Forum Itbox Forum Index Forum Itbox
locul unde te simti bine
 
Salut! Ce faci ? Hai si tu cu noi :) ! Ce?! Vrei sa pleci ?! :) Stai asa oleaca!
Ne-am deschis Cafenea! Te asteptam si pe tine in Cafenea la itbox.
Locul Unde Te Simti Bine!

e inceputul romanului "marele oras"
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Literatura & Poezie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
keysspecial
membru
membru


Joined: 09 Jan 2005
Posts: 32
Location: neverneverland

PostPosted: Sun Jan 09, 2005 10:19 pm    Post subject: e inceputul romanului "marele oras" Reply with quote

marele oras
key's special

1


O bate in fiecare zi. Apoi ii da m***. <Inghite curva ! Inghite-o ! Ce esti ? Zi-mi ce esti ? > Ea a invatat deja si chiar ii place <Sunt curva ta , a ta ! Sunt sclava ta , doar a ta !>
El e student la filosofie si il chiama Luca, pe ea Maria. Cat de sugestive pot fi doua nume biblice in Romania?
Se gandeste prea des la ea , mult prea des. Cateodata gandul ei naste poezii cateodata laba, cert este ca nu mai poate vedea nimic singur, totul prin ochii ei negri , nu isi dea seama a devenit <al> ei ?
La inceput ii trimitea scrisori in care ii explica infocat cat de mult o iubeste, iar cand ea sa imbolnavit adoua oara de meningita el ii spunea ca o sa vina la Iasi sa fie langa ea. El isi imagina scena in care tinandu-i mana iubitei muribunde bea paharul cu otrava. Sa moara amandoi, sa fie impreuna. Atat de bine se simtea gandindu-se ca era in stare sa se omoare pentru ea, incat incepuse sa creada ca simte ca o iubeste. Pana atunci incerca sa i-o dovedeasca, acum pleduaria iubirii lui Luca isi facea efect si asupra sa.
<f**-ma ! Sunt curva ta... !>

Ma face sa ma simt bine ! Da cateodata ma excita sa reflectez la trecutul meu ca si cand ar fi a altcuiva. Eu sunt Luca ! Nu cumva sa uit !

<Astazi e joi cred ca mai am vreo trei zile de stat pe la voi, asi la Iesi !...Marti am examen!>

La dracu! Uitate la ea ! E frumoasa !? O iubesc!? Are un dinte din fata stramb shi sanii prea mici... ! Cand nu ne f** vorbim totusi lucruri destul de interesante ... ma iubeste! E tandra si are grija de mine ca de un copil ... asta pana mi se scoala , atunci se schimba perspectiva ... ei bine, poate ca imi lipseste ceva ... inauntru.
<Si noi doi cand ne mai vedem?>
De ce se uita asa la mine? E frumoasa...!...?Ce asteapta sa ii spun ? Ce sa ii spun ? Ce vreau eu ?
<Ma iubesti Luca?> <Da!>
Da?

Acceleratul trece mizerabil peste campii. Miroase a voma si pisat. Am o carte in rucsack, dar sunt prea obosit ca sa pot citi. Asa mi se intampla tot timpul pe tren. Cat de jegos poate fi compartimentul ... cred ca nu a fost curatat niciodata de cand a fost facut. Au trecut doar doua ore de cand am plecat din Iasi si totusi ma simt ca si cand as fi calatorit de un an incontinuu. Drumul cu trenul e ingrozitor si revelator, cel putin pentru un artist (ce-o mai fi insemnand si rahatu asta). Ma simt artist pentru ca imi imaginez ca artistul e un om ce nu poate sa se resemneze. Cu ce sa ma resemnez? Pai eu vad lumea cam asa ... iar prin lume inteleg oamenii. Cei ce nu vad si traiesc in monotonia sistemului digestiv si cei ce cred ca vad si ca urmare si-au luat viata in maini. Unii se nasc resemnati (retardati) altii se resemneaza. Parerea mea e ca sunt niste dobitoci si ca nu merita sa traiasca (de ce dracu toti trebuie sa mentioneze dupa fiecare afirmatie ca e ?parerea lor? , daca afirma ceva e clar parerea lor). Un artist e cel ce nu poate sa apartina nici unei categorii de oameni redusi sau resemnati. Cred ca din cauza asta nu ma simt bine nici in personal, nici in intercity. Doua trenuri extreme ale CFR-ului. Ca materie e aceasi mizerie numai sub alta forma . Pentru mine cacatul sau privirea plina de superioritate a vre unui om de afaceri prosper e acelasi lucru.
Case din chirpici, carute, lanuri grau cu tractoare, un BMW cu numar de Bucuresti .. acelasi rahat , aceeasi materie fecalie, iar eu vad totul printr-un geam borat de accelerat indreptandu-ma spre casa.
Imi amintesc de Vama si dimineata aceea cu vant cand o cautam pe Maria pe plaja. Era cu Bogdan ala din Timisoara, pletos, inalt si chitarist de succes cica. La el in cort!
<Bogdan nu e ca tine, un prapadit de student ce mai canta din cand in cand in cate un bar prapadit vreo melodie copiata de-a lui Jack Johnson, cu jegu ala de chitara de reghin, dar eu pe tine te iubesc.>
Asta imi spunea zambind cu gustul p**a lui in gura cand ne-am intalnit intr-un sfarsit la terasa lui Ovidiu.
<Te iubesc Luca puiut!>
?Te iubesc? are mai multe intelesuri decat ?Critica ratiunii pure?. Eu oricum eram beat asha ca am iertat-o, si am f**-o in c*r asa ca impacare.

<Biletele la control! Ma, n-auzi?> <Da, da, acuma ! Am atipit , ce strigati asa?> <Ba, la cuseta se doarme si da-ti jos picioarele de pe bancheta ca mi-o murdaresti!>
Mama lor de rahati ... pe bilete scrie ca CFR va doreste calatorie placuta (f**)! Cine mai stie ce-i bine ?

Seara, pe plaja era imbracata intr-o ie, in rest era goala. Cat de romantic e sa vorbesti cu ea despre viitor, despre casatorie si copii iar tu sa duhnesti a rachiu.

Mi-e foame, cred ! Sa vad ce mi-a pus pentru drum ! Prajituri si iaurt dietetic. Ma iubeste oare ?

<Bere rece, sucuri, cafea, covrigei, ciocolata , cine mai pofteste?>
<Avem reviste, zece mii!>
Ia uitate si la astia saracii. Traiesc de azi pe maine, cara sacosele astea pe coridoarele trenurilor astea imputite si nu se plang atat. Eu am parinti si casa si iubita (?) imi ajung cat de cat banii si ma gandesc ca viata n-are rost. Poate ca artistii chiar sunt de rahat, poate ca au dreptate cei ce spun ca artistii nu stiu altceva decat sa urle si sa ameteasca mintile oamenilor slabi ...


2

Din tren in autobuz din autobuz in troleu din troleu in metrou si totul ca sa ajung acasa. Asta face fiecare bucurestean in fiecare zi (dar eu nu sunt bucurestean! Ce dracu?) Bineinteles daca nu e vriun bastan cu masina p*****. Unii au totul alti nimic! Defapt e o prostie chiestea asta. Muncitorul nu e cu nimic mai sus decat banditul cu mertzan. De ce ar fi? Pentru ca iti provoaca mila cu saracia lui? Pentru ca e corect ashadar sarac? Nu! Saracia nu rezulta din corectitudine! In Bucuresti exista doar cei ce fraieresc si cei ce sunt fraieriti ! Daca e sarac si circula cu metroul nu inseamna ca e corect ci simplu fraier. In fine, pana la urma ajungem din nou la conluzia ca cele doua categorii sunt din acelasi rahat doar sub alta forma iar eu ma gasesc la mijloc (cu poate inca cativa). Nostim e ca desi psihic simt ca nu pot sa apartin fraierilor sau celor ce fraieresc , material m-am gasit intotdeauna mai aproape de partea fraierilor...

De o ora sunt pe drum prin Bucuresti si singurul lucru pe care-l vreau acum e sa fac un dush, o laba si sa ma culc.
Mai devreme m-a insotit Crina o statie de metrou. Are niste tate, picioare, c*r si merge la toate premierele de film si teatru ,expozitiile de fotografie si bineinteles e cunoscuta in ?lumea buna.? Cum dracu de are atata timp?
Crina e tot din Ardeal. Suntem colegi de facultate si ne mai f** din cand in cand asa ca sa mai omoram depresii. Intr-o seara imi spunea ca nu putem sa continuam decat daca ii promit ca ma gandesc la Maria in timp ce o f** pentru ca si ea se gandeste la Eddy, nu vrea sa il insele de tot. Mda...
Crina e o obsesie de a mea de pe vremea cand veneam la meditatii pentru admitere in Bucuresti, dar nici nu mi-as putea imagina sa fim impreuna vreodata. Acum sa mai schimbat, e mai stearsa , stilata, dar stearsa. Asa e cu ardelenii ce ajung in capitala, ori raman outsideri ori devin niste pseudo-bucuresteni.
Cred ca fac zilnic vreo sase ore deplasandu-ma de acasa la facultate de la facultate acasa de acasa la bar de la bara acasa. E trist sa iti dai seama ca Jumatate din zi ti-o petreci pe drum, timp in care nu faci altceva decat sa stai si poate sa te gandesti... Timp, timp, timp,tic,tac,timp ... toate ideeile ce imi trec prin cap in acest timp ma obosesc !

<Trebuie sa lupti ca sa devi cel mai bun in domeniul tau! EU asa am facut-o si uitate cat de bine am ajuns ! Asa te vreau , asa trebuie sa ajungi !> imi spunea profu de meditatii. Profu era pe vremea aceea, adica acum vreo trei ani, prodecanul facultatii ..
<Hmmm, si ce se intampla cand pana la urma ajungi la performanta dorita domnule B. ?> mi se parea absolut stupid sa lupti ca sa devi cel mai bun. Sa treci peste toti si toate ca sa iti atingi scopul in niste chiestii ce oricum nu te vor putea multumi niciodata in totalitate daramite sa te faca fericit sau implinit.
<Pai, eu am facut in totdeauna asa; cand ating performanta , ma apuc de altceva si incerc sa devin cel mai bun in acel altceva .>
Cat de frumos e sa fi doctor in filozofie de exemplu si apoi sa te apuci sa studiezi pomi si flori sau trotuare si sosele sau prajituri si produse de panificatie. Nici in 1000 de ani nu ai putea sa epuizezi domeniile ... E ca si cum ai fugi toata viata dupa trenuri ce se indreapta spre Moldova cand tu trebuie defapt sa ajungi la Bucuresti. Saracu de dl.prof.B.

Am ajuns in fata blocului.Imi mai aprind o tigara, asha de chiestie? Nu, mai bine ma grabesc, oricum liftul nu urca decat pana la etajul trei ... Ca ardelean am impresia ca fiecare intoarcere acasa e o aventura iar cand ajung ma simt binecuvantat (poate de la mirosul de gunoi ce vine din ghena scarii).

Cat de fericit am fost cand am ajuns in Bucuresi cu ai mei, dupa ce am fost admis la facultate... Ei sunt ingineri, amandoi, dar imi luasera apartament intr-o zona destul de buna. Eram insfarsit liber, puteam sa-mi aranjez apartamentul cum vroiam, sa ma refugiez in el de toata nebunia orasului si a oamenilor, de tot zgomotul strazii, dar l-am imbracat intr-un miros statut de tigari si iarba. Mocheta cu motive florale hippy are pete de borala si vin. Sticle, carti aruncate, resturi din mancarea de marti, toate zac peste tot. Macar mai scriu inca, defapt scriu mai mult ca niciodata!
Probabil ca mizeria ce ma inconjoara, ce imi inunda simturile din toate partile, se imperecheaza cu mintea mea, ma face sa concep si sa nasc arta... Intr-o saptamana cred ca o sa am destule melodii pentru un mic concert. Ma bucur ca inca pot sa cant. Credeam ca la Bucuresti o sa pot trai din muzica, dar acum ma bucur ca inca pot sa cant.


3

<Scoala ba ! Ce drecu` faci? Laba, ai? Hai odata !>
<Stai mah ca vin acum ! Doua secunde!>

Cred ca Eddy stie de mine si Crina, dar nu spune nimic. Adevarul e ca sa obisnuit cu ea si cred ca asta e singurul lucru ce ii tine impreuna. El cu ea si ea cu el. Eddy e un baiat bun si ne cunoastem de mult si suntem colegi, as putea sa spun ca suntem chair prieteni. Si-a facut un obicei in a veni dimineata sa ma ia la cursuri. El are masina, o Dacia veche, dar te crucesti sa vezi ce scoate.
<Cum o fost la Iasi? Hai zi , ce mai face Maria ? Da Ancuta?>
Saracu, ma intreaba de Maria asa ca sa ma faca sa ma simt prost. Io fi zis Crina ca ne-am intalnit aseara pe metrou si o fi gelos pe mine.
<Bah, cu Maria nu cred ca mai tine prea mult... ne-am schimbat amandoi, nu ne mai prea intelegem..> (mint!)
<Hai mah , da-o dracu de treaba ! Te iubeste, te f**, iti face de mancare, ce-ti mai trebe? Uite eu cu Crina inca mai avem probleme asha shti tu de cand ne-am mutat impreuna. Eu ii zic sa duca gunoiul ea se zburleste si ma cearta ca iar am lasat farfurii goale prin frigider. Asa incepe cearta. Da dupa aia ma duc, ii iau ceva dulce ne f** si ne impacam...>
Eddy vede totul atat de simplu si clar, cateodata il invidiez. A facut un an la ASE, l-a lasat balta, dupa aceea a urmat un curs de filosofie si a intrat la facultatea mea. E mai mare cu un an decat mine, dar suntem in acelasi an la faculta. Cateodata nu mai suport sa-l aud povestindu-mi despre relatia cu Crina. De multe ori Crina mi se plangea ca Eddy spune tot ce fac ei si ce vorbesc ei doi in casa. Toti prietenii lui Eddy o cunosc pe Crina cu amanunte pentru ca Eddy nu poate sa-si tina gura.
<Eddy, treaba nu e asha de simpla..>
<Ei pe dracu ! Ce e asha de greu sa lasi de la tine pentru ea? Asa macar sa mearga treaba bine. Maria e o fata buna, merita !>
<Mda..>
<Bah Luca, am auzit ca o sa cante tipu de la Buddha Bar in X, tre sa mergem .. > <Nu stiu ce sa zic. Parca nu am chief sa ies in oras ! Daca ies nu pot sa nu ma imbat sau sa ma stric ...> <Hai mah ca o chiem si pe Ely. Stai si tu cu ea asa de distractie !>
M-am saturat sa ies in oras.. e prea multa lume, ma oboseste. Incetul cu incetul ma intorc la vechiul Luca alcoolicu` din liceu.M-am saturat!
<Bah, eu raman acasa. Ma simt rau abia ieri seara am ajuns din Iasi si inca sunt obosit.>
<He,he! Cu cine te intalnesti ma Don Juan? Nu cumva vreo boboaca, iarasi?>
<Nu mah, lasa-ma in pace. Hai ca te sunt , pe bune, sunt obosit!>
<Bine, bine. Sa-mi spui de vi diseara, ok?> <Da mah, te sun.>
Chiar am nevoie de liniste, macar cateva zile...


parerea voastra e importanta pentru mine deoarece vreau sa shtiu in ce lume ma aflu cu adevarat Wink
_________________
traiesc pentru ca astept sa ma vad odata liber ...
keysspecial
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
amelia
junior
junior


Joined: 14 Dec 2004
Posts: 12

PostPosted: Sun Jan 09, 2005 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu de unde provine ideea ca tot ce contine sex, m***, f** si injuraturi e literatura douamiista. Mie nu mi se pare. Nu critic prezenta lor in acest text, numai ca textul este unul slab, cu tot cu aspectele acestea sordide, care nu il fac mai bun. S-a scris si s-a rescris despre ce scrii tu, singura sansa e sa o faci intr-un mod nou.
Si in mod sigur nu reusesti asta cu amestecul intre o trimitere biblica si desscrierea sumara a unui act sexual (s-a mai facut si mult mai bine). Incerc sa spun ca ideile sunt foarte vechi si folosite si trebuie o mana de maestru sa le puna intr-o lumina noua.
Si a propos, ai niste probleme cumplite de ortografie si ortoepie. Atat de cumplite incat pana nu le rezolvi, romanul e doar o utopie.
Back to top
View user's profile Send private message
keysspecial
membru
membru


Joined: 09 Jan 2005
Posts: 32
Location: neverneverland

PostPosted: Sun Jan 09, 2005 10:56 pm    Post subject: merci Reply with quote

poate ai dreptate ... dar nu judeca inca LOL cel mai probabil nici nu ai avut rabdarea sa citeshti pana la sfarsit ... utopie ? nope .. nu e o utope pentru ca acest roman e terminat ... am postat 3 capitole ... nu incerc sa scriu afectat sau sa ma incadrez intr-un gen spre deosebire de oamenii ca tine ce vad mai intai ganeul ... shi uita subiectul (vorbesc prostii ...) uita sa simta ... sa vedem care e parerea ta dupa ce citeshti tot ...
ps.nu e un simplu act sexual .. si nici sumar prezentat fiindca doar atat poata sa vada personajul
_________________
traiesc pentru ca astept sa ma vad odata liber ...
keysspecial
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
keysspecial
membru
membru


Joined: 09 Jan 2005
Posts: 32
Location: neverneverland

PostPosted: Sun Jan 09, 2005 10:58 pm    Post subject: hmmm Reply with quote

5

Am o zi intreaga la dispozitie ... ce pot sa fac? Intrebarea asta mi-o puneam si in liceu, pe vremea cand aveam prea mult timp liber. Suna telefonul, la dracu ! Sa sune...
Ar trebui sa imi iau alta chitara. Da,inca mai visez la un Gibson!
Industria asta muzicala romaneasca e infecta de-adreptul , artisti sunt tratati ca ultimii oameni. Normal bah, daca nu vindem p***** sau daca nu suntem comestibili suntem nefolositori pentru voi!
Cred ca totusi o sa pun Cd-ul cu Dave Matthews, sa-mi fac o cafea ... mai am si ceva visinata din Iasi prin rucsack. Masa ! Nu mai am decat trei tigari , tre sa ma duc sa-mi iau.

Draga Zezo,
Nu ti-am mai scris de mult! Ce mai faci omule? Cum o mai duci? Ai ramas in Amsterdam? Mi-am amintit de intalnirea noastra din Sighisoara si m-am gandit sa-ti scriu.
M-am gandit mult sa plec din tara, dar se pare ca inca nu am curajul sa las totul. Defapt confortul si siguranta mi-au lancezit mintea si nu stiu inca daca m-as descurca sa parcurg drumul spre libertate. tu esti brazilian asa ca nu ti-a fost prea greu sa pleci...

Zezo e un tip din brazilia ce umbla de vreo sapte ani prpin lume fara bani iar acum cred ca si fara pasaport. E hipiot si a terminat facultatea de filozofie in Brazilia, dar nu suporta ideea sa duca o viata monotona si fara speranta de a-si gasi rostul pe lume, la catedra vre unui liceu ca profesor. Asa ca a plecat de acasa. El e genul de om ce pleaca dimineata la ora 10:24 dupa tigari si nu se mai intoarce niciodata, dispare fara urma. L-am intalnit in Sighisoara cand eram in vizita la un prieten si imi amintesc ca am petrecut o noapte intreaga pe o banca din cetate, povestind despre aventurile lui...
_________________
traiesc pentru ca astept sa ma vad odata liber ...
keysspecial
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
zozolina
gold member
gold member


Joined: 24 Sep 2003
Posts: 536
Location: London

PostPosted: Mon Jan 10, 2005 2:03 am    Post subject: Reply with quote

si mie mi se pare slab textul, imi pare rau. e ca si cum ai tine un jurnal numai al tau, dar nu e genul ala de jurnal cum e al lui steinbeck, e de-ala de clasa a 9-a, nepublicabil Smile sincer...din scrierea ta nu pot decat sa cred c-ai o inteligentsa medie, nu prea suporti critica dar vrei sa fii laudat...mi se pare admirabil ca scrii, dar ar tb sa scrii admirabil ca sa te admir.
bafta in continuare, si ...keep on reading other peoples books.
apropos, ar tb sa inveti sa focalizezi mai mult pe-o imagine, nu sa descrii ceva vag si sa treci la altceva care n-are nici o legatura. probabil tu intelegi tot ce scrii, in profunzime, dar gandeste-te la cel care citeste textul fara sa te cunoasca si fara sa te inteleaga. descrie o imagine, si continua lin de la ea, nu fa trecerea prea brusc si nu o fa la ceva care n-are nici o noima.
si cum a spus si amelia, daca spui "m***" si "p*****" asta nu-ti ridica literatura la statutul de literatura avangardista, doar literatura slaba Smile
_________________
indifference - it takes 43 muscles to frown and 17 to smile, but it doesn't take any to just sit there with a dumb look on your face
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
keysspecial
membru
membru


Joined: 09 Jan 2005
Posts: 32
Location: neverneverland

PostPosted: Mon Jan 10, 2005 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

Nu ma consider scriitor iar roman imi consider textul deoarece eu il pot numi roman. Adevarul e ca nimeni nu poate sa imi aduca argumente ca nu ar fi un roman ... e prost scris ? De ce ? Inteligentza medie ? De ce trebuie sa fie atat de extraordinara relitatea? Notizunea de roman cine a inventat-o ? Cine a injghebat nishte reguli gramaticale sau a spus ca libajul trebuie sa ne conduca? Poate ca seamana cu un jurnal de clasa a noua, dar te asigur ca nu e ... Smile Chiar crezi ca alegerea de a nu vedea anumite lucruri in cazul tau te face matura... ai evoluat ce te-ai resemnat .. Alegeraea mea de a nu citi ce au scris altzi (pentru ca nu are nici o legatura cu povestea mea) nu influenteaza cu nimic ceea ce scriu pentru ca e absolut personal (lol ... unde e contradicatzia?) ... Nu pot sa accept critici pentru ca pana acum (e adevarat .. din cele doua) nici o critica nu a avut cap sau coada ... gramatica , cultura generala .. asta e critica ? Mai e ceva suntetzi fete sau femei (mai degraba fete ce vor sa intre in academia romana aducand termeni noi ce o sa disece shi o sa distruga tot ce a mai ramas frumos in literatura. Literatura nu e matematica ! ) Nimeni nu poata sa aduca critici stilului meu pentru ca eu il numesc haotic ... daca lumea asta shi realitatea oamenilor ce pot sa vada e haotica atunci orice reproducere sincera a unei imagini a realitatzi e haotica.


Dupa ce am citit ceea ce a postat penultima domnishoara in legatura cu ROMANUL meu , am cautat shi alte posturi de al ei pe acest forum ... Cum pot sa accept o critica de la un om ce spun ca poezia e hrana pentru minte shi nu ar trebui sa aiba nici o legatura cu sufletul?

Pana nu aud o critica k-lumea ma pish pe criticile voastre domnishoarelor,
Cu tot respectu
dragul de key
_________________
traiesc pentru ca astept sa ma vad odata liber ...
keysspecial
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Shewanna
Sexy Biatch


Joined: 23 Nov 2003
Posts: 2100
Location: All around baby, all around

PostPosted: Mon Jan 10, 2005 10:37 pm    Post subject: Reply with quote

Texte de genul nu-s gustate de mine. Publicatia ta e un p***** 2 ? Ce anume vrei sa sugereze cuvintele "avangardiste" in mintea cititorului? are sunt ideile tale privind textul?
_________________
Rap me tender coz im sensitive.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
keysspecial
membru
membru


Joined: 09 Jan 2005
Posts: 32
Location: neverneverland

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 12:01 am    Post subject: Reply with quote

LOL ... De ce va speriatzi asha de tare ? Se pare ca asta e un forum foarte feminist ... Care este motivul pentru care va temeti atat de mult de on text atat de real ? Smile Daca e atat de prost ... de ce se chinuie lumea (chiar daca sunt numai (pseudo)femei ... Very Happy ) sa citeasca shi sa critice ceea ce am shrish ...
aurevoar
_________________
traiesc pentru ca astept sa ma vad odata liber ...
keysspecial
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
keysspecial
membru
membru


Joined: 09 Jan 2005
Posts: 32
Location: neverneverland

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 12:07 am    Post subject: Reply with quote

6
Mintea mea e ca orasul ... marele oras. Totul se
misca cu o viteza inimaginabila. Ma misc printre ore,minute,secunde,milisecunde ... atat de repede incat le pot vedea,le pot pipai,le pot simti textura... le deslusesc culoarea, nu sunt si in acelasi timp sunt una cu ele. Marele oras ! Imi vad mintea ca un mare oras!
Cat poate sa fie de pervers sa depasesti limitele realitatii dogmatice pe care o traim cu totii... E un pacat sa fi tu cu tine, doar cu tine .. e ilegal sa te rupi de ei, ceilalti sa nu iti influenteze un moment din viata. Nu ne dam seama ca defapt chiar si in cele mai linistite clipe, clipele in care incercam sa ne regasim, clipele in care ii trimitem pe toti acasa ca sa putem fi singuri cu noi insine, ne inchidem in camerele noastre sau facem o vizita locului preferat, ascuns, ne stiut de nimeni , doar al nostru, defapt nu suntem singuri. Ori cat de mult ai vrea sa fi singur cu gandurile tale, ei te urmaresc te influenteaza cu gandurile lor. Gandurile lor se amesteca cu gandurile tale, totul ajunge sa fie o budinca de ganduri din care nu mai poti sa deslusesti care iti apartin tie.
Cat de pervers poate fi sa pot si fi singur, cat de ilegal sa pot in unele clipe sa ii dai cu adevarat pe toti afara din camera ta si sa te regasesti pur cu adevarat.
Marele oras nebun ? Sa fie oare atat de nebun ? Cat de adevarat poate sa fie acest <Cine mai stie ce e bine?>
Cine poate sa spune ca e bine, ce e adevarat, care e singura realitate ... cine mai stie care e adevarata realitate? Dar cea mai buna intrebare ramane ... cine vrea sa stie ce e bine ?
< Te sarut ca sa nu ma poti minti si ramai asa cum mi te imaginez, langa mine la nesfarsit...Te ating ca sa te-absorb in mana mea, apoi incorpul meu, in mintea mea, in fiinta mea, cu totul...Te vad pe tine iubit-o, fara cuvinte, fara forme, fara trasaturile rasei ce ,ca si pe mine, pe noi toti, ne-au purtat sufletul transat, de-a lungul acestui scurt pas pe pamant...>

7

<Noah bah, ai ajuns pana la urma. Hai sa ne grabim ca deja a inceput concertu`.>
<He he .. ce faci Jonny? ... >
<Salut Luca ! Mah, ce ma bucur ca te vad ! Am atatea sa-ti povestesc.>
<Pai sa stam jos , pe undeva ...>
<Hai cu mine mah ca mai avem cateva locuri libere pe canapea ... Eddy zile la fufele alea sa se grabeasca !>
<Fufa ii mata bah ! He he ..>
<Bah Luca, ce facem ? Stam cu asta la masa ?>
<Da ce are ? Stam cu el !>
<Hai ca vreau sa-ti fac lipeala cu Ely! Vrei?>
<...>
<Hai ca-i misto si nici nu-i cu la la la cand e vorba de pat ! >
<Las ca mai vad eu ...>

E plin de oameni pe aici. De ce am iesit pana la urma ? Un bar de marimea Music Pubului din Cluj, plin de canapele si perne, covoare moi, fum, oameni desculti ce asteapta ceva mare sa se intample...
Poate isi gaseste Eddy pe cineva si pot sa stau cu Crina. Indeea nu e rea, poate mergem la mine... Sa ne unim pe ceva K, poate..

<Bah, ce misto mixeaza tipu! E clar ca-i varza!>
<Ca buna ziua ! He he !>
<.. altfel nu ar putea mixa cu atata imaginatie, atat de expresiv...>

Are dreptate si Jonny asta ! Poate ca un instrument atat de restrans ca suntet cum e chitara pe care m-am plafunat din punct de vedere muzical, imi pune piedici in exprimare. Ar trebui sa incerc sa folosesc mai mult calculatorul sau sa gasesc un Dj (poate ma apuc si eu de mixat) ca sa pot exprima ce simt cu adevarat (sau mai bine zis , sa ma apropiu cat mai mult de ceea ce vreau sa exprim...).
_________________
traiesc pentru ca astept sa ma vad odata liber ...
keysspecial
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Airman04061969
Big Diamond


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 2396
Location: Addison (Texas)

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 8:44 am    Post subject: Reply with quote

Keys, ia-te de mana cu Arghezi et Co. Si el si ceilalti au adus toate mucigaiurile in poezie si proza. Daca vrei sa fii scriitor, scrie intr-un limbaj corect gramatical si, mai ales, decent ! Daca nu poti, atunci ooooooooooooohuo !
_________________
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
amelia
junior
junior


Joined: 14 Dec 2004
Posts: 12

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 12:52 pm    Post subject: Reply with quote

"p*****" e un roman cu adevarat exceptional. Aceste texte nu sunt un al doilea p***** nici in visele autorului.
Sincer, e doar un om care cunoaste prost limba romana si care in loc sda o invete scrie agramat si pretinde ca a iesit un roman. O fi gata, dar e gata pentru tine si atat. Nimeni nu se va obosi sa-l citesc atat timp cat e scris intr-o gramatica de semi-alfabet.
Si iti mai spuneam ca gata, asa cum e el, e prost scris. L-am citit pe tot. Cu toata rabdarea. Si revin. E o scriere slaba, adesea scolareasca, fondul e chiar mai deficitar decat gramatica.
Degeaba motivezi ca scrii simplu, pentru oameni fara fitze. E cel mai greu sa scrii simplu. Un roman se scrie dupa ce citesti muuuult si intelegi cum vine asta. Asa, din astea scrie oricine dar nu sunt romane. Sunt randuri fara alta menire decat a umple pagini si ecrane.
Ma rog, era o parere sincera. O poti obtine de la o editura daca vrei. Numai ca nu va fi diplomata ca a mea. Ti se va spune mult mai transant.
Apropos, stii cum e faza cu urinatul? Te-ai pishat in sus. De aici asa se vede. Parerea mea cu poezia era foarte conforma cu Croce si Montale. Si era facuta dupa 20 de ani de citit poezie. Daca taceai, pareai mai destept. Asa...
Back to top
View user's profile Send private message
Aneisse
100% unknown species


Joined: 07 Oct 2004
Posts: 3093
Location: Somewhere close

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 3:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ba mai pardon Bogdane, Arghezi a scris si niste poezioare bune, a avut si el perioadele lui...
Key's dupa cum vezi nu ca nu te-ar intzelege lumea...nu poti sa zici ca esti un geniu neanteles dar genul ales...e sortit sa dispara, n-o sa mearga. In general un roman are un subiect, totul este bine stabilit dinainte, scriitorul stie ce urmeaza sa se intample si urmareste desfasurarea unei actiuni de la inceput pana la sfarsit. Daca tot e sa scrii , scrie macar ceva care are o sansa .
Limbajul este doar un mijloc de expunere , el nu inlocuieste actiunea romanului (sa ma scuzi , poate bati undeva, poate exista o actiune dar nu am avut rabdare sa citesc pana la capat).Vrei un sfat?!? Ti-l dau oricum! Incearca mai putin sa sochezi, lasa teribilismul si apuca-te si SCRIE !
SUCCES!!!
_________________
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! Smile))
http://theoldjukebox.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
keysspecial
membru
membru


Joined: 09 Jan 2005
Posts: 32
Location: neverneverland

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

Daca nu ai avut rabdare sa citeshti inseamna ca tot ceea ce ai facut tu a fost sa aberezi.
_________________
traiesc pentru ca astept sa ma vad odata liber ...
keysspecial
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Airman04061969
Big Diamond


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 2396
Location: Addison (Texas)

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 4:22 pm    Post subject: Reply with quote

Alt jazzonian ! Cel putin aia erau mai putin grobieni !
_________________
Bogdan Voicu
("Good judgement comes from experience but experience comes from a lot of (previous) bad judgements").
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Aneisse
100% unknown species


Joined: 07 Oct 2004
Posts: 3093
Location: Somewhere close

PostPosted: Tue Jan 11, 2005 5:02 pm    Post subject: Reply with quote

Eh...fiecare cu gusturile lui.
Key's din moment ce ti-ai expus lucrarea inseamna ca voiai parerile noastre, nu e vina mea daca in romanul tau ploua cu injurii iar limbajul folosit e cel din spatele blocului, de asta sunt satula , asta intalnesc la toate coltzurile , asta e motivul pentru care nu am avut rabdare. Cititul inseamna timp iar daca e sa-mi folosesc timpul citind atunci vreau sa citesc ceva frumos sau ceva din care sa invat cate ceva... Cat despre tine si lucrarea ta....n-am sa mai fac comentarii (se vede ca tu astepti doar comentariile care aproba sau lauda romanul tau....ai de asteptat!).
_________________
Daca dragoste nu e, atunci...sa facem !!! Smile))
http://theoldjukebox.blogspot.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Reclama






Posted:     Post subject: Acorda-ne putina atentie

Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum Itbox Forum Index -> Literatura & Poezie All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Portal - Bandwidth Test ( test your internet bandwidth ) - Bancuri ( cele mai bune bancuri ) - Radio Live ( posturi de radio live din romania ) - Anunturi Gratuite ( anunturi gratuite pe categorii ) - Jocuri ( spuma jocurilor flash de pe internet ) - Horoscop ( horoscopul tau zilnic ) - Subtitrari ( subtitrari filme ) - Antivirus ( scan online ) - Ziare ( ziare romanesti in ordine alfabetica ) - Vremea ( vremea in Romania ) - Taxi in Romania ( companii de taxi ) - Revista Presei ( spuma stirilor ) - Locuri de munca - Telefoane Mobile - Cazare - Jocuri Online - Jocuri Noi - Concerte - Parteneri - Program TV ( program tv in romania ) - Anunturi ( anunturi fara inregistrare )

Radio Live in Romania
- Radio - Europa FM Live - Radio 21 Live - Kiss FM live - Total Live - Pro FM Live - Guerrilla Live - City FM Live - Romantic FM Live - National FM Live

Rock FM | Radio ZU | Magic FM | National FM | City FM | Pro FM | Radio Guerrilla | KISS FM | Radio 21 | Europa FM | Radio Manele

Jocuri Online
Jocuri Actiune | Jocuri Amuzante | Jocuri Arcade | Jocuri Aventura | Jocuri Barbie | Jocuri Carti | Jocuri Casino | Jocuri Clasice | Jocuri Copii | Jocuri De Gatit | Jocuri Impuscaturi | Jocuri Indemanare | Jocuri Logice | Jocuri Puzzle | Jocuri Racing | Jocuri Shootere | Jocuri Sport


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

- WebHosting