Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

J'INFO TOURS - sau cum sa NU iti petreci vacanta
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Turism & Calatorii
View previous topic :: View next topic  
Author Message
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Wed Aug 10, 2005 2:50 pm    Post subject: J'INFO TOURS - sau cum sa NU iti petreci vacanta Reply with quote

Salutare, dragii mei!
Da, m-am intors din vacanta mult asteptata. .....
Ceea ce vroiam sa va comunic este insa altceva. Intreaga excursie a fost sabotata din primele zile de organizarea defectuoasa a agentiei de turism cu care am plecat, si anume J'INFO TOURS. Cum multe nu se pot face (in afara de alertarea Oficiului pentru Protectia Consumatorului si publicitatea negativa) si cum timpul meu este mult prea pretios ca dupa aceasta zi sa ma mai gandesc la cele intamplate, iata care este povestea PE SCURT (imaginati-va care este versiunea lunga!!!):


Ziua 1- plecam la drum cu un autocar subcontractat (deci nu al agentiei), doi soferi si un ghid. Pana acum toate sunt bune.
Constatam dupa un timp ca aerul conditionat nu prea face fata si ca ne deplasam destul de incet. Punem totul pe seama caldurii si a traficului, radarelor, teama de politie..ma rog, nu lasam sa ne afecteze, mai ales ca deja se formeaza niste bisericute in autocar si atentia este concentrata in cu totul alta parte. Stam in vama 3 ore jum?tate. Lucru relativ normal. Problema apare seara, cand deja lumea este obosita si observa ca se face ora 12 (noaptea) si inca nu am ajuns in Budapesta. Ajungem la ora 1:30 in Budapesta. Timp de 2 (doua) ore jumatate cautam hotelul. Atunci realizam cu disperare ca soferii nostri nu se descurca deloc, ca sunt la prima lor plecare in Italia, ca ghidul vorbeste numai foarte putina engleza, nici de cum o alta limba de interes pt excursie
(maghiara, germana sau italiana), ca ghidul si soferii nutresc o puternica antipatie intre ei, ca soferii sunt reticenti. Turistii devin iritate, nervi, tipete, femei isterici, barbati enervati. Ora 4 ne culcam.

Ziua 2- plecam la ora 7 din hotel. Obositi. Inca enervati dar gandindu-ne ca asta a fost, ghinionul primei seri. Mergem spre Graz, Austria. Ne ratacim in oras. Pierdem vreo 2 ore. Nu mai prindem deschis la nici unul din obiectivele pe care trebuia sa le vizitam. Iesim din Austria cu intarziere, ajungem pe noapte in italia si normal NU gasim hotelul. Se cauta vreo ora, ajungem la ora 4:30 la hotel.

Ziua 3- din nou ora 7 plecarea. Cearcane pana la genunchi, picioare umflate, nervi muuuulti. Ziua merge relativ ok, desi timpul este injumatatit in ceea
ce priveste vizitarea de orase pentru ca autocarul nostru merge cu cel mult 80 la ora. Motivul? Ni se spune ca are limitare de viteza. Spre seara, ora
6, incercand sa plecam din Milano, constatam ca intampinam "mici probleme". Soferii lucreaza putin la el, turistii in bezna totala. Iesim din
Milano si ramanem in camp. Toata noaptea. Bagajele jos, masina pleaca spre a fi gasit un service ca sa fie reparata, oamenii dorm la marginea autostradei,
se dau mii de telefoane (traiasca roamingul turistilor), agentia cu greu gasita la telefon ridica din umeri. Dupa 11 ore de stat in camp apare autocarul
CICA reparat. Agentia, pt a-si corecta greseala, ne acorda o zi in plus (sa se decaleze intreg programul cu o zi, ca sa intra in normal, pt ca era
evident ca nu mai puteam sa ne tinem de programul intial).

De aici deja nu mai reusesc sa imi amintesc care a fost succesiunea evenimentelor. Cert este ca din 2 in 2 zile autocarul a necesitat reparatii sau schimbari de piese (sistemul de ventilatie, electromotorul inlocuit, vreo 3 conducte relativ importanta schimbate). Culmea? Stricarea franelor si faptul ca o zi am mers cu motorina curgand in urma noastra, facand o balta impresionanta in momentul cand stationam, alimentari din benzinarie in benzinarie. Turistii solicita alt autocar, agentia refuza categoric, incee o cearta fantastica, 2 turisti sar la bataie, ghidul are un colaps si nu mai este in stare sa aiba nici o reactie, o femeie lesina de la caldura, o alta incepe sa planga, toata lumea se cearta, suna telefoanele, soferii injura ca la usa cortului, in totautocarul se simte miros de motorina, lumea este ametita la modul propriu. In nici una din seri nu nimenim hotelul. Cand in sfarsit le gasim (toateperiferice, unele neavand aer conditionat, in conditiile unor calduri asa cum am auzit ca au fost si in Romania), orele sunt matinale de-a dreptul(niciodata mai devreme de 1-2 noaptea).

Plecam in insule, ghidul nu se intelege cu soferii si soferii uita sa vina sa ne recupereze. Alte ore de asteptare in port. Ghidul nu se descurca cu limba si negociaza niste preturi pt diverse chestii optionale care jecmanesc pur si simplu turistii, care se revolta. Unii se desprind deja de grup si ne facem program propriu, platindu-ne singuri diverse taxe, ca sa ne asiguram ca nu mai suntem trasi in piept. Alti nervi, alte scandaluri. Si tot asa...timp de 14 zile!!!!!!!!!

Momentul final. Ajungem pe 31 iulie in Budapesta. Deja o zi intarziere. Autocarul are un ultim moment de colaps si se mai strica ceva. Deja nu mai conteaza ce. Turistii se incaiera de-a dreptul. Cu ghidul, cu soferii, intre ei. Se ajunge la formarea unui front comun: se refuza ca a doua zi, pe 1 august, sa se plece spre tara cu acel autocar. Agentia (dupa 50 de telefoane din toate partile), consimte sa gaseasca un autocar pe care sa il
trimita din tara a doua zi si sa aduca turistii acasa. 3 oameni, printre care si eu (obositi, ajunsi la capatul puterilor si avand neaparata nevoie ca pe
2 august sa fim la birou) insistam sa plecam spre tara a doua zi cu autocarul stricat. Asa cum facusem toata Italia, puteam sa ajungem si in tara.
In plus, vroiam sa ma vad in tara, urmand ca de aici, daca se mai intampla ceva, situatia sa fie putin mai usor de controlat. (trenul era o
solutie, adevarat, insa agentia ne-a comunicat ca nu ni se deconteaza sub nici o forma cei 75 de euro pe care i-am fi dat pe bilet). La ora 8
dimineata pe 1 august, 3 oameni si cei doi soferi plecam spre Romania (dupa alte certuri, telefoane, incercari de a convinge tot grupul sa vina, incercari de a linsa ghidul, incercari de a afla cand vine cel de-al doilea autocar si cand am putea sa ajungem in tara daca nu ne riscam viata in continuare cu
autocarul vechi). Stam 8 ore si jumatate in vama romaneasca la Nadlac (ati vazut si voi la televizor ce este pe acolo), autocarul nu face nici un fel de
pb daca mergem cu 50-60 km/ora si ajungem la ora 4:45 am pe data de 2 august la Bucuresti. Ceea ce mi-a dat timp suficient sa ajung acasa, sa fac un
dus, sa imi iau costumul si sa ajung la birou. Ca sa ma laud, ceilalti doi oameni care mai venisera cu mine au coborat in Sebes, asa ca de acolo pana
in Bucuresti am fost adusa de 2 soferi, singura in tot autocarul

Pur informativ, restul turistilor au ajuns in Romania ieri, 2 august, ora 19.00, cu 2 zile intarziere, si stat aproape 30 de ore in asteptarea unui autocar. Concluzia, dragii mei? Am nevoie de concediu de odihna. Vreau sa dorm in urmatoarea saptamana de la ora 8 seara pana dimineata. Am dezvoltat fobie la autocar. Cat despre J'INFOTOURS....mai vedem noi.

Sa auzim de bine, Raluca

P.S. Sunteti liberi (si rugati, de altfel) sa trimiteti si altora pasajele pe care le veti considera interesante ca informatie despre serviciile oferite de
J'INFO TOURS.
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Thu Aug 11, 2005 9:19 am    Post subject: Reply with quote

Cei care ati mai avut intamplari neplacute cu agentii de turism din romania va rog sa le faceti publice.
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Anne
diamond member
diamond member


Joined: 18 Jun 2005
Posts: 1420
Location: candyworld

PostPosted: Fri Aug 12, 2005 1:05 am    Post subject: Reply with quote

deja pe la mijlocul povestii mi se paru ca e un film gen "stan si bran" LOL LOL
e .. o amintire de neuitat de altfel .
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
serbang
junior
junior


Joined: 16 Aug 2005
Posts: 3
Location: Bucuresti/Craiova

PostPosted: Tue Aug 16, 2005 9:48 pm    Post subject: re Reply with quote

interesant e, ca eu cand am intrebat pe la niste agentii despre j'info tours mi s-a spus ca sunt foarte profesionali, si cand am ajuns pe internet, asta este 2-a opinie dea dreptul catastrofala pe care o vad despre dansii.
_________________
2k.ro - motor de cautare / Sistem de rezervari online
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Sweety
Big Diamond


Joined: 14 Aug 2005
Posts: 3200

PostPosted: Sat Aug 27, 2005 9:27 am    Post subject: Reply with quote

hahahahaahaha

lasa mai Mihaitza k nu ai sa uitzi prea curand vacantza asta Rolling Eyes :selemb:

am ras aici rau de tot imaginandu-mi peripetziile tale Wink Wink Wink
_________________
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Back to top
View user's profile Send private message
prichindela
bebe sexy


Joined: 19 Aug 2005
Posts: 602
Location: In You're Soul !!!

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 9:38 am    Post subject: Reply with quote

ghinion pe toata linia Smile
_________________
Shewanna, Te Vom pastra Mereu in Suflet !!!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Sweety
Big Diamond


Joined: 14 Aug 2005
Posts: 3200

PostPosted: Thu Sep 08, 2005 10:34 am    Post subject: Reply with quote

shit happens :oopss: :alcool:
_________________
Oh I wish I was a punk rocker with flowers in my hair
Back to top
View user's profile Send private message
Daniela
Primul post


Joined: 05 Oct 2005
Posts: 1

PostPosted: Wed Oct 05, 2005 10:44 am    Post subject: J'info Reply with quote

Salut!
Primisem pe mail ce ai scris mai sus chiar inainte de a pleca cu J'info. M-am suparat infiorator, mai ales ca pe internet apare ca au castigat o multime de premii.
Eu am fost in excursie in Spania si din fericire am mers cu avionul pana acolo si din Barcelona cu o firma spaniola de autocare.
Per total excursia a fost super (adica ce a tinut de spanioli). Hoteluri extraordinare, mai putin o noapte in Alicante - Hotel Goya- unde mancarea a fost execrabila. Plus negocierea mesei la hotelul din Madrid, unde dimineata am fost nevoiti sa mancam afara "mic dejun continental" (la inceputul lui sept dim este frig in Madrid) in timp ce englezii... aveau mic dejun bufet in interiorul restaurantului, nu pe terasa. Asta banuiesc ca a fost ca sa nu aveam o impresie prea buna despre J'info.
Per ansamblu cazarea a fost buna, chiar foarte buna, dar.....
Ghidul a fost un dezastru (Adrian Demsa mi se pare)Se pare ca meseria lui nu era sa ne insoteasca, ci sa faca plaja pt ca "eu am mai vazut orasul, ma duc la plaja, vizita se face "por libre"". Nu mai zic de excursiile "optionale" obligatorii care sunt facute de ghid in cardasie cu soferul pt ca agentia lasa un spatiu cam de doua zile in care daca s-ar urma traseul descris fara "optionale" ai fi obligat sa-ti petreci zilele respective intr-un hotel din portul comercial al orasului Algeciras (foarte distractiv sa fii fluierat de toti arabii care se pare ca nu mai vazusera decolteuri). Pentru cine nu stie Algeciras este punct de trecere spre Maroc si unul din cele mai mari centre de trafic de droguri. Asa ca nu prea iti arde sa iesi din hotel. Bine, excursiile propuse au fost extraordinare, dar a avut un mod de a pune problema care a dus la adevarate scandaluri in grup.
pana la urma am ajuns sa negociem cu soferul care se pare ca era adevaratul conducator de grup. intai a zis ca nu se poate certa cu ghidul pt ca asta ar implica pana la urma firma lui, dar vorbind cu omul mai vezi si ce-i duce pe unii capul (adica pe ghid). Chiar ghidul zicea "m-am consultat cu J, a zis J". Nu stia omul ca unii stiu spaniola.
In alta ordine de idei, unii din participanti mai fusesera cu J'info (un dezastru) dar stiau ca pe spania au excursii OK, asta pt ca sunt spaniolii OK. Acuma recunosc meritul J'info de a fi ales hoteluri bune, dar in rest nu au grija de excursionisti (nu au aparut la aeroport de ex).
Sorry pentru ameteala, dar cand o sa am timp o sa compun un mail mai logic.
Back to top
View user's profile Send private message
mary_just_me
gold member
gold member


Joined: 25 Jan 2006
Posts: 507
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 01, 2006 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

Shocked ce de peripetii Mihaitza Fire Eyes
numai asha sa-i fi batut pe J'Info Tours hehehe
:jeez:
_________________
I love life!
Back to top
View user's profile Send private message
Coralia
membru
membru


Joined: 26 Apr 2006
Posts: 113

PostPosted: Wed Apr 26, 2006 6:26 pm    Post subject: Reply with quote

Buna.M-am inregistrat doar ca sa va patesc patania mea legata de aceasta firma de tursim J'Info Tours.
Acum 2 ani trebuia sa plecam in Mallorca, toate bune si frumoase ajungem pe aeroport in Timisoara de unde sa luam charterul care venea din Bucuresti spre Mallorca. Era un pic de ceata da nimeni nu avea sa prevesteasca evenimentele ce aveau sa urmeze din cauza neorganizarii acestei firme.Din cauza cetii avionul nu a mai aterizat pe aeroport in Timisoara si a plecat direct spre Mallorca, lasand in aeroport vreo 20 de insi. Nimeni nu stia ce se intampla, nici un reprezentant al firmei nimic.Am incercat sa sunam nimeni nu raspundea la telefon sau aveau telefoanele inchise.Pana la urma in urma unor apeluri la Ministerul Turismului s-a trezit si un reprezentant al acestei firme sa dea ochii cu noi.Cei din aeroport deja nu ne mai suportau, stateam acolo de la samabata seara de la 23 si era deja ora 12-13 duminica. Am plecat frumos inapoi spre casa cu resemnata cu gandul ca vacanta e pe apa sambetei.Intr-un final pe la ora 16 suntem anuntati ca ne asteapta 2 microbuze spre Bucuresti sa luam avionul de acolo.Era totul confuz deoarece deja din zilele de sejur s-au dus si sa strabatem atata drum pentru 5 zile nu avea rost.Bun ni s-a promis prelungirea sejurului cu inca 2 zile ca sa avem sejurul normal pentru cat am platit sau sa plecam sambata viitoare si daca se intampla sa nu aterizeze iar avionul ce faceam? Am decis sa plecam cu cele 2 microbuze (de 3* cum ziceau ei). Scaune incomode, aer conditionat nema + ca soferii erau veniti de pe cursa de Italia si nu s-au odihnit deloc.Intr-un final am ajuns in aeroport in Bucuresti. Acolo 2 tipe ne grabeau ca pierdem avionul ne-a dat un plic si fuga spre avion (mentionez ca 2 persoane desi au facut acest drum nu au primit acele plicuri tot din confuzia lor, au uitat sa-i noteze). Si uite asa un zbor de 2 ore spre Mallorca s-a tranformat intr-un zbor de vreo 12 ore(schimband vreo 3 avioane). Am mers cu curse de linie facand escale si schimband pe avioane.Din cei 20 de insi erau grupuri si grupulete si fiecare avea escala altundeva.
Intr-un final am ajuns in Barcelona unde reprezentantii firmei ne-au oferit un un scurt tur al orasului ca sa ne mai imbuneze.Oricum ce puteai sa mai vezi din acel oras dupa 2 nopti de nesomn si nervi?Trec cele 8 ore destinate orasului Barcelona si ne urcam in avion spre Palma.Un zbor placut de vreo 15 minute.Ajungem in Palma ma gandeam ce ni se mai putea intampla.
Apare ghida...deci nu am cuvinte...cu fusta desirata, urataaaa de numa.Bun trecem si peste asta. Ne anunta ca pt hotelul cutare sunt 4 persoane pe lista cand noi pt acel hotel eram 8. Iara nervi, istericale, plansete.Pana la urma ne-a facut si noua transferul la hotel (unii din turisti in timpul acetui transfer si-au pierdut bagajele). Ajunsi la hotel receptionerul ne spune ca doar 2 persoane au cazare, restul am pierdut cazarea deoarece nu am ajuns la timp. Stau si ma intreb aceasta mirifica firma ce a pazit?Nu a putut sa anunte ca intarziem si ca au fost probleme.Receptionerul ne-a spus ca o noapte ne lasa sa dormim in hotel dar a 2-a zi sa parasim hotelul.Ghida statea ca muta nici engleza nu stia. Ne-a zis ca va rezolva problema dimineata si a plecat.Pana la urma noi care platisem pentru acel hotel am stat de vorba cu receptionerul si i-am explicat cum sta treaba si ne-a facut cazarea.
Au urmat cateva zile de liniste, apoi ziua plecarii.In mod normal tot ghida trebe sa-ti faca transferul inapoi spre aeroport.Ghida de negasit...Au fost persoane care au avut de platit taxi spre aeroport.
Transportul din Bucuresti spre Timisoara iar nu ne-a fost asigurat...iara alti bani de data aceasta pentru tren. La intoarcere unii si-au pierdut bagajele....

Cam asta e patania mea si din cate imi amintesc cu vreo 2 sap inaintea plecarii mele s-a intamplat ceva asemanator cu charterul de pe Timisoara.Serviciile oferite de spanioli intr-adevar au fost de nota 10, dar organizarea firmei lasa de dorit.Dupa ce platesti sute de euro sa mai si patesti ce am patit unii.....
Sincer nu stiu ce premii a putut castiga aceasta firma. In veci nu ma mai duc cu aceasta firma.
Back to top
View user's profile Send private message
fastcojo
Primul post


Joined: 13 May 2006
Posts: 1
Location: Bucharest

PostPosted: Sat May 13, 2006 10:15 pm    Post subject: Reply with quote

Buna!
Din pacate se pare ca nu este nici pe departe singura firma "serioasa" din domeniu.
Si eu m-am inregistrat tot pt patanii turistice: am luat bilet pt Egipt, pt perioada 19-27 aprilie, 4*+, Hurghada, all inclusive, prin ONT Carpati - organizator Kara Travel. Bonus, excursie la piramide.
Mai concret, trebuia sa plecam cu avionul la Cairo, cazare o noapte acolo, apoi sa vizitam piramidele si "institutele" de papirusuri si parfumuri( atentie la ele ca sint mari tepe !!!!!), dupa care tranfer cu autocarul in Hurghada si plaja pina in ultima zi, cind tb. sa luam avionul direct de acolo.
Ce am primit?
Mai intai o aminare de o zi .Plecare 20.04. Ora? 23.35!!!!!!
Sosire Cairo, hotel cel mult 2 stele ( Europa se cheama el!!!!!!), ora 06.00!!!!
Plimbare Cairo- piramide, sfinx, muzeu egiptologie -excelent!!!
Masa prinz? Nimic.
Vizitare "institute" : papirusuri, parfumuri, pielarie- de fapt niste butice ordinare, cu aranjamente la ghizi.
Plecare spre Hurghada: ora 21.00 ( cu acelasi autobuz si unic sofer care ne-au luat de la aeroport si ne-au plimbat toata ziua. Fac aceasta precizare pt ca Hurghada este la 450 km distanta!!!)
Sosire hotel Ali Baba ( excelent, tb. sa recunosc asta) la ora 05.00 ( a doua noapte de 5 stele!!!)
Ultima noapte: am zis ca platisem pina pe 28.04! Da, dar pe 28.04, la ora 07.35 eram pe Otopeni!
Cum?
Pe 27, la ora 15.00 am fost ridicati de la hotel, iar pe la ora 22.00 azvirliti intr-un "mall " ( mai jegos decit un wc public) din Cairo, unde ar fi trebuit sa petrecem vreo 3 ore pina la transferul spre aeroport.Noroc ca am facut galagie, si am fost luati si azvirliti din nou, de data asta in aeroport, loc in care ne-am mai petrecut inca o noapte de 5 stele.

Am uitat sa spun ca o parte a grupului a avut si croaziera pe NIl. Ei bine, ei au mai pierdut o noapte in plus , in tren. Plus vasul....


Asa ca asta le este tactica: platesti cazari iar ei te tin pe drumuri, prin autobuze de prosta calitate, si mai sari si de prin mese.

Vina este numai a noastra, ca acceptam asa ceva.
PS. Cind am comunicat ghidei romance nemultumirea( de la Kara Travel), mi s-a intors spatele ca si cum nu existam.
Cind am facut acelasi lucru cu unu din ghizii egipteni, a ris de mine.Altul mi-a spus sa-i iau de git pe cei de la Kara Travel, pt ca ei nu au nici o vina.
Ei stiu ca cine se aduna se si asemana.
Iar romanii nostri din grup( multi la fel de multumiti ca si mine)se chinuiau sa completeze chestionare de sondare a satisfactiei: nu stiau daca sa noteze cu excelent, goodsau fair - singurele variante de raspuns acceptate- prestatia platita si primita. Dar erau asa bucurosi ca vin acasa incit au trecut de la bine in sus.No coment.
Back to top
View user's profile Send private message
ignition
junior
junior


Joined: 22 May 2006
Posts: 13

PostPosted: Mon May 22, 2006 5:36 pm    Post subject: Nu tot ce zboara se mananca :) Reply with quote

Stiam ca J'Info tours se ocupa cu transportul contrabandistilor de electronice... cel putin asa era in 1993 pe ruta cu autocarul spre Budapesta cand am fost eu...

De atunci am mai fost si prin alte agentii cu autocarul in excusii reale... Smile

Ghid pt. cei care isi inchipuie ca au facut o mare afacere cu excursiile cele mai ieftine, la majotitatea companiilor Romanesti:
1. Calsificarea autocarului cu stele se face dupa cum urmeaza: fiecare operator isi acorda cate stele doreste... nu prea putine ca-i camion... nu prea multe ca bate la ochi Smile
2. Cei care va asteptati sa aveti aer conditionat, puteti fii fericiti, o sa-l aveti conditionat de cel de afara... mai exact se aduce aer din afara si voua vi se pare mai rece decat cel din autocar.
3. Selectarea personalului (ghizi si soferi) se face dupa criteriul care accepta cel mai mic salariu posibil, calificarea, specializarea, experienta nu sunt importante
4. Chiar daca autocarul este "no smoching" soferul va fi primul care da startul la fumat... deoarece fumatul nu dauneaza grav sanatatii in autocar Smile
5. Pentru securitate in transport, fiecare sofer are un nr. maxim de ore de condus, pt. a nu fi prea obosit. Hei legile sunt facute pt. a fi incalcate... nu-i asa ?
6. Atentia din partea personalului se castiga prin: bacsis (preferat), amenintare (uneori), violenta (in general).
7. Doriti viteza ? O sa o aveti daca soferii se grabesc sa ajunga la destinatie... unii nu vor oprii nici macar pt. nevoiile fiziologice ale pasagerilor...
8. Prea cald in autocar ? Mirosul unor pasageri care nu au descoperit inca sapunul insa sunt familiarizati sa acopere mirosul cu parfumuri cat mai ieftine si tari... va vor distrage atentia.

Cei care doresc calitate au 2 solutii:
1. Avion (exclus low-cost)
2. Autoturism propriu

Poate in viitor va fi si cea navala Smile
Back to top
View user's profile Send private message
titi
junior
junior


Joined: 02 Nov 2006
Posts: 2

PostPosted: Thu Nov 02, 2006 11:20 am    Post subject: Reply with quote

Inseamna ca noi am fost norocosi daca am scapat mai putin stresati (vezi mai jos).

Prin iulie 2006, am achitat integral rezervarea la un ApartHotel din Tenerife (pt 2 adulti si 2 copii) + transportul: TM-BUC-Tenerife-.BUC-TM.

Cu 2 zile inaintea plecarii ni s-a solicitat sa platim inca 3000 si ceva de uero pentru ca al doilea copil avea peste 7 ani; insa pe siteul j'infotours pentru copii intre 2-12 ani pretul era acelasi la Jardin La Caleta (hotelul nostru).

Dupa scandaluri, racnete etc suma a scazut la vreo 130 de euro; cu amenintarea ca in caz de neplata se anuleaza totul si piedem toti banii.

In contract era scris ca in acest caz trebuia sa fim anuntati cu cel putin 15 zile inainte, in scris, suma pretinsa in plus nu poate fi mai mare de 10% din costul total al pachetului turistic, si se accepta mariri doar in caz de modificare de preturi la transport taxe de statiune etc. Degeaba insa.

Pentru a merge totusi in vacanta, am achitat aceasta suma.

In Tenerife toate excursiile optionale erau la un pret aproape dublu fata de oferta locala.

Avionul pe care am mers, avea scaunele foarte inghesuite, imposibil sa te intinzi sa te odihnesti (am zburat noaptea la ore imposibile, vreo 5.5 ore, plus drumul apoi spre dinspre Timisoara-Bucuresti).

La intoarcere, lucru normal, oricine a depasit 20 kg bagaj la cala a fost taxat (6euro/kg suplimentar). Deci aviz celor in cauza!

Am facut apoi reclamatie (se pare ca sunt foarte multi care au facut la fel) la OPC si ANT.

Cei de la agentia din TM au fost controlati de inspectorul de la ANT si au primit o amenda grasa si notificarea de arestitui sumele pretinse ilegal, insa se pare ca cei de la j'infotours nu se sinchisesc.

De aceea m-am hotarat sa postez si eu pe acest forum si oriunde pot sa avertizez pe cei dornici sa apeleze la aceasta firma...
Back to top
View user's profile Send private message
titi
junior
junior


Joined: 02 Nov 2006
Posts: 2

PostPosted: Thu Nov 02, 2006 11:22 am    Post subject: Reply with quote

Corectie: initial ni s-au cerut vreo 300 si ceva de euro nu 3000 si ceva.
Back to top
View user's profile Send private message
spaima lui nemo
silver member
silver member


Joined: 31 Oct 2006
Posts: 333
Location: Timisoara

PostPosted: Sat Nov 04, 2006 10:47 pm    Post subject: Reply with quote

:oopss:
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Turism & Calatorii All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting