mananci tot ce apuci fara sa te mai uiti ce pui in gura shi devi obez peste noapte... care duce la marirea colesterolului, diabet, slabirea inimi. Pot sa stau aici toata noaptea shi sa enumar cate probleme se ivesc din cauza stresului.
Marius agreez cu tine la punctul 5, intradevar "avansurile" agriculturale shi mirodeniile sintetice nu sunt cele mai bune alegeri in inaintarea stiintifica, consumate pentru o periada indelungata shi acestea "ajuta" la distrugerea organismului. La fel shi cele enumerate de tine.
Eu cand am citit prima data ma gandeam la developarea calculatoarelor sau laserelor care ajuta la operatii foarte delicate cum ar fii creier sau ochi ma gandeam la acest gen de technologie, care ajuta cu adevarat.

La punctul 8 stoparea neconditionata a fumatului nu este posibila pentru ca fumatul, la fel ca drogurie shi la fel ca alcoholul , este o adictie. Nu toata lumea este in deplin control shi poate sa dicteze propriului corp ce sa faca.
Din nefericire in afara nicotinei naturale din tutun se mai adauga shi alte chimicale care progreseaza adictia la punctul unde nu mai ai o alegere.
_________________
Those who wish to appear wise among fools, among the wise seem foolish.

- Quintilian, De Institutione Oratoria
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Fri May 04, 2007 8:49 am    Post subject: Re: Viata- in pericol? Reply with quote

Quote:
intrebarea 7 nu e adevarata ..
Precum spunea si Tuff ,sau mai rau precum vali (boala secolului Smile ) stresul conduce la compromiterea sanatatii si imbolnavire a organismului Wink
Quote:
da, fumatul provoaca moartea .. dar nu cred ca e un factor de risc atat de important .. sunt altele mai vitale ce nu sunt luate in consideratie .
Nici nu am spus ca este cel mai vital
Fumatul insa, este unul dintre factorii pe care putem sa il evitam atata vreme cat suntem intentionati sa traim (vezi vointa ta de a trai la primul subiect cu cele 10 motive Wink )
Quote:
atatia fumatori mor .. calcati de masina Rolling Eyes
Si tot atatia posesori de permis auto sufera de infectii, boli p**a, cardiovasculare...etc etc produse in urma consumului de tabac
Insa diferenta dintre acest citat al tau, stii care este?
Accidentele sunt produse neintentionat sau nepremeditat, datorita neglijentei sau nerespectarii anumitor legi de circulatie prevazute in articolele de lege (legi internationale), pe cand prevenirea cancerului p**a provocat de fumat (un mic ex) nu este stipulata in nici un articol de lege .....
Tansportul reprezinta este o actiune indispensabila, pe cand fumatul este un moft pe cat de stupid pe atat de nociv
Pentru prevenirea accidentelor s-au abrogat legi aspre, pe cand pt prevenirea fumatului..... nimic ( deoarece Membrii Consiliilor Internationale sunt si ei fumatori LOL LOL )
Quote:
religia nu a fost conceputa ca un mijloc de manipulare ..asta a devenit
Asta chiar as dori sa dezvoltam....
Cum si in ce scop a fost conceputa religia? Smile
Quote:
asta e secolul in care traim si daca nu inaintam cu aceeasi viteza si nu ne supunem acelorasi concepte o sa fim striviti , calcati in picioare..
Mi-a placut, chiar daca scoate in evidenta egoismul din noi
Quote:
il constientizam in masura in care constientizam moartea .. stiu ca voi muri dar este o perspectiva indepartata si pe cat de real pe atat de neverosimila in clipa asta ..
Ca tot am discutat despre fumat si fumatori, esti de acord ca exista posibilitatea ca abandonand tigarile sa prelungim catusi de putin perspectiva? Lasatul fumatului in cazul in care dorim o viata pana la batraneti poate fi chiar verosimil ....
Quote:
sper mai devreme caci vreau sa prind sf lumii ..
Sf lumii vine odata cu moartea, corect????
Tu vrei sa traiesti sau sa mori?
Back to top
View user's profile Send private message
jolie_jojo
irecuperabila


Joined: 28 Nov 2006
Posts: 5725
Location: La Cuca Macaii :D

PostPosted: Fri May 04, 2007 9:49 am    Post subject: Reply with quote

ok Religie:
Eu nu imi amintesc ca in Biblie sa fie specificat un drum de urmat pt crearea crestinismului....sau al bisericii ca 'institutie publica'. aici s-a ajuns!
La inceput nu orice adunare de credinciosi se numea biserica...

Acum...unii conducatori manipuleaza fara scrupule sentimentul religios...urmarind propriile interese!
_________________
Hai si tu la discutii in cafenea ! intra pe http://cafenea.itbox.ro
Back to top
View user's profile Send private message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Fri May 04, 2007 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

anne wrote:
religia nu a fost conceputa ca un mijloc de manipulare ..asta a devenit

jojo wrote:
Eu nu imi amintesc ca in Biblie sa fie specificat un drum de urmat pt crearea crestinismului....sau al bisericii ca 'institutie publica'. aici s-a ajuns!
La inceput nu orice adunare de credinciosi se numea biserica...

Acum...unii conducatori manipuleaza fara scrupule sentimentul religios...urmarind propriile interese

In aceste cazuri ...cum ramane cu existenta lui D-zeu??
D-zeu este un manipulator?
Back to top
View user's profile Send private message
jolie_jojo
irecuperabila


Joined: 28 Nov 2006
Posts: 5725
Location: La Cuca Macaii :D

PostPosted: Fri May 04, 2007 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

Nu ma gandeam ca dumnezeu ar fi un manipulator!!!!

Cei ce spun '' faceti aia in numele domnului'' aceia manipuleaza!
Chiar si atunci cand esti sfatuit sa te rogi...''roaga-te pt ca numai astfel vei fi mantuit'' etc etc ...nu este si asta o aorecare forma de manipulare??
Sper ca vorbim de religie in general si nu numai de crestinism nu?
Un exemplu mai puternic de manipulare ar fi Islamul...poftim!
_________________
Hai si tu la discutii in cafenea ! intra pe http://cafenea.itbox.ro
Back to top
View user's profile Send private message
Anne
diamond member
diamond member


Joined: 18 Jun 2005
Posts: 1420
Location: candyworld

PostPosted: Fri May 04, 2007 4:14 pm    Post subject: Re: Viata- in pericol? Reply with quote

marius wrote:
Sf lumii vine odata cu moartea, corect????
Tu vrei sa traiesti sau sa mori?


sfrasitul lumii mele vine o data cu moartea insa nu SFARSITUL LUMII ..
eu nu vreau ca moartea mea sa fie un fapt divers .. vreau ca moartea mea sa fie simultana cu moartea totala .. a ta , a vecinului .. sa murim toti .. sa vad aceea clipa .. indiferent cat de scurta , cat de brutala sau dureroasa este aceasta ultima imagine , as vrea sa mor la sfarsitul lumii, chiar daca e maine. daca mi s-ar da posibilitatea sa aleg intre a muri o data cu lumea sau a trai 100 de ani intr`un alt timp .. as alege prima varianta . nu`ti dai seama ce sansa avem ? sa fim martorii unei realitati unice , unei realitati ce a fost presupusa de atatia oameni de atata timp , noi avem chiar sansa sa vedem cate din presupunerile acelea sunt adevarate si cate pure fictiuni , sa vedem cum se sfarseste .. mi se pare ceva .. nush .. nici nu pot sa descriu in cuvinte , exuberant ..

Quote:
In aceste cazuri ...cum ramane cu existenta lui D-zeu??
D-zeu este un manipulator?


D`zeu ? adica conceptul de acum ? da .. dupa mine este o 'persoana' narcisista si manipulatoare , un tiran si un judecator crud ..
la inceput credinta nu era un concept atat de complex .. credinta a aparut din nevoie .. si din nestiinta omului .. cine putea sa dea fulgere decat un zeu al cerului .. cine putea da furtuni pe mare decat un zeu al apei ..
credinta a aparut din frica si nevoie de protectie ..

Quote:
asta e secolul in care traim si daca nu inaintam cu aceeasi viteza si nu ne supunem acelorasi concepte o sa fim striviti , calcati in picioare..
Mi-a placut, chiar daca scoate in evidenta egoismul din noi


progresam si uitam sa fim fericiti..
ingropam bucurii intr-o mare de biti
nu te mai poti ascunde..esti mult prea conectat
nu mai poti sa fii singur...esti identificat
nu mai poti sa refuzi..nu te lasa sa crezi...
te invata sa-ti cauti iubirea pe net
viata este viteza..
nu mai poti sa te-opresti!
te strivesc cei din urma daca incetinesti!
cineva sa opreaca invazia de biti!
cineva sa ne faca din nou fericiti
..


Quote:
Si tot atatia posesori de permis auto sufera de infectii, boli p**a, cardiovasculare...etc etc produse in urma consumului de tabac
Insa diferenta dintre acest citat al tau, stii care este?
Accidentele sunt produse neintentionat sau nepremeditat, datorita neglijentei sau nerespectarii anumitor legi de circulatie prevazute in articolele de lege (legi internationale), pe cand prevenirea cancerului p**a provocat de fumat (un mic ex) nu este stipulata in nici un articol de lege .....
Tansportul reprezinta este o actiune indispensabila, pe cand fumatul este un moft pe cat de stupid pe atat de nociv
Pentru prevenirea accidentelor s-au abrogat legi aspre, pe cand pt prevenirea fumatului..... nimic ( deoarece Membrii Consiliilor Internationale sunt si ei fumatori )


stiu care este diferenta dar vroiam sa evidentiez ca nu tutunul este marele defect al societatii .. asta ar trebui sa fie printre ultimele griji si pana la urma nici macar nu e o grija .. de ce nu as fuma ? de ce nu as bea ? sunt destul de matura ca sa nu dau socoteala nimanui pt ceea ce fac , nu vad de ce mi s-ar impune sa nu fumez , e moftul meu , e viata mea .. atat este sigur al meu si pot sa o distrug sau sa o inalt asa cum vreau , nu sunt obligata sa ma supun niciunei reguli atata timp cat nu ranesc pe nimeni .. si sa nu imi vbesti acum de fumatul pasiv ca nu este atat de grav pe cat se spune .. si daca sa zicem ca e .. fumez in aer liber , singura .. dar alcool pot sa imi torn si in cap , de ce nu as bea ?
nu vad pana la urma de ce se face atata caz pe tema tutunului .. eu fumez constienta , consum alcool constienta .. de ce nu ?
sunt de acord sa nu se dea acestea minorilor .. dar de la 18 ani in colo este treaba mea ce fac cu viata
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Societate All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting