Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

Cercel in limba!
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Mon Nov 03, 2003 4:57 pm    Post subject: Cercel in limba! Reply with quote

In ultima vreme,tot mai multi dn randul celor tineri, au inceput a inzestra corpul cu tot felul de cercei, in buric, sprincene, limba, gurgui,etc..
De ureche nu mai zic, deoarece nu a mai ramas loc nici macar ptr .....
Ce parere avetzi, este oare o revolutionare a cercelului, sau majoritate o fac din simplul fapt ca : "e la moda"
Eu am unul micut in ureche, inca din anii `90, si nu am de gand sa mai adaug la nr. de gauri, dar nici jos nu il voi da!
pe la tot coltul, te impiedici de cercelatzi,care mai de care impletiti, incat ma intreb de ce unii isi fac atat de multe gauri,?????????????
Se mai spune caci perforarea corpului afecteaza imunitatea organismului, iar daca ne-am potrivi la parintzi , atunci..............
voi ce parere avetzi??????
Ultima oara am avut parte de placuta companie a unei pustoaice de 16,5 ani care avea cercelus in ...limba! Sa inebunesti nu alta de ce e in stare un cercel!
Back to top
View user's profile Send private message
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Mon Nov 03, 2003 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

consider ca este liber fiecare sa poarte cercel unde doreste.
nu conteaza ce spun altii, conteaza sa-ti placa tie!

exista si un site in aceasta privinta:
http://www.vanitatea.go.ro/pgid3_site_RO.html

atentie , interzis persoanelor sub 18 ani!
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Mon Nov 03, 2003 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

Binenteles ca fiecare e liber sa si-l infinga unde crede el, dar de ce tocmai in nas si in limba?
Poate ca se afla printre noi si cineva cu asemenea cercel, si poa` sa ne raspunda? De ce a ales tocmai limba ? Oare doar ptr a se evidentia?
Back to top
View user's profile Send private message
FireEyes
Gazda voastra


Joined: 12 May 2003
Posts: 3875
Location: Romania

PostPosted: Mon Nov 03, 2003 11:08 pm    Post subject: Reply with quote

pentru ca acolo ii place lui mai mult sa ii poarte.,
sa nu uitam ca si stramosii nostri purtau cercei in buze sau in nas.
_________________
Mihaita
itbox - Telefoane Mobile - Bancuri - Jocuri - Radio Player
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Emilian
membru
membru


Joined: 13 May 2003
Posts: 72
Location: Bucharest

PostPosted: Mon Nov 03, 2003 11:38 pm    Post subject: Reply with quote

Da dar eu cred ca stramosii nostri purtau
tot felul de cercei in buze, nas, etc pentru ca asa
erau recunoscuti ca neam si probabil pentru ca asa
era si traditia.
Personal nu prea imi place cand vad pe cineva cu
pearcing in limba mai ales. Io nu stiu cum m-as simti
sa am ceva in limba ! As avea impresia permanenta ca
am ceva in gura si mi-ar veni sa o scot Razz

Toate cele bune!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger MSN Messenger
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Tue Nov 04, 2003 9:37 am    Post subject: Reply with quote

si totusi pe unii, aceste " gauri suplimentare" ii determina sa se simta mai speciali!
Back to top
View user's profile Send private message
andreic
silver member
silver member


Joined: 29 May 2003
Posts: 314
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 05, 2003 12:55 am    Post subject: Reply with quote

Deci problema nu e unde isi baga cercel sau altele... ci a faptului ca persoanele ce fac asa de regula sunt slabe psihic (labile) si simt nevoia sa-si arate fortele prin aceste ornamente, precum faceau pe vremuri triburile indiene si africane... cu cit aveai mau multe gauri erai mai tare...

Cum in ziua de azi tinerii nu sunt luati in serios (si nici nu vor fi prea curind cum vad eu societatea asta...) ei incearca sa se impuna insa... din pacate prin metode ne...impunatoare sau mai exact impunatoare pentru cei slabi de inger. Adiac iesirea in evidenta cu orice pret, chiar daca nu are nimic de spus ! Un om serios cand vede asa ceva tinde sa evite persoanele alea si deci succesul intr-o cariera e definit si de acest aspect.

Fiecare trecem printr-o asemenea perioada, unii se cumintesc imediat dupa o anume varsta, caci in societate, la locul de munca nu sunt acceptati asa si e dreptul colectivului sa-i accepte sau nu, nu are treaba societatea... cand esti liber faci ce vrei, dar in colectiv respecti regulile sau zbori din el.

Nu zic ca este un obicei la noi, peste tot este asa, sunt colectivuri intregi mai ales in tarile nordice sau Germania care fac asa dar... ei isi permit deoarece sunt liberi (cu adevarat)... la noi nu prea poti fi liber... asta e realitatea. Stiti regula aia a democratiei... libertatea ta sa nu deranjeze libertatea mea LOL
Back to top
View user's profile Send private message
virus
silver member
silver member


Joined: 15 May 2003
Posts: 317
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Nov 05, 2003 10:22 pm    Post subject: :) Reply with quote

Andrei..., intradevar tre' sa recunosc ca te-ai exprimat extrem de bine..., imi place si itzi sustzin punctul tau de vedere...
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
Time pays us only with a cold and silent grave.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
pisoaia
silver member
silver member


Joined: 12 May 2003
Posts: 379
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Nov 05, 2003 10:24 pm    Post subject: hello Reply with quote

Andrei, sorry dar tzin sa te contrazic. Shi eu fac parte din tineretul din ziua de azi, shi daca ma gandesc sa imi pun un piercing, nu o fac sa ma remarce lumea pe strada, o fac numai, shi numai pt mine.
Parerea mea este ca, piercing-ul in ziua de azi se cam identifica cu mult controversata moda a tatuajelor de acum 20-30 de ani.
Precum sunt shi tatuajele finutze de la baza Shirei spinarii, la fel de usor potzi sa portzi shi un dragutz cercelush in buric fara a sti lumea de el decat atunci cand vrei tu.
Intr-adevar, nu sunt de acord cu exagerarile, cu (n+1) cercei prin nu stiu ce parte a corpului omenesc, dar, va rog nu catalogatzi tinerii pe strada `labili psihic` daca s-au incadrat in limitele bunului simtz.

See u all,
Andra
Back to top
View user's profile Send private message
andreic
silver member
silver member


Joined: 29 May 2003
Posts: 314
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Nov 06, 2003 12:14 am    Post subject: Reply with quote

---
nu o fac sa ma remarce lumea pe strada, o fac numai, shi numai pt mine.
---

Am mai auzit eu asta... dar cum vine asta, sa faci ceva strict pentru tine... cand mergi pe strada deci, unde te vede lumea ? Hai inteleg, faci pentru tine noaptea cand vine partenerul dar... strada e pentru tine ?

As extrapola putin, eu miine umblu gol pe strada... o fac numai si numai pentru mine... ?!

Am spus eu ceva legat de libertati... incearca sa meditezi putin ca acolo e toata problema.

---
Parerea mea este ca, piercing-ul in ziua de azi se cam identifica cu mult controversata moda a tatuajelor de acum 20-30 de ani.
---

Se poate deci... esti de acord ca este doar "o moda" ? LOL Adica, hai sa copiem si noi daca tot nu am putut sa facem asta pe vremea lui ceasca ca ne luau baietii in civil si ne taiau blugii... hai sa ne dezlantuim acuma?

In Occident a fost o moda, au fost multe, ele au izvorit dintr-un concept, gresit sau nu, nu conteaza asa mult acuma, pe atunci era un experiment, nu se stia ce va genera... a plecat de la o idee, de la o intreaga filozofie... cum e hippy... dar la noi de la ce a plecat ?

Care filozofia "piercing-ul" la noi in Romania, in afara ca e o afacere... ? Te rog, dezvolta pina la mesajul urmator Smile

---
Intr-adevar, nu sunt de acord cu exagerarile, cu (n+1) cercei prin nu stiu ce parte a corpului omenesc, dar, va rog nu catalogatzi tinerii pe strada `labili psihic`
---

Depinde si ce cataloghezi tu ca o "exagerare"... stii ca "bunul simt" e pentru unii altfel "setat"... care sunt valorile "morale" unui piercing atunci ?

De exemplu am vazut in parcul Herestrau diverse tinere cu inele in buric... care mergeau pe role... cu corp varza (inaltime mica...) da... ce e drept, bombat... si cand iti era lumea mai draga, trageau un rigiit dinala profesional cu o moaca complet nevinovata, asa de bine conturat incit era sigur intentionat dar nu stiai cum l-au facut... pe ce parte... asa facut una la vreo 10m de mine, doi pusti care se uitau vrajiti la ea, pusesera ochii initial, dar au ramas blocati la gestul ei, mai cu bun simt da... tot pusti... ma rog... ia-u zis... "noroc"... aia raspunde... "la multi ani"... acu, eu ce sa inteleg despre ce se petrece in mintea ei si a altora de agelasi gen ? Poate in colevtivitatea ei asa inseamna bunul simt... cu cit faci ma tare, esti mai smecher... hai nu zic, poti face orice gesturi in intimitate da... chiar asa in public... mai etrau si niste batrini in trecere au facut si aia o mutra... se asteptau sa vada un aurolac sa faca asa... si erau perplex...

Daca eu as fi avut atunci suficient chef de misto' (mai eram cu cineva) ii spuneam, dom'soara, ma scuzati dar, nu stiu ce sa va spun... "noroc" sau "trageti-ma de un deget"... ca sa stiti, nu mi-am dat seama exact pe ce parte a aparatului digestiv ati scos sunetul si nu eram suficient de aproape de dvs. sa ma prind din aer ca stiti, intelegeam si eu conotatiile sexuale ale situatiei eliminarilor de aere mai ales la fete, si nu vroiam sa fiu badaran sa nu va remarc apelul dar... nu eram sigur si nu vroiam sa gresesc acuzandu-va pe nedrept Smile LOOOOL

Una e sa faci ceva inintimitate, pentru tine sau partener si alta e sa te etalezi in bublic... sa faci "flashing" cum se numeste asta in limbaj de internet Smile (scuzati gluma)... sa privim totusi realitatea... nu poti pretinde ca faci ceva strict pentru tine cit o faci taman in public, scoli & stuff...

Am fost in mai multe tari straine, in Franta de exemplu am fost pe cand eram licean, prin 93, cu un schimb cu liceul, am stat in Verdun la caminul liceului tehnic din localitate... n-am vazut om cu cercei in plus... nici tatuaje... am trecut si pe la cluburi... cu greu vezi asa ceva pe strada... in schimb mai vezi pe la petreceri... acolo este altceva... e deja intim.

Anyway, mediteaza la ce am mentionat mai sus, astept cu interes concluzia ta Smile
Back to top
View user's profile Send private message
marius
Marius


Joined: 29 Oct 2003
Posts: 4654
Location: :-)

PostPosted: Thu Nov 06, 2003 9:30 am    Post subject: Reply with quote

Andrei, sper sa nu mi-o in nume de rau, dar esti un pic "conservator!"
Iar sa spui "labili psihici" cred ca ......... nu ai gasit tocmai cuvintul potrivit!
Poti spune oare acest lucru si despre restul de persoane care poarta cercelul in ureche?
Back to top
View user's profile Send private message
pisoaia
silver member
silver member


Joined: 12 May 2003
Posts: 379
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Nov 06, 2003 10:44 pm    Post subject: hello Reply with quote

Poate ca nu m-am facut intzeleasa pe deplin.
Cand am spus ca mi-as face piercing numai shi numai pentru mine, voiam sa scot in evidentza ca este alegerea mea, este ceva ca m-ar face sa ma simt mai misterioasa, mai laes ca nu as trambitza chestia asta. Eu nu sunt persoana care sa intre intr-o incapere shi sa incep sa imi etalez toate chestiile care ma fac mai speciala (de fapt asta consider eu ca este esentzial, un pic de mister, o unda de feminitate trebuie sa contzina shi putzin mister).
Sa nu imi spui ca daca tzi-ar spune o tipa ca are un tatuaj intr-un loc intim nu tzi-ai lasa un pic imaginatzia sa zboare, fiind intr-un fel intrigat de indoiala care tzi-a lasat-o in minte. Twisted Evil
Cat despre :' As extrapola putin, eu miine umblu gol pe strada... o fac numai si numai pentru mine... ?! `, sincer, nu stiu daca as fi in stare, dar cred ca as poza pt fotograful ala celebru care pozeaza nuduri in marile orase (sorry, dar am un lapsus shi nu ii mai retzin numele).
Moda... pt mine piercing-ul nu este o moda, sau un mod de a feca ceva ce nu ne era permis pe vremea lui Ceausescu, din simplul motiv ca generatzia noastra, precum spui tu, nu a ajuns sa cunoasca cu adevarat vitregiile regimului comunist. Shi in plus, nu potzi spune ca moda tatuajelor a trecut. Peste tot pe unde te uitzi vezi doar tatuaje (mai mult sau mai putzin permanente, mai mult sau mai putzin in limita bunului simtz).
Shi pt ca tot veni vorba de bun simtz, m-ai intrebat ce intzeleg eu prin acest concept (daca ii putem spune asa). Intr-adevar, fiecare individ intelege ce vrea prin asta, eu, cand cataloghez un piercing, sau ceva de genul mergand pe strada, ma intreb daca as purta asa ceva, nu daca mi-ar sta caraghios, sau ceva de genul. Nu pot sa spun ca parerea celorlaltzi nu prea conteaza pt mine (shi cine pretinde asta, pararea mea este ca nu este complet sincer, in primul rand cu el insushi), insa daca imi doresc ceva cu adevarat, prietenii mei, sunt de acord cu schimbarea respectiva (daca nu de buna voie, cu obisnuintza).
Piercing-ul in ziua de azi, sunt de acord cu tine, este doar o afacere, cel putzin la noi in tzara (peste tot pe unde mergi gasesti cercelushi super dragutzei pentru diferite partzi ale corpului). Previziuni nu pot sa fac, din nefericire pt ca, nu stiu exact cum gandeste generatzia ce ne va urma.

Cat de pustoaicele `bine crescute` din Herastrau, cand ai impresia ca esti `on the top of the world`, orice faci tzi se pare natural, shi mai ales incitant. Twisted Evil
Cat de gasca din alte tzari, nu tzi-ai gasit exemplul potrivit. De caurand la noi la liceu au venit un grup de italieni (tot dintr-un schimb intercultural), shi crede-ma ca piercing-urile pt ei erau jucarii. Sa nu ma intelegi gresit, nu ii critic, ci incerc doar sa explic k tinerii din strainatate nu sunt chiar exemplul potrivit.

OK, cred ca am acoperit cam toate cerintzele (sper cel putzin) Wink

See u all,
Andra
Back to top
View user's profile Send private message
andreic
silver member
silver member


Joined: 29 May 2003
Posts: 314
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Nov 06, 2003 10:51 pm    Post subject: Reply with quote

sailamedi wrote:
Andrei, sper sa nu mi-o in nume de rau, dar esti un pic "conservator!"
Iar sa spui "labili psihici" cred ca ......... nu ai gasit tocmai cuvintul potrivit!
Poti spune oare acest lucru si despre restul de persoane care poarta cercelul in ureche?


Sigur, nu despre toate persoanele. Pai nu e nimic "rusinos" sa ai labilitati... multa lume are dar ascunde acest lucru... insa, unii in loc sa ascunda mai mult amplifica situatia fiind mai penibili.
Back to top
View user's profile Send private message
andreic
silver member
silver member


Joined: 29 May 2003
Posts: 314
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Nov 06, 2003 11:52 pm    Post subject: Re: hello Reply with quote

---
Sa nu imi spui ca daca tzi-ar spune o tipa ca are un tatuaj intr-un loc intim nu tzi-ai lasa un pic imaginatzia sa zboare, fiind intr-un fel intrigat de indoiala care tzi-a lasat-o in minte. Twisted Evil
---

Ba da, iti dai seama... dar tocmai asta spuneam... este un strigat, o etalare... semnale emise. Fiecare striga ceva cand isi pune dinalea...
Si bineinteles, dupa aia aia gelosi... she is showing off... Razz

Vad ca ai inteles punctul meu de vedere asupra problemei si e dragut, nu mai insist. In general pe forumuri rar ai ocazia sa vorbesti cu o persoana feminina, pacat... Cool

---
cred ca as poza pt fotograful ala celebru care pozeaza nuduri in marile orase (sorry, dar am un lapsus shi nu ii mai retzin numele).
---

Da, dar deja nu poti spune ca poza aia e pentru tine... e pentru posteritate LOL

---
Piercing-ul in ziua de azi, sunt de acord cu tine, este doar o afacere, cel putzin la noi in tzara (peste tot pe unde mergi gasesti cercelushi super dragutzei pentru diferite partzi ale corpului). Previziuni nu pot sa fac, din nefericire pt ca, nu stiu exact cum gandeste generatzia ce ne va urma.
---

10x Smile

---
Cat de pustoaicele `bine crescute` din Herastrau, cand ai impresia ca esti `on the top of the world`, orice faci tzi se pare natural, shi mai ales incitant. Twisted Evil
---

Hi hi...

---
shi crede-ma ca piercing-urile pt ei erau jucarii. Sa nu ma intelegi gresit, nu ii critic, ci incerc doar sa explic k tinerii din strainatate nu sunt chiar exemplul potrivit.
---

Da, stiu ce spui. Eu am zis de Franta, unde fata de Italia e diferenta totala... italienii sunt cam libertini fata de restul europei, mai ales aia din sud, stiu ca am fost pe acolo... daca vrei uite in Germania e mai interesant, sunt multi "colorati" de tatuaje dar nu-i vezi oriunde si multe sunt chiar... placute... atrag, nu striga !

---
OK, cred ca am acoperit cam toate cerintzele (sper cel putzin) Wink
---

Cea mai mare parte Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Wh|teWolf
membru
membru


Joined: 17 May 2003
Posts: 50
Location: Intr-o sticla de alcool

PostPosted: Fri Nov 07, 2003 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu daca am citit destul de atent dar am impresia ca nu s-a precizat un aspect. Eu am o verisoara in Cluj, aparent este indragostita de fel de fel de bijuterii, iar la ea in clasa au mai venit vreo doi trei cu piercinguri. Aparent in momentul in care a vazut nu i-au placut dar odata cu trecerea timpului, fie ca e la moda, fie ca nu si-a pus si ea. Am intrebat-o din curiozitate de ce si a zis ca este nebuna dupa bijuterii, acesta fiind principalul motiv pentru care si-a pus acest cercel in buric si in nas Smile. Pot sa zic ca este o eleva destul de inteligenta cu nivelul invataturii destul de ridicat, si nu poate fi nicidecum caracterizat cu probleme psihice.

Deci Andrei cred ca acel criteriu se aplica doar la aprox. 30-40% dintre persoanele care si-au pus, maxim, si tiind mai mult spre ce a zis cineva de aici : vor sa se evidentieze prin ceva.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Page 1 of 9

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting