Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

Islam-religia pacii!
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Credinta
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Sun Dec 28, 2003 11:01 am    Post subject: Islam-religia pacii! Reply with quote

am auzit de multe ori spunandu-se despre islam ca este religia pacii. Dar este oare adevarat?
Inca din vremuri indepartate , spune istoria, mii si mii de crestini au fost la inceput convertiti, apoi, conform dictatelor religioase rigide islamice, fortati sa sufere mutilarea sexuala a preputului sau a clitorisului (cu cutitul de bucatarie sau cu lama de ras) pentru a-i islamiza conform standardelor musulmane; apoi inrobiti capeteniei lor musulmane.!
Nu de mult, Times au relatat despre musulmanii din Indonezia care forteaza crestinii din toate denominatiunile sa se converteasca la islam sau daca nu risca sa fie injunghiati.!
Toate aceastea denota o trista mostenire islamica a uciderii, terorii, minciunii si spalarii creierului pentru a-si duce mai departe cauza de convertire si subjugare globala ? ceea ce ei numesc ?lupta personala? ..sau. ,,jihadul''
Iata inca cateva aspecte care contrazic religia pacii:
In Algeria-lupta apriga dintre fundamentalisti islamici si fortele guvernamentale;
In Nigeria-razboi civil al musulmanilor impotriva crestinilor;
.Kenya- partidul islamic a declarat ?razboi ?sfant? guvernului;
.Turcia -guvernul musulman este pus in incurcatura de catre partidul islamic Refah;
.Sudan-razboi civilb intre musulmanii din nord si crestinii din sud;
.razboiul dintre musulmanii din Eritrea si crestinii din Etiopia;
.Rezultatul luptei dintre musulmanii azerbaigieni si crestinii armeni a fost de zeci de mii de victime.
.Armenia a fost micsorata de catre musulmani prin castigarea si retrocedarea teritoriului;
.distrugerea a 107 biserici si manastiri, atat antice cat si moderne apartinand Serbiei, au ca autori aceeasi musulmani ;
.Republicile musulmane Cecenia, Daghestan, Turkmenistan, Tadjikistan si Uzbekistan au aprins insurectia impotriva regimului ortodox rus, iar pana in 2050 Rusia va fi fortata de catre invadatorii islamici sa se retraga din Asia Centrala;
.Indonezienii musulmani au declansat un razboi violent impotriva crestinilor.
. Malaiezia este o bomba gata sa explodeze intre musulmani si minoritatile chineze si indiene , deci nu doar impotriva crestinitatii!
. Hindusii din India au avut de a face cu ?sabia islamului? si au fost chiar arsi de vii pentru ca au refuzat acceptarea islamului.
Daca mai aveti rabdare eu inca mai pot enumera lol
Din nefericire multi nu sunt avertizati de filozofia ucigasa a islamului, sau ei o gasesc prea monstruoasa pentru a putea fi crezuta. Aceasta este asa-zisa religie a pacii la care multi se feresc sa ia atitudine.
Ministrul apararii francez a declarat ca nu trebuie declansat un razboi impotriva islamului, ci impotriva atentatorilor. Dar jihadul lor pe ce se bazeaza, nu pe islam? De ce se feresc oamenii politici sa critice islamul? De ce Bush spune ca se duce o lupta impotriva celor ce au pervertit islamul si nu impotriva islamului? Nu islamul i-a pervertit in criminali?
Este islamul o religie a pacii atunci cind ei lupta impotriva
guvernului, cum am vazut mai sus, ducand la anarhie, razboi si foamete? Este islamul o religie a pacii atunci cind ucide si terorizeaza populatia care nu le impartaseste crezurile ?
este islamul o religie a pacii atunci cand fanii (fanatizati) devin luptatori kamikaze?
Stie oare Michael Jackson toate astea??? E religia apacii sau a razboiului?
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Mon Jan 26, 2004 10:20 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Sute de mii de credinciosi musulmani se aduna, ?n aceste zile, la Mecca, pentru pelerinajul sf?nt, care are loc ?n fiecare an.
Printre credinciosi se vor afla si 32.000 de cetateni irakieni, care au fost alesi, prin tragere la sorti, pentru acest prim pelerinaj dupa caderea lui Saddam
Autoritatile saudite au insistat ca HAJ sa fie doar un ritual religios, dar credinciosii islamici l-au folosit, ?n ultimii ani, pentru a da fr?u liber m?niei ?mpotriva Occidentului. Guvernul de la Ryiad se teme de noi atentate ale militantilor islamisti care s-ar putea infiltra printre pelerinii de la Mecca.
Back to top
View user's profile Send private message
tinagaby
junior
junior


Joined: 16 Feb 2005
Posts: 2
Location: Israel

PostPosted: Thu Feb 17, 2005 12:04 am    Post subject: Oare... voi stiti? Reply with quote

Probabil ca sunt cea mai in masura sa dau un post replay la tema asta ... locuiesc in Israel... ce vreau sa spun cu asta ?!... ca in mare cam stiu despre ce e vorba , in adevar islamul este o releigie a pacii, problema insa este interpretarea coranului de aici sunt multe dispute si asa cum lumea crestina e impartita in multitudinea de religii de care stim cu totii , tot asha si lumea musulmana e impartita in doua mari categorii shiitzii si sunitii , o parte din aceshtia fiind extrem de violentzi si zeloshi ! Eu am amici si prieteni arabi musulmani si is mai buni si mai curati la suflet ca multi crestini! Diferenta exeista totusi in strictetzea cu care isi tin ei legea ! Rugaciuni de 5 ori pe zi , citirea Coranului.... si multe altele !
Islamul este o religie a pacii atata timp cat credinciosul musulman aplica Coranul asha cum e fara al interpreta !( Io-s crestina multumesc lui Dumnezeu !)
_________________
Bani nu aduc fericire da o intretzin!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Fri Feb 18, 2005 2:34 pm    Post subject: Reply with quote

tina,
mai intai ca Islamul nu se imparte doar in 2 mari categorii......
Apoi ca in Israel nu ai cum sa ii imparti pe islamici in acele doua categorii.... deoarece sunt 3 mari si alte cateva marunte
Apoi ca sunii nu au nici o legatura cu siitii pe teritoriile israeliene
Apoi ca siiti gasesti in mare parte in teritorii si nu pe intreg teritoriul tarii
Apoi ca , daca am spus islam -religia pacii..nu m-am referit la arabi crestini , musulmani, druzi, beduini sau mai stiu eu care, ci la acei siiti si o categorie a sunilor de pe urma carora cu siguranta ai vazut si tu retrospective sau consecintele atentatelor locale de acolo de unde esti
Apoi ca nu m-am referit doar la islamicii din Israel, ci de pe intreg cuprinsul mapamondului, deci nu cred ca ar fi corect sa ii caracterizezi doar in functie de acei catva prieteni arabi sufletisti si religiosi de care amintesti
Apoi ... cu siguranta ca nu am categorizat pe toti musulmanii ca fiind persoane adepte razboiaielor.... (vezi Turcia, care cu siguranta nu se compara cu acelasi ideal siit)
Apoi ca sunii nu ai cum sa ii cunosti din moment ce pe acestia ii gasesti la granita cu Siria in special



So,

Deci sa revin!
Back to top
View user's profile Send private message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Fri Feb 18, 2005 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

am revenit! Razz
Tina,
Ce alta religie lupta si masacreaza in numele unui idol sau martir precum siitii?
Cum poate accepta Islamul o asemenea ramura, categorie a propriei intregiri?
Cum poate accepta Islamul ca siitii sa ucida in numele "idolului", din moment ce Coranul spune clar "sa nu ucizi"???
Crezi ca siitii din Irak au o scuza pt crimele comise , rapirile si executarile si decapitarile care inca nu incetat???
Quote:
Islamul este o religie a pacii atata timp cat credinciosul musulman aplica Coranul asha cum e fara al interpreta !(
Si siitii respecta Coranul iar decapitarile in numele lui Ali nu sunt rezultatele unei atmosfere de pace!
Quote:
Io-s crestina multumesc lui Dumnezeu !)

DC adica multumesti pt ca esti crestina?
Daca erai de alta religie nu ai fi multumit sau nu ai fi fost multumita?
Sau ai multumit deoarece religia crestina nu iti impune sa o respecti cu strictete????
Back to top
View user's profile Send private message
Airman04061969
Big Diamond


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 2396
Location: Addison (Texas)

PostPosted: Fri Feb 18, 2005 3:16 pm    Post subject: Reply with quote

Ei lasa, Marius, ca nici cu sunitii nu mi-e rusine ! Uita-te ce fac in Irak, prin atentate cu bombe ! Si-apoi, daca mi-aduc bine aminte nici noi, crestinii, n-am fost prea iertatori (vezi Inchizitia sau cotropirea lacaselor de cult greco-catolice de catre ortodocsi). Cred ca tine de gradul de evolutie al populatiei: noi, crestinii, am intrat in secolul 21, musulmanii au ramas inca in secolul 9. Le mai trebuie vreo mie de ani ca sa devina civilizati asa ca aveti putintica rabdare, stimabililor !
_________________
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Fri Feb 18, 2005 3:31 pm    Post subject: Reply with quote

Tocmai bogdane,
Siitii si sunitii, acele importante categorii de care amintea tina mai sus, sunt categorii a caror adepti astazi se numesc kamikaze, calai( vezi decapitarile), teroristi ...etc etc...
Majoritatea atentatele acestor adepti, au fost facute in numele "idolului lor", uneori Mohamed,alteoriAli.... etc, sau ale religiei Islamului!
Tu cum percepi ca astazi.... in acest secol..., sa ucidem in numele lui Isus sau D-zeu????
Ce fel de religie este aceasta care permite sa i-se imprumute "onoarea"??
Ce ideal are acest Coran din moment ce a permis sa fie divizat intr-atatea secte?
Nici cu Biblia , Vechiul sau Noul Testament nu mi-e rusine,...dar deocamdata nu au permis nici unei secte sa ucida in numele Domnului sau Fiului.......
Back to top
View user's profile Send private message
Airman04061969
Big Diamond


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 2396
Location: Addison (Texas)

PostPosted: Fri Feb 18, 2005 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

Auzi, Marius, dar de cavalerii Ordinului Sfantului Templu (aka templieri), ai uitat ?
_________________
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
RAHILA
membru
membru


Joined: 23 Mar 2005
Posts: 32

PostPosted: Fri Mar 25, 2005 5:16 pm    Post subject: Reply with quote

Atat Crestinismul cat si Islamul au multime de secte. Eu consider ca nu trebuie condamnata intreaga religie pentru ce fac partile lor "componente". Consider ca lumea Ortodoxa nu trebuie sa fie condamnata si nici sa raspunda pentru ce au facut Catolicii in istorie. Cat despre Islam, musulmanii considera oameni doar pe musulmani, iar pentru ca ucid sau fac rau celorlalti nu e pacat prin definitie; ce nu e musulman e animal, iar a ucide un animal nu e pacat ( dupa capul lor). Desi in Crestinism a ucide un animal fara scop ( aparare sau pentru a-l manca) este pacat.
Back to top
View user's profile Send private message
Vania
junior
junior


Joined: 26 Mar 2005
Posts: 3

PostPosted: Sat Mar 26, 2005 2:05 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Atat Crestinismul cat si Islamul au multime de secte. Eu consider ca nu trebuie condamnata intreaga religie pentru ce fac partile lor "componente".


Nici macar pentru perioada dinaintea separarii?? Rolling Eyes

Quote:
Consider ca lumea Ortodoxa nu trebuie sa fie condamnata si nici sa raspunda pentru ce au facut Catolicii in istorie.


Pai nu, he, he, e suficient sa raspunda pentru ce-au facut ei: pogroame, de exemplu . . . . sau sa raspunda pentru ce "oamenii lui Dumnezeu" si "aparatorii moralei", au detinut si exploatat sclavi timp de mai bine de 500 de ani (robii m?nastiresti, sclavi tigani exploatati de baietii in sutana); de ce au fost ei cei mai mari exploatatori ai taranilor si poporului rom?n, biserica detinand pana la legea secularizarii infaptuita de Domnul Cuza, un sfert din suprafata tarii!!!!, aceasta fiind boierul-boierilor si ciocoiul-ciocoilor.
Apoi cum ziceam, nici nu trebuie ca ortodocsii sa raspunda pentru faptele m?rsave ale catolicilor, e suficient sa raspunda pentru faptele petrecute in perioada in care biserica crestina era una, adica pana in 1054. Si are o gramada de raspuns, la acuzatii grave: omorarea membrilor celorlalte culte, distrugerea lacasurilor de cult ale acestora, interzicerea renuntarii la crestinism (intoleranta religioasa, asa cum spune si Biblia), interzicerea Jocurilor Olimpice, inchiderea scolilor de filozofie, omorarea si terorizarea invatatilor, arderea cartilor si haituirea propriilor lor semeni si partasi intru credinta in Isus, anume a "ereticilor".
Eh, se aduna ceva-ceva! Twisted Evil

Quote:
Cat despre Islam, musulmanii considera oameni doar pe musulmani, iar pentru ca ucid sau fac rau celorlalti nu e pacat prin definitie; ce nu e musulman e animal, iar a ucide un animal nu e pacat ( dupa capul lor). Desi in Crestinism a ucide un animal fara scop ( aparare sau pentru a-l manca) este pacat.


In parte, cand te referi la islam, ai dreptate. Cand afirmi insa ca crestinismul spune ca e un pacat a omori un animal pentru alt scop decat haleala sau apararea, eu unul cred ca e cam discutabila o astfel de pozitie: Biblia, afirma prin pasaje lungi ale Vechiului Testament, cum, cand si de cate ori sa omori animale pentru sacrificiu adus pe altar zeului acestei religii, una numita "Dumnezeu".
Back to top
View user's profile Send private message
RAHILA
membru
membru


Joined: 23 Mar 2005
Posts: 32

PostPosted: Mon Mar 28, 2005 10:15 am    Post subject: Reply with quote

separatiile dinte ortodocsi si catolici (ideologic, religios, administrativ,...) au inceput din primele secole ale crestinismului, dar nu a existat un act care sa ateste asta, pentru ca s-a incercat o unire a tuturor crestinilor si indreptarea relelor, dar nu fu cu putiinta. Tocmai pt ca s-a accentuat diferenta dintre cele doua Biserici, si nu se mai gasea compatibilitate intre ele si era greu sa vorbesti de fapte diferite ale aceleiasi Biserici Crestine a fost nevoie sa se rezolve treaba si in hartii. Dar actul savarsit la 1054 nu a schimbat mare lucru. Schimbarile se facusera de-a lungul timpului, si timpul e cel care le sedimenteaza mereu.
Back to top
View user's profile Send private message
RAHILA
membru
membru


Joined: 23 Mar 2005
Posts: 32

PostPosted: Mon Mar 28, 2005 10:25 am    Post subject: Reply with quote

In ceea ce priveste averile manastiresti mai citeste istoria si afla de unde veneau. Iar daca au existat abuzuri asta nu caracterizeaza Biserica Ortodoxa decat zonal, nu-i este definitoriu ca religie. Unde exista oameni se fac greseli, fie ca sunt parlamentari, tigani, chinezi, .... popi. Toti au aceeasi fire cazuta a omului din Rai care a gresit. Nu sa-i judecam e menirea noastra, ci sa ne indreptam pe noi insine si pe aproapele nostru cu blandetea lui Hristos.
Iar despre sacrificarea animalelor in VT citeste cu atentie: erau rareori arderi de tot, numai la sarbatori anuale sau foarte importante. De regula la jertfe se aducea doar grasimea animalului, carnea fiind spre hrana. Iar jertfa se aducea pt. Cel Suprem ca multumire pt. turmele mari si roadele multe si toate binecuvantarile de la Dumnezeu. Nu cred ca se poate vorbi de cruzime aici. Mai crud e cant suparam pe cei dragi noua si-i mai lasam si cateva zile cu amaraciunea in suflet; asta zic eu ca e crima fara cadavru, pt. care legea umana nu are pedepse si nici noi scuze de ajuns.
Back to top
View user's profile Send private message
RAHILA
membru
membru


Joined: 23 Mar 2005
Posts: 32

PostPosted: Mon Mar 28, 2005 10:26 am    Post subject: Reply with quote

dar despre religiile care au adus si poate mai aduc jertfe umane ce zici?
Back to top
View user's profile Send private message
Riverdance
gold member
gold member


Joined: 31 Mar 2005
Posts: 436

PostPosted: Thu Mar 31, 2005 2:48 pm    Post subject: Reply with quote

Subiectul initial era daca isalmaul era o religie a pacii....

Ma frapeaza un anumit lucru: cam in toate mariler religii - iudaism, crestinism, islamism, induism si budism - mai putin ultimele doua, dar nu cu mult, credinat in Dumnezeu a dus la in-toleranta, condamanri, ucideri, etc. E ca si cum religia inseamna neaparat intoleranta fata de alti oameni, lipsa automat a alteritatii. E ca si cum religia este foarte strans legate de moarte.

Sa nu uitam referitor la Vechiul Testam - marile razboaie care poorul ales le-a dus in numele lui Yahve si cat de multe scene de razboi, de moarte, de ucidere inutila exista si sin paginile acestui testament!

E nostim ca Noul Testam nu incurajeaza la intoleanta sau la ucideri, ba dimpotriva , si totusi fie catolici, cat si si ortodocsi, protstanti au promovat la azboaie sfainte, la intoleranta, etc de numai. Una e deci mesajul biblic sau ssacru si alta e trairea sau interpretarea lui.

In ceea ce priveste islamul ...este interesant un anumit lucru. exista dela icneputul primelor pagini ale Coranului o idee centrala impotriva ne-credinciosilor. Iar in ceea ce priveste istoria, nu e de mirare daca deja Mahomed a dus primul razboi impotriva orasului Mecca tocmai pt a impune noua religie. Islamul s-a nascut oarecum si a continuat prin razboaie. De fapt razboiul, intoleranta a devenit ceva constant, dincolo de faptul daca se gaseste argumentat in Coran sau nu.

Un iman din Londra a spus acum cateva saptamani , 'nu toti musulmani sunt teroristi, insa toti aceia care fac atentate, care sunt teroristi sunt musulmani'....

Si eu ma gasesc momentan in Israel.....ins adepinde und ene aflam in Israel...deoarece sunt arabi musulmani care nu au probleme cu evreii, isna sunt musulamni care sunt nervosii pe ebrei si i-ar nimici. oricum in acest caz se amesteca si ratiuni politice.
_________________
'Oh spread your wings
Before they fall apart
Home is where the hurt is darlin'
Follow your heart.'

Robbie Williams - Spread Your Wings
Back to top
View user's profile Send private message
Aurasmic
membru
membru


Joined: 30 Mar 2005
Posts: 74
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 01, 2005 7:28 am    Post subject: Reply with quote

Riverdance wrote:


Un iman din Londra a spus acum cateva saptamani , 'nu toti musulmani sunt teroristi, insa toti aceia care fac atentate, care sunt teroristi sunt musulmani'....



Parerea lui ! Eu am lucrat destul de mult cu musulmani si vreau sa-ti spun ca sunt cei mai mari idioti ai lumii ! N-as merge pana intr-acolo incat sa-i bombardez (ca stim noi cine ! LOL ) dar i-as prefera cat mai la distanta ! Nu vrei sa stii ce atitudine au fata de femei ! Te considera o gaura (de fapt mai multe, tinand cont ca pentru ei intre gura si fund nu e nici o diferenta !!!) care n-are nici macar dreptul sa-si exprime opinia ! Asa ca sa-si tina religia si sa si-o bage intr-un loc unde nu ajunge niciodata soarele !
_________________
Da, mai, sunt nevasta-sa lui Airman !
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Credinta All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting